Abony egyik óvodájában a gyermekek élete nem csak játék. Szomorú anyuka közölte lapunkkal felháborodottan, hogy minden reggel azzal indul a napjuk, hogy hosszú hajú kislányainak haját tetű megelőzésére szolgáló drága szerrel kezeli. Erre azért van szükség, mert a másik csoportban van olyan kisgyermek, akinek a hajában nyüzsögnek a tetvek, de nem tudnak vele mit kezdeni az óvó nénik, mert úgy tudják, hogy az érvényben lévő jogszabályok szerint a tetves gyerek nem küldhető haza az oktatási intézményből, mivel az diszkriminációnak, azaz megkülönböztetésnek minősül. A szülők és az oktatási intézmény dolgozói kiakadtak. Annak a jogszabálynak próbáltam utánajárni, hogy melyik is az, amelyik előírja ezt.
Dr. Tóth Katalin gyermekorvos a védőnőkhöz irányított, akiknek a hatásköre ebben az intézkedés, de őket ma már nem értem el. Az ÁNTSZ-t is felhívtam, de ott azt mondták, hogy ma 13 órakor már nem tudnak segíteni nekem, telefonáljak kedden, mert akkor bent lesz az a kolléganő, aki erről tud majd pontos információkat adni.
Felhívtam egészségügyben dolgozó kedves ismerősömet, aki kérdésemre elmondta, hogy igen, vagy ilyen jogszabály, sajnos, és ő is hallott róla. Ez tényleg megkülönböztetésnek számít. Véleményem egyezett az övével. Mindketten úgy gondoljuk, hogy ezt a kérdést- mármint a tetveket úgy is lehetne kezelni, mint egy fertőző betegséget.
Ebben az esetben ezzel igenis haza lehetne küldeni a gyermeket, ugyanúgy, mint azt, aki bárányhimlős. Ugyanis ezzel a betegséggel sem járhatnak a gyermekek közösségbe. A fejtetű kezelésére számos szer létezik. Ha pedig nem vállalja be az érintett szülő, akkor célszerű lenne „ kényszergyógykezelést „ alkalmazni, azaz az orvosnak vagy védőnéninek segíteni a gyermeken. Mert nyilvánvaló, hogy ő maga van a legkevésbé irigylésre méltó helyzetben. Ismerősöm elmondta még, hogy a gyógyszertárban kapható tubusos kénes sampon sokat segíthet a megelőzésben, igaz baromi büdös. Mindez nem lehet persze megoldás!
Kérem Önöket, hogy amennyiben van olyan Olvasónk, aki ennek a témának jó ismerője, szakembere vagy van a fejtetűvel kapcsolatban tapasztalata, ossza azt meg velünk itt kommentben vagy a szerekesztoseg@miabonyunk.hu címen.
Lőrinczy Veronika