Fotó: www.szepvilagunknakvege.blog.hu
Régen történt és olyan, mintha ma lett volna. Rendőrtisztként, Jászberényben vártam a fejleményeket és az utasítást.
Tudtuk is, meg nem is, hogy pontosan mi történt.
A hírek arról szóltak, hogy 1990. október 25-én a kormány az Öböl-háborúra hivatkozással jelentős, több mint 50 százalékos üzemanyag-áremelésről határozott. A gyermekcipőben járó demokráciában ez kiverte a biztosítékot. Főleg a taxisoknál, akik Budapesten és több vidéki nagyvárosban is megbénították a forgalmat.
Jászberényben csend volt. Ott nem volt annyi taxis, hogy csatlakozásukkal eredményesen tudták volna segíteni a tiltakozási hullámot. Budapesten persze más volt a helyzet. Mint arról akkor olvashattunk, a fővárosban akkor még több taxis dolgozott, mint New Yorkban!
Az Árpád hídnál a rendőrség erőszakos beavatkozásra készült, azonban Horváth Balázs , akkori belügyér leállította a tömegoszlatást. Emlékszem, hogy a televízió egyenes adásban közvetítette Horváth Balázs "akcióját", ahogy az országház egyik ablakából majdnem kiesett. Gyakolatilag sem Ő, - aki egyébként a miniszterelnököt helyettesítette ebben az időben - sem BRFK vezetője, Barna Sándor nem akarta vérbefojtani a tiltakozást.
Az ország főútvonalain a forgalom gyakorlatilag megbénult és két napon keresztül nem közeledett a kormány és a taxisok álláspontja.
1990. október 27-én az ORFK vezetője egy erőszakos rendőri fellépést is kilátásba helyező közleményt adott ki. A kormány az akkor köztársasági elnököt, Göncz Árpádot a hadsereg bevetésére kérte, aki azonban - szerencsére - ezt a kérést nem teljesítette. Estére megváltozott a kormány hangneme és másnap 1990. október 28-án megszületett a megállapodás az üzemanyag árának kompenzációjáról.
Magyarország demokratikus történelmének első komolyabb tüntetését sikerült viszonylag békés eszközökkel felszámolni és szerencsénkre nem kellett erősítésként Budapestre utaznunk.
Fotó: www.origo.hu
A történet is azonban itt nem ér véget, hiszen 17 évvel az események után 2007. október 26.-án az évfordulóra történő megemlékezés jegyében radikális csoportok - többek között az elhíresült Tomcat vezetésével - blokkolták az Erzsébet hidat. Tiltakozásuk célja azonban más volt, hiszen a Gyurcsány-kormány lemondását követelték. A rendőrség olyan nagy erőkkel jelent meg a helyszínen, hogy gyakorlatilag alig 10 óra alatt megoldották a "helyzetet". Tömegesen állították elő és vonták felelősségre a tüntetésen résztvevőket.
Ma az események 20. évfordulóján amikor tízszeres a benzin ára (36 forint volt akkor) kellemes nosztalgiával gondolunk arra, hogy most bizony szívesen fizetnénk akár 50 forintot is egy liter üzemanyagért...
TYB