Az alábbi hírt a Duna Televízió PR munkatársai juttatták el szerkesztőségünk címére:
Az ellenzéki politikus üdvözölte az Alkotmánybíróság különadóról született tegnapi döntését és bírálta a Fidesz Alkotmánybíróságot érintő törvénymódosítását
Vélhetően számos per indul majd a magán-nyugdíjpénztári befizetések tizennégy hónapos állami felfüggesztése miatt, hiszen ez a döntés három millió ember vitális érdekeit sérti – nyilatkozta a Duna Televízió reggeli műsorában Szanyi Tibor szocialista politikus, országgyűlési képviselő. Elmondta: pártja is pert indít az ügyben. Az Alkotmánybíróság tegnapi döntését a különadó eltörléséről helyeselte, bírálta ugyanakkor a Fidesz AB-vel kapcsolatos törvényjavaslatát.
Mi az MSZP gondja a magán-nyugdíjpénztári befizetések állami korlátozásával, miközben a kormány megbízottja, Selmeczi Gabriella úgy nyilatkozott: a magán-nyugdíjpénztáraknak át nem utalt összegeket nyugdíjak kifizetésére használják fel, továbbá egyéni számlán nyilvántartják és jóváírják majd, tehát veszteség nem érheti az állampolgárt? – hangzott a Duna Televízió kérdése.
Szanyi Tibor azt mondta: leginkább azt kifogásolja ős és a pártja, hogy a törvényhozó nem adott valós garanciákat arra, hogy a tizennégy hónapon át szüneteltetett befizetéseket vissza is kapják a pénztár-tagok. „Ez csak egy olyan mondás” - utalt a garanciák szerinte fennálló hiányára a szocialista politikus.
A nyugdíjat a mai rendszerben a most járulékot fizetők pénzeiből fizeti az állam. Ha ezen járulékok jó része magán-nyugdíjpénztárba vándorol, akkor az összegeket az államnak pótolnia kell. Erre mondja a kormányzat, hogy ezt most így képes megtenni – hangzott a Hattól nyolcig felvetése.
„Nagyon sokféleképpen meg tudja tenni, mint ahogy meg tudta tenni az elmúlt tizenhárom-tizennégy esztendőben. Ezen ne csodálkozzunk, ez nem valami új dolog, hogy a nyugdíj-előtakarékosság egy része magánpénztárakba megy” - érvelt Szanyi. A pénztári megtakarítás később kinek-kinek a személyes vagyonává válik, mi több, örökölhető; összességében egy egészen más típusú megtakarítást, mint a folyó bevételekből fedezett nyugdíj– emlékeztetett a politikus.
Mit szól ahhoz a kormányzati érvhez, miszerint az állami nyugdíjrendszer működtetése olcsóbb is, hiszen ezek működtetése mindössze két százalék, a magán-nyugdíjpénztáraké 4-5 százalék? - vetette fel a Hattól nyolcig.
„Az állami nyugdíjkasszának nincs ilyen jellegű kezelési költsége, pontosabban a folyó kezelési költségen igen, de az nem egy olyan kassza, amely tele van pénzzel, azt működtetem és befektetem; az egy lényegében aznapi ki és befizetésről szól” - érvelt Szanyi. Úgy vélte: nem lehet összehasonlítani a magán és az állami nyugdíjrendszert, már csak azért sem, mert például az állami nyugdíjkasszában lévő alapok nem örökölhetők; a magánpénztárak költségeiben pedig benne foglaltatik a garancia-alap is, ami biztosítja a befektetett pénzeket.
A két rendszer tehát nem hasonlítható össze, az állami kassza esetében például nem érdemes hozamról sem beszélni, hiszen ott az adott hónapban befolyó pénzeket ki is fizetik nyugdíjakra – mondta az MSZP-s politikus.
Az Alkotmánybíróság tegnapi döntéséről és az azt követően született fideszes törvénymódosításról Szanyi úgy nyilatkozott: ha az Alkotmánybíróság kimondja egy adott törvényről, hogy rossz, alkotmányellenes, akkor „nem az Alkotmánybíróságot kell agyonütni”, hanem a döntés szerint kell cselekedni.
Szöveg: Pintér Attila, felelős szerkesztő, Duna Televízió Zrt.
Tekintse meg a beszélgetést:
http://www.dunatv.hu/itthon/szanyi_maganperek_indulhatnak.html