Megdöbbentő hírt tett közzé az RTL Klub ma esti hírműsora. Békés megyében egy autóst vontak ellenőrzés alá, mert traffipax-blokkolót használt és nem tudták megmérni a rendőrök. A készüléket lefoglalták és büntető eljárást indítottak ellene számítás-technikai rendszer működésének megzavarása vétség megalapozott gyanúja miatt. A jelenlegi szabályozás szerint az eszközök beépítése és használata nem ütközik jogszabályba. Érdemes végigolvasni az alábbi cikket és a kommentárt...
A BEOL.hu hírcsatorna az alábbi cikket jelentette meg az esettel kapcsolatban:
"Vargáné Szombati Andrea, a megyei főkapitányság sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta, az intézkedésre azért került sor, mert a menet közben folyamatosan működtetett készülék megzavarta egy sebességmérő működését. Tehát lehetetlenné tette a sebességkorlátozás túllépésének dokumentálását, a szabályszegést követő eljárás lefolytatását. A jármű vezetője és egyben tulajdonosa, egy csabai férfi ellen eljárást indítottak. Az elvégzett vizsgálatok igazolták, hogy a férfi által használt blokkoló megakadályozta, hogy a sebességmérő adatot rögzítsen, továbbítson, feldolgozzon. Ezért a készüléket használó sofőrt számítástechnikai rendszer elleni bűncselekménnyel gyanúsította meg a rendőrség, a minap pedig a Gyulai Városi Ügyészség vádat emelt a bíróságon.
Az ORFK Közlekedésrendészeti osztályvezetője szerint a használat is legális."
Nos, véleményem szerint ez egy erőtlen próbálkozás az autósok "önvédelmi" reflexiója ellen. Miértis?
Íme az érintett jogszabály:
"Számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény
300/C. § ...
(2) Aki
a) számítástechnikai rendszerben tárolt, feldolgozott, kezelt vagy továbbított adatot jogosulatlanul megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz,
b) adat bevitelével, továbbításával, megváltoztatásával, törlésével, illetőleg egyéb művelet végzésével a számítástechnikai rendszer működését jogosulatlanul akadályozza, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő...."
A bűncselekmény elkövetési tárgya
A bűncselekmény elkövetési tárgya a számítástechnikai rendszer, melynek fogalmát maga a törvény adja meg. Eszerint számítástechnikai rendszer az adatok automatikus feldolgozását, kezelését, tárolását, továbbítását biztosító berendezés, vagy az egymással kapcsolatban lévő ilyen berendezések összessége , de természetesen az összekapcsolásuk révén létrejött hálózat is.
A törvényi indoklásból még egy részlet:
"A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott cselekmény védett jogi tárgya a számítástechnikai rendszer működése. Míg a (2) bekezdés a) pontja esetében a tárolt, feldolgozott, kezelt vagy továbbított adatokat védi a törvény, úgy ez esetben magát a számítástechnikai rendszer hibátlan működését részesíti büntetőjogi oltalomban. A (2) bekezdés b) pontja szerint, aki a számítástechnikai rendszer működését jogosulatlanul akadályozza, vétséget követ el és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő."
Tehát, ha a rendőrség által alkalmazott és a szabálysértések rögzítésére alkalmazott technikai eszközök pl.: traffipax, fényképezőgép, elektromos alkoholszonda stb. a számítás-technikai rendszer részét képezik - mégha nem is állnak online kapcsolatban a központi feldolgozó rendszerrel - működését oly módon zavarjuk meg, hogy azzal nem tudják a jogsértés körülményeit rögzíteni, akkor bűncselekményt is megvalósítunk.(?)
Képzeljük el, hogy valaki úgy fújja meg a szondát, hogy az nem tud értékelhető mérést végezni, vagy a szabálysértésról készített rendőrségi felvételen eltakarjuk az arcunkat. Lényegében az ügyészség által képviselt vád alapját képező metodika mentén ezen esetekben bűncselekményt is megválósítunk.(?)
Nos, ez a jogszabályok "megerőszakolásának" tipikus esetei (lennének). Úgy vélem, hogy a tehetetlenség "gyümölcsei".
A megoldás egyszerű. Németországban törvény tilalmazza az említett típusú blokkoló eszközök alkalmazását, komoly szankcióval fenyegetve az elkövetőt. Persze ott a mérleg másik serpenyőjében az olyan utak is benne vannak, ahol sebességkorlátozás nélkül lehet közlekedni...
Szóval, azt gondolom, hogy a demokrácia egyik alapszabálya, hogy amit a törvény nem tilalmaz, azt szabad. Ezt cselekvési szabadságként fogalmazza meg az Alkotmány. Álláspontom szerint - mely sajnos nem bír jogforrási státusszal - a traffipax-blokkolót használó személlyel szembeni intézkedés és az ügyészség vádemelése alkotmányellenes.
Ha tévednék, akkor indulhatnak a büntető eljárások azok ellen is, akik a törvény hatályba lépése óta megpróbálták lehetetlenné tenni arcképük rögzítését, ittasságuk megállapítását és folytathatnám még a sort. És persze, jaj annak, aki a jövőben megpróbálja az alkalmazott technikai eszközök adatrögzítő működését bármilyen módon akadályozni...
Nos, a fentiek ellenére, ha Kedves Olvasóink közül bárki hasonló helyzetbe kerülne, keressen bátran!
Magánnyomozó iroda
Abony, Kossuth tér 11. fsz.2.
Tel.: +36/20/444-4460
TYB