FÓKUSZBAN: Állami vagy magánnyugdíj?
Teljes a tanácstalanság a lakosság körében, hiszen csak félinformációk látnak napvilágot. A kormánypárt rózsaszín lufikat ereget, az ellenzék fekete zászlókat lobogtat. Ez azonban nem érdeke a magyar embereknek. Tényleg nincs, aki pártatlanul megmondja a „ frankót „? Pedig jó lenne, hiszen az igazság valószínűleg a rózsaszín és a fekete között van.
Sokan kaptak levelet magától Orbán Viktortól, melyben a mostani nyugdíjakkal kapcsolatos változásokat dicsőíti az ország miniszterelnöke. Többeknél kicsapta a biztosítékot a propaganda levél, és nem csupán annak tartalma. A küldeményt ugyanis a Nyudíjfolyósító intézet „ adta fel „, mint feladó. Kedves Olvasónk, Figura is jelenleg tanácstalan az ügyben és az alábbiakat kérdezi:
„ Ki tudja megmondani, hogy ha az állami nyugdíjat választom, ki lehet- e venni a hozamot? Vagy azt, hogy melyikbe érdemes lenni állami vagy magán? Mert lassan itt az idő a döntéshez. „
Sajnos nem vagyok az ügynek szakértője, de ennek ellenére most kísérletet teszek arra, hogy segítsek eligazodni a témában. Kérem, aki nálunk „ okosabb „, írjon ide kommentet vagy küldje el véleményét, tapasztalatait ide: szerkesztoseg@miabonyunk.hu
Az az alábbiakból egyértelműen kiderül, hogy az jár jól, aki az állami nyugdíjpénztári tagságot választja. Ez nem is csoda, hiszen ez a kormányzat célja. Igaz, ez csak rövid távon igaz biztosan, mert még senki sem tudja felmérni, hogy mi lesz 20-30 év múlva….
2011. január 30-ig kell eldönteniük a munkavállalóknak, hogy átlépnek-e az állami nyugdíjrendszerbe magánnyugdíjpénztárukból. December 15-ig a parlament megszavazza az erről szóló törvényt. Az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők egyéni számlája a házastárs számára örökölhető lesz. A kormány olyan szabályt alkot, hogy annak kell majd nyilatkoznia, aki pénztáránál akar maradni.
Az, akinek az infláció feletti követelése van, és visszatér az állami rendszerbe, az infláció feletti összeget készpénzben felveheti, vagy azt a részt átteheti egy önkéntes pénztárba. A gazdasági miniszter elmondta, a cél, hogy biztonságossá tegye az állami nyugdíjrendszert, és választhasson az állami és a mostani rendszer között. Egyensúlyban kell lennie az állami nyugdíjkasszának, azaz megengedhetetlen, hogy hiánya legyen. A második alapelv, hogy a nyugdíjkassza csak nyugdíjra költhető.
Forrás: www.tozsdeforum.hu
Jelenleg a nyugdíjrendszer második pillérét jelentő, több mint 3 millió pénztári tag nyugdíj-megtakarítását kezelő nyugdíjkasszák összesített vagyona több mint 3000 milliárd forintot tesz ki a pénztárszektorban érdekelt kasszák közel 100 százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség legfrissebb adataiszerint. Ez azt jelenti, hogy ha minden érintett tag átlép, akkor ennyivel gazdagodhat az államkassza. Matolcsy szerint azonban aggodalomra ad okot, hogy megvan-e a magánpénztárakban gyűjtött vagyon. A kormány ezért vizsgálatot indít, amelynek célja, hogy kiderítse, milyen vagyoni elemek, milyen áron kerültek a kasszákhoz.
Saját számlát nyit az állam az átlépőknek
Matolcsy közölte: a magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakítására azért van szükség, mert nagy lyuk tátong a nyugdíjkasszán, a nyugdíjkifizetések 30 százalékának nincs meg a fedezete, ennyivel kevesebb folyik be. A kormány által bejelentett átalakítás egyensúlyba hozza a nyugdíjkasszát - mondta Matolcsy, aki közölte: a munkaadók által a dolgozók után befizetett 24 százalékos járulékból tudják fedezni a kiadásokat, a munkavállalók által fizetett 10 százalékot pedig a munkavállalók nyugdíjszámláján írják jóvá.
"Minden pénztártag szabadon dönthet arról, hogy marad-e magánpénztári tag, vagy átlép az állami rendszerbe, erre január 31-ig van idejük az érintetteknek" - mondta Matolcsy, és hozzátette: az a pénztártag, aki átlép az állami rendszerbe, valamennyi megtakarítását magával hozza, ezt az egyéni számláján írja jóvá az állam. Az állami nyugdíjszámlán megtakarított összeg pedig örökölhető lesz - fogalmazott Matolcsy.
Aki marad a magánpénztári rendszerben, annak 10 százalékos járulékbefizetéseit a kasszák fogják gyűjteni, a munkaadók által befizetett 24 százalék viszont az államhoz kerül" - mondta Matolcsy, és hozzátette: ez azt jelenti, hogy aki a magánpénztári rendszerben marad, az a 24 százalékos befizetése után nem lesz jogosult az állami nyugdíjra, vagyis a nyugdíjbefizetéseinek 70 százalékát elveszíti, ezzel kiesik az állami szolidaritás rendszeréből. Matolcsy azt is bejelentette, a kormány terve szerint a magán-nyugdíjpénztári tagság önkéntes lesz, senkinek sem lesz kötelező belépni a rendszerbe.
"Azok a magán-nyugdíjpénztári tagok, akiknek pozitív reálhozamuk volt, úgy léphetnek majd át az állami nyugdíjrendszerbe, hogy megtartják a pozitív hozamot, azt a jövőre vonatkozólag biztonságba helyezhetik" - mondta Szijjártó. Hozzátette: azok a tagok, akik a magán-nyugdíjpénztári tagságukkal veszteséget szenvedtek, az állami rendszerbe történő átlépés esetén kompenzálja az állam, és nyilvántartja őket úgy, mintha az állami nyugdíjrendszerben lettek volna. "A törvénycsomag azt is kimondja, hogy a nyugdíjkasszából csak nyugdíjcélú kifizetéseket lehet majd eszközölni" - közölte a szóvivő.
A www.origo.hu cikke alapján
LŐVE