Az alábbi cikket a Duna Televízió sajtósai juttaták el a szerkesztőségünk címére:
Andor László: A magyar uniós elnökség változást hozhat a romák integrálásában
Sem a pénz nem volt elég, sem az eddigi programok nem voltak elég jók a romák társadalmi felzárkóztatására. A magyar uniós biztos szerint éppen a magyar elnökség idején és annak programja révén indulhat változás e téren
Számos oka van annak, hogy eddig nem vezettek látványos sikerre a romák felzárkóztatását célzó európai programok - derült ki Andor László magyar EU-biztos Duna Televíziónak adott nyilatkozatából. Az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és a társadalmi összetartozásért felelős biztosa szerint ugyanakkor éppen a magyar uniós elnökség és annak egyik prioritása, a roma felzárkóztatás programja hozhat elmozdulást a kérdésben. Az Unió és Európa mindenesetre tanulni akar kudarcaiból és hibáiból - nyilatkozta a magyar EU-biztos a Közbeszéd stúdiójában hétfő este.
Látni kell, hogy a mostanáig rendelkezésre álló uniós eszközöket nem az ilyen méretű problémák megoldására tervezték - mondta Andor László, megerősítve egyik korábbi nyilatkozatát, mely szerint több uniós tagállam, köztük Magyarország sem tudta jól felhasználni a romák felzárkóztatására juttatott uniós forrásokat.
Ez, az Európai Szociális Alap, egy nagyon régi forrás, amelyből az ilyen programokat támogatni lehet - de a mostani gazdasági helyzetben, ilyen mértékű munkanélküliség mellett nem alkalmas ekkora léptékű társadalmi problémák kezelésére, mint a romák felzárkóztatása - mondta a politikus, megjegyezve, hogy helyi szinten sem sikerült megtalálni a pénzfelhasználásnak azokat a módozatait, amiken keresztül tartósan javítani lehetett volna a foglalkoztatást, és segíteni ezzel a romák szegénységből való kilábalását. "Sem a pénz mennyisége, sem a programok minősége nem volt elégséges és az ismeret is hiányzik. Nagyon bonyolultak ugyanis ezek a programok, egyszerűsítenie kell az Uniónak" - hangzott a biztos érvelése.
Eddig csak átmeneti javulásra volt példa
Voltak ugyanakkor részeredmények a cigányság felzárkóztatása terén. Az utóbbi időben egyre többször sikerült területileg behatárolni, hol a legnagyobb a baj, és ezekben a régiókban átmenetileg sikerült is csökkenteni a munkanélküliséget.Ám a programok vége után maradt az (ismételt) munkanélküliség.
"Jellemző volt, hogy mikor kifutott mondjuk egy kétéves uniós program, újra elveszítették munkahelyeiket azok, akik a program révén átmenetileg munkához jutottak. Ennek az az oka, hogy nincs megfelelő ösztönzés, továbbá nincs gazdasági fejlődési pályára állítva az adott régió vagy mikrokörzet" - mondta Andor László. Ez annyit jelent, hogy az uniós program befejeződése után nincs más munkaadó, amely felszívná az uniós programban addig foglalkoztatottakat. A biztos szerint részben a támogatások elaprózása is okolható az eddigi problémákért.
Voltak kudarcok, de az EU tanul belőlük
Az Unió azonban tanult az eddigiekből. Most születik egy uniós keret a célra, amelyből nemzeti stratégiákat támogatnak majd. Ennek során felhasználják a korábbi, nem mindig és nem mindenben sikeres programok tapasztalatait is, például arra nézvést, hogy mit érdemes támogatni a jövőben és mit biztosan nem. Andor László szerint nem érdemes támogatni a romák lakáskörülményeit javító programokat akkor, ha azok nem kapcsolódnak tartós foglalkoztatással, mert utóbbi nélkül a pénzből és programokból valószínűleg nem lesz tartós felzárkóztatás.
A magyar elnökség alatt jöhet az elrugaszkodás
A magyar uniós elnökség egyik kiemelt témája a roma felzárkóztatás. Hogyan valósul meg ez a gyakorlatban? - hangzott a Közbeszéd kérdése.
Az Európai Bizottságban várhatóan áprilisra megszületik egy dokumentum, amelyben számos tagországi véleményt integrálnak, akárcsak az ilyen célú uniós pénzfelhasználás következtetéseit is. Ugyancsak felhasználják az Európai Parlament jelentését, amelyet az EP egyetlen roma származású képviselője, a magyar Járóka Lívia készít, és amit a magyar elnökség az Európai Tanácsban tárgyal meg és fogadtat el remélhetőleg konszenzussal.
Ezt követően kezdődhet a végrehajtás - ismertette a menetrendet Andor László, hozzátéve: nyilván senki nem feltételezheti, hogy egyik hónapról a másikra teljes fordulat következzen be. Az viszont reális cél, hogy új pályára állítsák a romák integrációját és összpontosítsanak a foglalkoztatás javítására, a munkahelyteremtésre, és az oktatás megerősítésére az Unió eszközeivel,mindezt a magyar uniós elnökség idején - hangzott az interjúban.