Vége a szólásszabadságnak?
Sokan kongatják a vészharangokat, az új médiatörvény kapcsán. Több országos napilap is üres címoldallal jelent meg, mert tiltakozni szerettek volna a jogszabály ellen. Nos, én azt gondolom, hogy bizonyára nem eszik olyan forrón a kását. Vagy legalábbis nagyon remélem…. Mert a szólás szabad ma Magyarországon. Ma még….
Íme néhány szemelvény erről:
M. László Ferenc írása a Hírszerzőn
„Az 1986-os sajtótörvényhez és az 1996-os médiatörvényhez képes a mostani tervezet legjelentősebb újítása, hogy a rádiókon és televíziókon felül a nyomtatott sajtót, illetve az internetes hírportálokat is hatósági felügyelet, ellenőrzés alá helyezi. Ha a törvényjavaslatot a jelenlegi formájában fogadja el az Országgyűlés, akkor a tartalmi kérdésekkel foglalkozó Médiatanács több tízmilliós büntetéseket vethet ki a jogsértő újságokra, hírportálokra. Ugyanakkor a médiahatóság az új intézményén, a biztoson keresztül – lakossági bejelentések és panaszok alapján – is folyamatosan zaklathatja a médiumokat.”
„A jövőben a csak fideszes delegáltakból álló Médiatanács felügyeli majd a hétfőn beterjesztett törvénytervezet és a médiaalkotmányban lefektetett szabályok érvényesülését, betartását, valamint a hatósági döntéseikben és műsorszolgáltatókkal kötött szerződésekben foglaltak teljesítését.”
„… a jogsértő országos napilapot és internetes sajtóterméket akár 25 millióra, a hetilapokat akár tízmillióra büntethetnék a javaslat szerint. A nagy piaci részesedéssel rendelkező rádiókra és tévékre 200 millió, a kisebbekre pedig 50 millió forint bírságot vethetnének ki.”
„Ha egy súlyos jogsértést elkövető tévé vagy rádió visszaesőnek számít, akár még a nyilvántartásból is törölhetik, és mivel a kötelező regisztráció nélkül nem lehet Magyarországon sugározni, ez az adott médium megszüntetését jelentheti. Ám, hogy mi minősül súlyos jogsértésnek, a törvénytervezet nem bontja ki, ezt a Médiatanács feladata és lehetősége lesz eldönteni.”
„… ha egy hírportál semmibe veszi a hatóság döntését, akkor a Médiatanács kötelezheti az internetszolgáltatót a netes újság ’lekapcsolására’…a törvénytervezet lehetővé tenné a jogsértő médium vezetőjének (kiadóvezetőjének, főszerkesztőjének) bírságolását is, aki akár 2 milliós büntetést is kaphat… míg korábban a bírósághoz fordulhattak a fogyasztók a cikkben érintettek a sérelmeik orvoslásáért, most viszont egy kilenc évre bebetonozott hatóság fogja eldöntetni, hogy egy kritikus újságcikk például valóban sértő-e egy egyházra nézve, vagy bántja-e valamely kisebbség érzéseit.”
A Népszava adatai
„A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 29,3 milliárd, a médiatanács pedig 194,4 millió forinttal gazdálkodhat jövőre – így döntött tegnap az Országgyűlés. A hatóság büdzséjének legnagyobb tétele az több mint 22 milliárd forint, ami a hírközlési terület várható nettó bevétele. A költségvetéstől csaknem 2 milliárd forintos hozzájárulást kapnak, és további 5 milliárd forint bevétel származhat az általános forgalmi adóból. A médiatanács működését a központi költségvetés fedezi, a tanácsnak további 5,4 milliárd forintos bevétele lehet az általa kiszámlázandó, de véglegesen a műsorszolgáltatási alapot illető műsorszolgáltatási és pályázati díjak összegéből. Mindkét szervezet elnöke Szalai Annamária, akit Orbán Viktor miniszterelnök nevezett ki kilenc évre. A Műsorszolgáltatást Támogató és Vagyonkezelő Alap 63,1 milliárd forintból gazdálkodhat. Ebből a legnagyobb tétel az állam által átvállalt üzembentartási díjbevétel, amely jövőre 58,7 milliárd forint lesz. Ebből utalnak 45,2 milliárd forintot a közszolgálati médiaszolgáltatóknak és a nemzeti hírügynökségnek.”