Mi Abonyunk - Milyen tévét vegyünk?
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8087, belépett felhasználók: 0.

yoyo - 2010.12.22. 12:10:31

Már évek óta a nagyképernyős lapostévé a karácsonyi sláger, ilyenkor nagyon sokan döntenek úgy, hogy lecserélik a régi képcsöves monstrumot (esetleg a régebben vásárolt kisebb lapostévét). A választék óriási, a divat minden évben más, de mire is érdemes igazán figyelni televízió vásárlásánál.

Csakis plazmát érdemes venni – állítja magabiztosan a sorozatfüggő. Az lcd-nél nincs jobb – replikázik a játékfüggő, és még azt is hozzáteszi, hogy ha van elég pénzünk, akkor ledeset vegyünk. Két teljesen különböző állítás, de mégis mindkettőnek igaza van. Hogyan lehetséges ez?

Valamennyi megkérdezett műszaki áruház azt mondja, hogy az idén is a lapostévé a karácsonyi sláger, ezt mondták tavaly is, ezt mondták tavaly előtt is. Az idén annyiban még bonyolultabb a helyzet, hogy az eddigi hagyományos plazma vs lcd vita két új szereplővel bővül, a leddel és a 3d-vel. Több száz tévé közül lehet választani, könnyen elveszhetünk a részletekben, ha nem figyelünk oda. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani.

A legelső kérdés, amit el kell dönteni, hogy lcd- vagy plazmatévét vegyünk. Erre egyszerűbb a válasz, mint gondolnánk és nem is kell nagyon mélyen belemenni műszaki kérdésekbe. Azt kell végiggondolni, hogy mire szeretnénk használni, a két technológia ugyanis elég jól körülhatárol bizonyos használati formákat.

A plazmatévé

A plazmatévé előnye a nagyon széles látószög, vagyis oldalról nézve is megtartja a színeket. Jó színhűség, ami azt jelenti, hogy természetesebbek a színek az lcd-nél, illetve nincs bevilágítás. A plazma nagyon jó gyors mozgások megjelenítésére, így ha akciófilmeket és sportműsorokat szeretünk nézni, akkor ez a jó választás.

Hátránya, hogy nem jó neki a világos környezet, mert napfényben sokkal fakóbbak a színek. A plazmatévéknél gyakori probléma, hogy hiába a 400-600 Hz-es frissítési frekvencia, a felhasználók egy része vibrálónak látja a képet. Olcsóbb tévéknél 400 Hz-es a frissítés, középkategóriában már 600 Hz-es, érdemes ez utóbbit választani, ha nem akarunk vibráló képet, bár vannak olyanok, akiknél így is vibrál. Ki kell próbálni előtte.

Probléma lehet még a beégés, mivel a képet folyamatos plazmakisülésekkel állítja elő, beéghet a kép. De ez a mai plazmatévéknél már sokkal ritkább, mint a korábbi modelleknél. Végül pedig a plazmatévék még mindig többet fogyasztanak, nagyjából 20-25 százalékkal.

Az lcd-televíziók

Az lcd-tévék nagy előnye, hogy a nagy fényereje miatt nem szükséges besötétíteni nappal, napfénynél is jól látható a kép. Lcd-tévék kisebb méretekben is kaphatók, plazmatévét csak 82 centis mérettől felfelé találhatunk, nagyobb előny lehet az lcd-televíziók jobb felbontása, azonos ár mellett.

Hátránya, hogy a gyors mozgások a plazmatévékhez képest valamennyire biztosan elmosódnak, főleg az alacsonyabb frekvenciájú tévéknél. Szakértők játékkonzoloknál is az lcd-tévét ajánlják, mert folyamatosabb képet ad a játékban, mint a plazmatévé. Az lcd-knél rosszabb a betekintési szög, változik a fényerő, és a színösszetétel ha oldalról nézzük a tévét.

 

Mire nem érdemes figyelni

A gyártók szeretik hangsúlyozni a kontrasztarányt. Ez az érték megadja a képernyő legvilágosabb és a legsötétebb pontja közötti fényerőeltérést. A megadott szám azonban az lcd-tévéknél nem a statikus kontrasztarányt jelenti, hanem a dinamikus kontraszt arányt adják meg. Ezt úgy értik el, hogy ha a kép nagy része sötét, akkor visszaveszik az lcd háttérvilágítását, világosabb részeknél pedig erősítik. Azért nem érdemes ezt figyelni, mert a ma kapható televíziók túlnyomó többsége – ha nem az összes – már megfelelő kontrasztaránnyal rendelkezik.

A felbontásra sem érdemes sok szót vesztegetni, hd ready készüléket egyszerűen nem érdemes venni, hiába olcsóbbak, mint full hd-s társaik – televíziót nem egy-két évre veszünk. Egyrészt a digitális műsorszórással egyre több lesz a hd-adás, másrészt ha blurayfilmeket szeretnénk nézni majd néhány év múlva, akkor igencsak bánhatjuk, hogy 20-30 ezer forinttal olcsóbb, de csak 1024x720 pixeles felbontású tévét vettük meg.

Itthon is nagyon sok olyan tévét árulnak, mellyel tudunk csatlakozni az internetre. De az online szolgáltatások itthon még nem annyira jók, hogy érdemes legyen. Persze YouTube-ot tudunk nézegetni, de kevesen ülnek le esténként a tévé elé, hogy a munkahelyen már látott YouTube-videókat megnézzék. Itthon azonban még hiányoznak az igazi online tartalmak, mint a Netflix, a Hulu vagy az Amazon filmkölcsönző szolgáltatása.

Kérdéses, hogy kell-e az usb-n elérhető beépített médiaplayer. Szerintünk jól hangzik, de felesleges. Ezek a médialejátszók általában csak kevés formátumot tudnak lejátszani, nagyobb merevlemezeket nem is lehet csatlakoztatni, csak legfeljebb 8-16GB-os pendrive-okat, ráadásul a mostanában legelterjedtebb mkv formátummal is gondjai vannak. Egy nagyon jól használható mulitmédia-lejátszó [1] már 20 ezer forint alatt is megvásárolható, mely feliratokat is kezel, nagyon sokféle formátumot lejátszik és hálózatba is köthető.

És akkor a led és 3D. Ha már eljutottunk odáig, hogy lcd-tévét vásárolunk, felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e ledes tévét venni. A ledes tévék egyelőre még csak a legfelsőbb kategóriában találhatók meg itthon, így keveseknél jöhet szóba. Általában dizájnosabb, vékonyabb tévékről van szó, szebb színekkel. A válaszunk erre, hogy üljünk le a tévé elé, és ha jobban tetszik, akkor vegyük azt. Akkora különbség ebben a kategóriában már nincs a tévék között.

A 3D-ről és a térnyeréséről írtunk [2] korábban, akkor azt mondtuk, hogy a technológia itt van, a gyártók felkészültek, de a tartalom még hiányzik. Annyit még érdemes hozzátenni, hogy a 3D tévék 2D-ben is kiválóak, egyszerűen azért, mert drágább és jobb minőségű paneleket használnak a gyártáshoz. Egyes modelleknél a normál tv adást is át lehet alakítani 3D-vé. ez eleinte még új lesz és sokat használjuk, de ahogy hozzászokunk, egyre ritkábban fogjuk átalakítani az adásokat és csak a valódi 3D filmeket fogjuk szemüveggel nézni.

Amire figyeljünk

A fentieknél sokkal fontosabb, hogy milyen csatlakozók vannak a televíziókban, és az is nagyon fontos, hogy ezek hogy helyezkednek el. Fontos ugye az RCA-csatlakozó, de ez mindegyiken van, mindenképpen kell legalább 1 SCART-csatlakozó, de az sem baj ha több van. De nagyfelbontású tévéknél a hdmi-csatlakozó a legfontosabb, hiszen hdmi-bemenet található a bluray-lejátszókon, set top boxokon, laptopokon, játékkonzolokon és a legújabb fényképezőgépeken, videókamerákon – könnyű belátni, hogy nem egyet fogunk rácsatlakoztani a tévére.

Az olcsóbb tévéken csak két hdmi-bemenet van, ez kevés, legalább három legyen rajta. Az elhelyezkedésnél kényelmes, ha nem mindegyik hátul van, hanem oldalt is tudunk csatlakoztatni készülékeket a tévéhez, a fülhallgató-kimenetnél pedig nem jó, ha hátul van a jack-dugó. Ha a tévét a falra szerelik, akkor nagyon zavaró, ha hátul vannak a csatlakozók.

 

Egy praktikus tanács a végére. Mindenkinek mások a preferenciái, más az ízlése, így a szakemberek is azt mondják, hogy ki kell próbálni. Márkaboltokban érdemes kipróbálni, mert ott a beállításokon is lehet változtatni. Sőt, nyugodtan vigyünk magunkkal egy olyan dvd-t, amit jól ismerünk és próbáljuk ki a készüléken, hogy tetszenek-e a látottak. Nagy láncokban ezt nem tehetjük meg és ott a színeket sem érdemes összehasonlítani egymással, mert mindegyik túl élénkre van állítva, olyanra, ahogyan otthon nem használnánk.

Forrás:http://index.hu/tech/2010/12/22/milyen_tevet_vegyunk/

Gazdaság:
Blogok   
 6 Hozzászólás   

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ajánlott cikkek:

Megduplázódik az alkalmi munkások után fizetendő adó

Így alakult az ingatlanpiac az elmúlt fél évben

Megéri Abonyban családi házat venni?

A kötelező biztosítás váltás menete lépésről lépésre

Fiatalos lendülettel fejlődik a Niki- Bau Trans

Ha ilyet vettél a Pennyben, ne edd meg!

Vádemelés az abonyi nevelőszülő ellen

Vezetéstechnikai tréningek Budapest környékén: mik a lehetőségek?

Kedvezően alakul az abonyi lakáspiac

Elindult, de szerdán megint leáll a kecskeméti Mercedes gyár

 

Kommentek

Hozzászóláshoz jelentkezz be!
Épp azért Steve.

TATU -

2010.12.24. 07:43:52

Az ember nem szokott az apróságokra odafigyelni,pl.fogyasztás ha valami tetszik megveszem,de valóban az 50 col kicsi mert minden csoda 3 napig tart így vettem egy Projektort ami pontosan azokkal a tulajdonságokkal rendelkezik mint a plazma tv csak a kép mostmár 100 colos ez igazán mozi.Ezt nevezem minőségnek na és a hozzá adott hangfal szett az sem kuta kedves párom Siona nagyon örült,az 50 colost meg kiraktam a kis szobába ott a helye.Én rendszerint minden elektrónikai berendezésemet 3-4 évente lecserélek,mert a technika nagyon fejlődik és amit tegnap megvettél az másnapra már elavúlt.
Az sem mindegy mit nézünk

Steve968 -

2010.12.23. 16:33:52

Mondjuk a téli olimpia nézése költségesebb, mint esetleg a "Farkasok Szövetsége", vagy bármelyik sötét, sötétben játszódó, borongós film megtekintése. Csaó-csaó: Steve968
Fogyasztás

ketila -

2010.12.23. 15:19:06

Valóban többet fogyaszt a plazmatévé az LCD-nél? Bányai György, Bizó Dániel, 2009. július 03. 12:39 Tévévásárláskor az örökzöld kérdés: LCD vagy plazma? \"A plazmák sokkal több áramot fogyasztanak!\", hangzik el sokszor. De vajon ez igaz-e? Cikkünk ezt a kérdést igyekszik körbejárni. Elöljáróban annyit: nem igaz. Olvasd el ezeket: Zsebre megy Érdekes számok Panasonic plazmatévé A gyártófüggetlen Fraunhofer Intézet is végzett teszteket, a sikeresnek mondható Harry Potter mozi egyórányi részletét küldte a 42 hüvelykes, nem full HD-felbontású tesztpéldányokra, melyek között LCD- és plazmatechnológiával képet adók egyaránt voltak. A Harry Potter mozi mellett az IEC62087 tesztvideó 10 perces részlete is szerepelt forrásanyagként, utóbbi esetben gyengébben muzsikáltak a plazmapanelek, ám a Harry Potter esetében a plazma több esetben is nyújtott az LCD-nél jobb eredményt, tehát alacsonyabb fogyasztást. A tesztelt tévék közül a 42 hüvelykeseket emeljük most ki, melyek közül a mozifilmet a Panasonic TH-42PX80E plazma 120 wattos átlagfogyasztással mutatta meg (emlékezzünk vissza, 497 wattos névleges maximális teljesítményfelvétel, 255 wattos operatív, gyártói adat), ez a készüléket további két plazma, a Samsung PS42A457 P1D és az LG 42PG6000 követte 161 és 166 wattnyi átlagos fogyasztással. A filmnézés során a legtöbbet a két LCD-tévé kért, az LG 42LG3000 és a JVC42DA9BU 202, valamint 194 wattnyit átlagban -- már itt megbukott a plazmák magas fogyasztásával kapcsolatos generális állítás. Samsung LED-háttérvilágítású LCD-tévé Az IEC62087 tesztvideó fordított a sorrenden, előre a két LCD-tévé került, hogy közben a fogyasztásuk alig, mindössze 1-1 wattnyit változott. A plazmatévék esetében azonban jelentős volt az eltérés, a több világos képrészletet tartalmazó tesztanyag az LG 42PG6000 plazma esetében egészen 255 wattra emelte az étvágyat, de a Samsung plazmája sem volt épp takarékos, 248 wattos átlagos fogyasztásával. Az IEC62087 teszvideót LCD-ket megközelítő, mérsékelt fogyasztással a Panasonic tévéje tudta elénk tárni, a TH-42PX80E 214 wattot kért átlagban -- a különbség tehát közel sem olyat mutat, mint amilyet a tápegységek névleges teljesítménye sugallt. Tovább gazdagítja a képet, hogy a Panasonic egyes plazmatévéi rendelkeznek egy úgynevezett Eco Mode-dal, mikor a tévén található fényszenzor a környezeti megvilágítás függvényében állítja be a panel fényerejét. A Fraunhofer végzett méréseket teljesen lesötétített körülmények közepette is, és meglepő eredményekre jutott. Az várható volt ugyan, hogy a fogyasztás csökkenni fog, az azonban kevésbé, hogy nagyjából a felére esik vissza. Az intézet mérései szerint a Harry Pottert a Panasonic TH-42PX80E átlagosan 68 wattal, az ipari tesztvideót pedig 97 wattal jelenítette meg, vagyis fele annyit fogyasztott, mint az LCD-k sztenderd beállításban -- vagyis a maga formájában teljesen elhibázott az a közvélekedés, hogy a plazma sokkal többet fogyaszt az LCD-nél. Amennyiben az LCD-k fényerejét levesszük, úgy azok fogyasztása is drasztikusan csökken, így ez a különbség elenyészhet, vagy meg is fordulhat, forintban kifejezve a különbség azonban azonos fényerő mellett nem jelentős. Verdikt: tévét vásárolni összetett feladat A konklúziónak van egy sajnálatos következménye, mégpedig az, hogy ettől csak bonyolultabb lett a választás, nem egyszerűbb, ugyanis a tévéken kívül szokásainkon, sőt egészen abszurd módon filmes ízlésünkön is múlik, anyagilag melyikkel járunk jobban. Mindezt tetézi, hogy mind a plazma, mint az LCD oldalán erőteljes fejlesztések folynak, aminek eredményeként újabb és újabb, fogyasztásban korábbiaktól eltérően viselkedő tévék kerülnek piacra. A Panasonic nemrég kezdte meg a NeoPDP változatok értékesítését, melyek megnövelt hatékonyságuknak köszönhetően 1080p felbontásban is tipikusan annyit vagy akár kevesebbet fogyasztanak, mint az eddigi HD Ready modellek, 30-50 százalékkal kevesebbet a korábbi full HD plazmáknál. A Panasonic új, 12 generációs HD Ready paneljeire épülő tévék tipikus áramfelvétele szintén mérséklődött, így nem haladja meg a legtöbb CCFL-csöves LCD-tévéjét. Az LCD-k oldalán hatalmas változást hoz magával a CCFL-t váltó LED háttérvilágítás elterjedése, nem csak fogyasztás, hanem a képminőség és a vékony kialakítás terén is. A LED háttérvilágítás egyik hatalmas előnye, hogy lehetőséget ad, hogy a háttérvilágítás nem egységesen, az egész képet figyelembe véve vezérelt, hanem precíziós. A diódákat például 16x16-os blokkokba szervezve adott régió fényerejét függetlenül vezérelhetjük, így sokkal magasabb, élethűbb kontrasztot produkálva a jelenetek sötét, árnyékos részeinél, miközben a fogyasztás is dinamikusan csökken. Ennek élenjáróra a Samsung Electronics, melynek LED-es sorozatai 40 hüvelykes méretben tipikusan 100 wattot vagy kevesebbet fogyasztanak, áruk azonban egyelőre borsosabb annál, hogy a CCFL-lel szemben emiatt döntsünk mellettük -- 5 év folyamatos működés során sem hozzák vissza a pénzt. Nem csak a CCFL és LED megvilágítású LCD-tévék közt van azonban jelentős különbség, hanem a különböző CCFL modellek közt is, ez azonban már egy másik cikk témája lesz.
Fogyasztás

Steve968 -

2010.12.23. 11:55:47

Vásárlás előtt meg lehet nézni, ott van a hátolján. Másrész 72 cm helyett 127 cm felületen nézed a képet, a képernyű felülete pedig négyzetesen több, 55 cm átmérőben, mivel egy téglalapról beszélünk négyzetesen több képpont. A képminőségről ne is beszéljünk. Kicsit álszent, ha ekkora tv-t vesz, ne panaszkodjon a fogyasztásra. Gondolom full HD, a HDMI az a csatlakozó. Csaó-csaó: Steve968
És a fogyasztásuk!

TATU -

2010.12.23. 11:47:19

Sajnos nem esik szó a fogyasztásukról.Egy hagyományos TV fetboxszettel alig 50W-ot fogyaszt,míg a LED vagy Plazma bizony arányosan a méretéhez viszonyítva,egy 82cm-es kb 200W a 106cm-es 380w-ot fogyaszt.A garanciáról a Panasonic plazma tv-re örök garanciát vállalt.Nemrég vásáróltam egy 50colos full HDMI és extramédiás masinát,mikor a villanyórám le akart kéredzkedni akkor lepődtem meg fogyasztásán 470W.Mai napig bánom,hogy lecseréltem 72 cm-es Philips tv-met,mert a régi síkképernyős készülék nem fogyasztott még 50W-oz sem.Hát meggondolandó,mert ebben az energia szegény globalizált világban bizony nem mindegy milyen áron nézem az amúgy is silány műsorokat.
Én azt tanácsolom...

Truckman -

2010.12.22. 13:51:01

...HITELre ne vagyenek! :P De sajna látom, csak szinte úgy vesznek! Látom a TESZKÓban, látom mindenütt! Kár! Ezért jár itt az ország ahol most jár! (GDP) Azt tudták hogy már nem csak a pór ném van BAR listán? Már a középréteg is!Potom 10%-a az országnak full eladósodott. Aszongya Orsós, hogy "nem lesz kilakoltatás"! NEM-E? No arra befizetek! Amúgy ahogy 1 Dakota mondás is tartja: -HA VETTÉL LOVAT, ADD EL A HÁZAD, HOGY ANNAK ISTÁLÓJA IS LÉGYEN! :P

Szavazás
Ön melyik képviselőjelöltre szavazna az 8-as választókerületben?
   
 Tóthné Somodi Ildikó VFE 
 Dr. Egedy Zsolt Mihály Független 
 Sáfránné Baranyi Beatrix Fidesz- KDNP 
   
Eredmény
Programok

A sarokkanapé, a kis lakások megmentője

Azok, akik kis lakásban élnek, pontosan tudják, hogy minden egyes ...

Miért kulcsfontosságú, hogy rendszeresen ápoljuk cipőinket?

Nincs kiábrándítóbb, mint egy koszos, igénytelen, ápolatlan cipő, akkor is, ...

Milyen hatással van az új NAV törvény az ERP rendszerekre?

Magyarországon időről időre módosulnak az adótörvények, ezzel aligha mondtunk újat. ...

Milyen tápot válassz a kölyökkutyádnak?

  Egy kiskutya rengeteg örömet tud hozni egy család ...

Hogyan lehet hatásos marketingszöveget írni?

Míg bő húsz évvel ezelőtt elég volt a termék néhány előnyét, esetleg az árát kiemelni egy-egy szórólapon, ma már merőben más a helyzet. Egyrészt több helyre kell szöveges tartalmat gyártanod, másrészt a nagy zaj miatt különösen frappánsan kell megfogalmazni a mondandódat, ha azt szeretnéd, hogy az olvasóból konverzió legyen.

Így telepítsük a csepegtető szalagot!

  A csepegtető öntözésnek köszönhetően nagyon sokat spórolhatunk a ...

Egy modern mennyezeti LED lámpa a te otthonodból is hiányzik

A modern mennyezeti LED lámpa napjainkban már a legtöbb otthonban fellelhető. Sokan gondolták úgy, hogy a régi, energiapazarló fényforrásokat lecserélik korszerűbbre, és megreformálják a világításrendszerüket. És te? Közéjük tartozol?

Korszerű implantációs eljárás csontpótlás nélkül

A csontpótlásos kezelés egy komplex, költséges folyamat, érthető, hogy sokan miért nem szeretnének belevágni. Szerencsére a modern fogászati fejlesztések lehetővé tették, hogy számukra is adott legyen egy optimális megoldás, egy speciális implantátumos technika.


Apróhirdetések
Dr. Kostyán Andor rendelőintézet elérhetőségeihez és rendelési idejéhez kattints IDE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bejelentkezés
Felhasználó név:
Jelszó:
Regisztrálás
Üzenőfal
Abonyi rendőrjárőr 24 órás elérhetősége:
(30)277-3185
.

Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények

Belépett felhasználók
Menetrendek
Programkereső





Facebook
© 2010 MiAbonyunk Safe Kft., 2740., Abony, Antos János út 20. - 30/9-670-313
|
IMPRESSZUM
|
Szerzői jogok