A nagy hóban érzik magukat igazán otthonosan a helyi magánállatkert kis sztárjai.
A két szibériai tigris kölyök, a négy hónapos Szibir és Teodóra csak aludni jár be meleg vackukra, a nap nagyobb részében a kifutójukban kergetőznek, játszanak, birkóznak a hóban. Nem meglepő, hogy a nagy hideg ellenére is ilyen jól érzik magukat a tigrisek, hiszen eredeti élőhelyükön 5-8 hónapos telek vannak, és nem ritka, hogy mínusz 40 fok alá csökken a hőmérséklet, ahhoz képest Abony maga a Riviéra.
Forrás és további részletek, kép: www.blikk.hu
Tudtad-e?
A kihalás szélén állnak, már csak pár száz él belőlük természetes környezetben!
Sok védelmi programot létrehoztak, hogy megmentsék a súlyosan veszélyeztetett szibériai tigrist, amelynek száma pár százra csökkent a vadonban. Ez a hatalmas állat magányosan él, bár a kölykök sokáig élvezhetik anyjuk védelmét és gondoskodását.
Mi is az a szibériai tigris?
Leírás: A legnagyobb termetű macskaféle, a hímek testhossza átlagosan 280-320, a nőstényeké 250-275 cm, testtömege akár 250 kg is lehet, de a nőstények nem nőnek ilyen nagyra. Jellegzetes csíkos mintázata a sűrű erdőkben jóformán láthatatlanná teszi, mert a csíkok valósággal felszabdalják az állat körvonalait. Hatalmas erőteljes mancsai és hosszú bajuszszálai ugyancsak jellegzetesek.
Elterjedés, élőhely: A tigris elterjedési területe egykor a Kaukázus hegyláncaitól Kínáig, az Ohotszki-tenger délnyugati partjaitól Jáváig, sőt még tovább Baliig terjedt, mára azonban e hatalmas terület legnagyobb részéről kipusztult, elsősorban a vadászatnak, illetve eredeti élőhelye megsemmisülésének következtében. Számos alfaja már teljesen eltűnt, jelenleg öt ma is élő alfaját tartják nyilván a természettudósok. Ezek közül a kelet-szibériai tajgaerdőkben élő szibériai tigris a legnagyobb termetű.
Életmód, táplálkozás: Magányosan élő állat, ragadozó életmódot folytat, s étlapján szinte mindenféle állat szerepel, amit csak be tud cserkészni, le tud teríteni. Hatalmas testméretei és ebből következő testi ereje miatt természetes ellensége nemigen van, az ember az egyetlen ellensége.
Szaporodás, egyedfejlődés: A tigrisek vemhességi ideje 105-113 nap, az utódok száma ellésenként átlagosan 1-4, de arra is akad példa, hogy egyszerre hat kölyök lát napvilágot. A kistigrisek négyéves korukban válnak ivaréretté és akár a 26 éves életkort is megérhetik.
Érdekességek: A szibériai tigris a kihalás szélén álló ritka állatfaj, állománya világszerte csak néhány száz egyedből áll, s ezért az állatkertek világszerte erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a szibériai tigris ne pusztuljon ki végleg a Földről. A tigrisek egyébként nemcsak a természetvédőknek, hanem a rendszerezőknek is sok munkát adnak, ugyanis még ma is vitás kérdésnek számít a tigrisek rendszertani hovatartozása. Hagyományosan a Panthera-nembe sorolták, ahová az oroszlán, vagy a leopárd is tartozik, az újabb vizsgálatok alapján azonban helyesebbnek látszik a tigriseket a Neofelis-nembe sorolni, ahová a ködfoltos párduc (Neofelis nebulosa) is tartozik.
A Budapesti Állatkertben már a múlt században is tartottak tigriseket, a tigristenyésztés hőskora azonban századunk harmincas éveiben volt. A tigrisek több alfaját is bemutatta az Állatkert, éltek már Budapesten bengáli, jávai, illetve szundatigrisek is, manapság pedig szibériai tigriseket mutat be a kert.
forrás: www.zoobudapest.hu