Mi Abonyunk - Januártól megszűnik a közhasznú foglalkoztatás támogatása
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8087, belépett felhasználók: 0.

tyb - 2010.12.07. 13:42:43

Megdöbbentő hír jutott el szerkesztőségünkbe! Januártól megszűnik a közhasznú foglalkoztatás állami támogatása az önkormányzatoknál. Abonyban mintegy 70 embert érint. S, hogy mi lesz azután? Nos, a hivatalos tájékoztató erről szól...

" 2011. január 1-től megszűnik a közcélú foglalkoztatás, a munkaügyi kirendeltségek által támogatott közhasznú munkavégzés és a hagyományos központi közmunkaprogram.

A közfoglalkoztatás a Munkaerő-piaci Alapból kerül finanszírozásra, a keret felhasználását új kormányrendelet fogja szabályozni. Az új rendszer a munkaügyi kirendeltségekkel való szoros együttműködést, folyamatos párbeszédet feltételez, hiszen a szociálisan hátrányos álláskeresőkről való gondoskodás közös felelősségen alapul. A közfoglalkoztatás csak a munkaügyi kirendeltség közvetítésével valósulhat meg. Az önkormányzatoknál a közcélú munkavégzés támogatása megszűnik.

 

 

Megszűnik továbbá a települési önkormányzatok „közfoglalkoztatási terv” készítésének kötelezettsége. Így az adminisztráció csökkentésével lényegesen egyszerűbbé válik a közfoglalkoztatás indítása. A közfoglalkoztatás típusai Önkormányzati rövid időtartamú közfoglalkoztatás (napi 4 órás munkaidő): a települési önkormányzatok mindennapi közfeladatai ellátását segítő támogatás A közcélú foglalkoztatást váltó forma, amelynek keretében kizárólag a bérpótló juttatásra jogosultak foglalkoztathatók.

 

Az aktív korú, nem foglalkoztatott, bérpótló juttatásra jogosultak napi maximum 4 órás munkaidőben, legalább 2 hónap, legfeljebb 4 hónap időtartamig foglalkoztathatóak ebben a közfoglalkoztatási formában, amelyért a minimálbér, illetve a garantált bérminimum felének megfelelő összegű munkabérben részesülhetnek.

Önkormányzati huzamosabb idejű közfoglalkoztatás (napi 6 – 8 órás munkaidő): Közérdekű célok programszerű támogatása A közhasznú munkavégzés támogatása helyett a települési önkormányzatok, közfeladatot ellátó gazdasági társaságok, intézmények, vagy önkormányzati társulások pályázati úton kaphatnak támogatást kötelezően ellátandó, illetve önként vállalt közfeladataik ellátásához. A teljes munkaidős közfoglalkoztatásba elsősorban, de nem kizárólag a bérpótló juttatásra jogosultak vonhatók be.  A foglalkoztatás időtartama 2 - 12 hónap lehet, és napi 6 - 8 órás munkaidőben történik.

Az önkormányzatok önrésze a bérpótló juttatás összegének 20%-a. Az ellátásra való jogosultságot a települési önkormányzat továbbra is szociális rászorultság alapján állapítja meg, de az érintetteknek az eddiginél aktívabban kell közreműködniük a munkakeresésben. A bérpótló juttatásban részesülő személy elhelyezkedése érdekében továbbra is köteles álláskeresőként együttműködni a lakóhelye szerint illetékes munkaügyi központ kirendeltségével.

 

A jogosultsági feltételek új eleme a saját lakókörnyezet rendben tartása, amely önkormányzati rendeletben kerülhet szabályozásra.

 

Megszűnik a 35 év alatti, alapfokú iskolai végzettséggel nem rendelkező álláskeresők kötelező képzésben való részvételi kötelezettsége.

Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára"

 

A leglényegesebb körülmény tehát, hogy az önkormányzatok a jelenlegi 5 % helyett 20 % részt kell, hogy vállaljanak a közfoglalkoztatottak bérezése tekintetében, mely nyilván alapvetően lecsökkenti az alkalmazható munkaerő nagyságát. Arról nem is beszélve, hogy a kormányprogram még sehol és így a pályázati erőforrások sem érhetők el.  A kérdés csupán az, hogy az eddig kizárólag ebből a forrásból élő családokkal mi lesz januártól?

Szkeptikus vagyok...

TYB    

Gazdaság:
 5 Hozzászólás   
Ajánlott cikkek:

Megduplázódik az alkalmi munkások után fizetendő adó

Így alakult az ingatlanpiac az elmúlt fél évben

Megéri Abonyban családi házat venni?

A kötelező biztosítás váltás menete lépésről lépésre

Fiatalos lendülettel fejlődik a Niki- Bau Trans