A kínai orvoslás szerint a táplálkozásnak fontos szerepe van az egészség megőrzésében. Az élelemnek gyógyító erőt tulajdonítanak. Egyes ételek több szervre is pozitív hatást fejtenek ki.
Például a sárgarépa a tüdőre és a lépre, a zeller a gyomorra és a vesére egyaránt hat.
Az ételeknek egyéb tulajdonságai is vannak- hideg vagy meleg, száraz vagy nedves stb.-, és ha ezen tulajdonságok közül valamelyik túlzottan eluralkodik valakinek a táplálkozásában, annak káros következményei lehetnek. Például a melegítő hatású ételek a kínaiak szerint gyorsítják az anyagcsere-folyamatokat, a hűtő hatásúak lassítják. / ez érdekes, mert a nyugati táplálkozástudományi szakirodalom zöme viszont a gyümölcsöket és a salátákat, tehát a nyers / vagyis a hűtő/ hatású ételeket ajánlja a fogyókúrához!/ a kínai hagyomány azonban úgy tartja, hogy a túl sok nyers, azaz „hideg” étel kioltja az „emésztés tüzét”. A túl sok hűtő hatású táplálék a „lép elnyirkosodásához” vezethet, és ödéma, elhízás, híg széklet, has felfúvódás tünetei jelentkezhetnek.
A csípős ételek a tüdőre és a vastagbélre fejtenek ki hatást. Ilyen étel a zöldhagyma, a snidling, a fokhagyma, a petrezselyem, a kelkáposzta, a fekete bors. Serkentik a verejtékezést és a vérkeringést.
Az édes ételek a gyomorra és a lépre hatnak. Ilyen ételek a cseresznye, a banán, a méz, a görögdinnye, a marhahús, a burgonya, borsófélék, datolya, körte, olívaolaj, diófélék.
A savanyú ételek a májra és az epe működésére hatnak. Ilyen a citrom, a rebarbara, a szilva, a sertés máj, szőlő, petrezselyem, zöldbab, alma paradicsom, joghurt, ecet, vaj. Megfékezik a hasmenést és a túlzott izzadást.
A keserű ételek a szív és a vékonybélre hatnak. Ilyen ételek például a kávé a keserű saláta a spárga, piros paprika, a grillezett húsok, zab, búza, fejes saláta, kelbimbó, zöld tea, keserű csokoládé, grépfrút, cékla.
A sós ételek a vesére és a húgyhólyagra hatnak. Ilyen tápanyag maga a só, és természetesen a víz.
Csörnyei Ida természetgyógyász, családfelállító terapeuta
info@fittrend.hu
www.fittrend.hu