Visszatértünk a témára, mely sok szülő számára okoz komoly problémát. A tetvességgel kapcsolatban korábban írtuk:".... akinek a hajában nyüzsögnek a tetvek, de nem tudnak vele mit kezdeni az óvó nénik, mert úgy tudják, hogy az érvényben lévő jogszabályok szerint a tetves gyerek nem küldhető haza az oktatási intézményből, mivel az diszkriminációnak, azaz megkülönböztetésnek minősül."
Nos, egyik Kedves Olvasónk, segítségével, aki területi védőnő, utánajártunk, hogy kinek mi a feladata tetvesség észlelése esetén. A jogszabályok gyűjteményét Tőle kaptuk, köszönjük mindannyiunk nevében!
A tárgyban 2003. szeptember 23.-án adta ki a JOHAN BÉLA ORSZÁGOS EPIDEMIOLÓGIAI KÖZPONT a 2. számú MÓDSZERTANI LEVELE-t.
Ezt elvileg minden pedagógusnak és orvosnak ismernie kell, hiszen részükre konkrét feladatokat határoznak meg.
Lássuk a száraz jogi hátteret:
"Egészségügyi törvény
Az 1999. évi. LXXI. törvénnyel módosított 1997. CLIV. évi törvény két szempontból meghatározó:
• a 73. § (2) bekezdése szerint:
Az emberi test felszínén, illetve felhámjában élősködő ízeltlábúak irtásának, illetve a ruhanemű fertőtlenítésének tűrésére az érintett személy köteles.
• a 153. § (b) pontja szerint:
A települési önkormányzat a környezet- és település-egészségügyi
feladatai körében biztosítja a 73. § (1) bekezdése szerinti külön jog-
szabályban (adott esetben a járványügyi rendeletben) meghatározott rovarok, így az emberen élősködő vérszívó tetvek irtását.
..."
"Járványügyi rendelet:
18/1998. (VI. 3.) NM rendelet (járványügyi rendelet):
− 37. § (2) bekezdése szerint:
Minden egészségügyi, szociális és oktatási dolgozó, aki az elvégzett
vizsgálatok során tetvesség fennállását észleli, vagy arról hivatásának
gyakorlása közben tudomást szerez, köteles annak megszüntetéséről
haladéktalanul gondoskodni. Amennyiben ezt a tetvesség mértéke,
jellege vagy bármi más ok miatt hatáskörében biztosítani nem tudja,
köteles az esetről a területileg illetékes városi intézetnek jelentést tenni,
amely a tetvetlenítést elvégezteti. ...
− az érintett személy köteles magát alávetni a tetvesség felderítése, megszüntetése, illetve megelőzése érdekében szükséges eljárásoknak,
..."
" A rendelet
• 36. § (4) bekezdése értelmében: a tetvesség elleni védekezésről, az ehhez szükséges anyagok és eszközök (pl. tetűirtó szerek stb.) beszerzéséről, a költségek fedezéséről, valamint a szükséges rendszabályok és eljárások végrehajtásáról az érintett intézmény (pl. gyermekközösség, kórház, hajléktalanszálló stb.) fenntartója köteles gondoskodni.
..."
A levél rámutat arra is, hogy az ÁNTSZ intézeteinél milyen felkészülési feladatokat kell végrehajtani.
"A védekezés érdekében minden intézetnek személykezelésre alkalmas tetűirtó hajszesz- és porozószer-készlettel kell rendelkeznie. Ez lehetővé teszi, hogy – esetleges átmeneti beszerzési zavarok alkalmával – a városi intézetek, illetve az iskola-egészségügyi hálózat ez irányú feladataikat zökkenőmentesen elláthassák.
Minden megyei intézetben 100 db 50 ml-es Pedex vagy 60 ml-es Nittyfor és 4 db 1 literes (Pedex vagy Nittyfor) tetűirtó hajszesz, illetve 3 kg (15 x 200 g) COOPEX-B tetűirtó porozószer készlet folyamatos tárolásáról és felhasználása esetén rendszeres pótlásáról kell gondoskodni."
S, talán a legfontosabb kérdés és az arra szóló válasz:
" A tetves gyermekek kezelése legtöbbször a szülőkre hárul. Ennek érdekében a tanuló osztályfőnökén keresztül (bizalmasan kezelve, lehetőleg zárt borítékban) tudatni kell az érdekelt szülővel a fejtetvesség tényét, és tájékoztatni kell a szükséges teendőkről, továbbá a szülőtől a gyermek szakszerű hajkezelésének elvégzésére vonatkozóan nyilatkozatot kell kérni (1. sz. melléklet).
Célszerű, ha a szülő „Tájékoztató a fejtetvességről” című összeállítás alapján (12. sz. melléklet) a kezelés lehetőségéről is információkkal rendelkezik annak érdekében, hogy a vizsgálatot és tetvesség esetén a kezelést a család összes tagjára kiterjessze. A serkék eltávolításának szükségességére okvetlenül fel kell hívni a figyelmet, mivel egyedül a serkementesség jelzi, hogy a kezelés során a szülő gondosan járt el!
A szülő által elvégzett kezelés hatékonyságát az ÁNTSZ városi/fővárosi kerületi intézete munkatársainak, legkésőbb másnap reggel, a tanítási idő előtt az intézetben ellenőriznie kell.
Amennyiben a vizsgálat során élő tetű és/vagy serke van a hajban, a kezelést az intézetben szakszerűen el kell végezni. Ennek érdekében meg kell teremteni mindenütt annak lehetőségét, hogy fejtetves személyek kezelése – lehetőleg ügyfélfogadási időn kívül – az intézetben megoldható legyen."
Nos, vagy a módszertani levél veszítette hatályát a benne foglalt rendeletekkel együtt, vagy csak egyszerűen az érintettek nem ismerik annak tartalmát.
Elég morbid, hogy ilyen részletes szabályozás birtokában is tehetetlenek (?) az intézmények és fenntartójuk a tetvesség felszámolásában.
Ha valakinek szüksége van a teljes anyagra természetesen rendelkezésre tudjuk bocsájtani pdf formátumban, akár e-mailban is.
Tehát nem értem a problémát a gyerekek tetvességének megelőzése, vagy megszüntetése körül... Csak én?
TYB