Nap, mint nap érezzük, hogy az ember elveszítette a természet talajába kapaszkodó gyökereit.
A XX. Sz. emberének életében a stressz és az agyonhajszoltság kéz a kézben jár.
A taoista tanítások már 4-5 ezer évvel ezelőtt tanították azt a tan-t-ami a „helyes utat, „ösvény”t jelenti. Ez nem a nyugati értelemben vett patriarchális vallás, hanem gyakorlati életfilozófia.
Az az életenergia, amely lehetővé teszi az életet, hasonlóan az elektromos energiához, egységes egésznek tekinthető. Az elektromosságot plusz és mínusz, azaz pozitív és negatív töltésekre oszthatjuk. Ugyanez vonatkozik az életenergiára is, amelyet a kínaiak Yangra és Yinre osztanak fel. Ying és Yang között hasonló a kapcsolat, mint az elektromos áram pozitív és negatív között.
Ha az ember csak abból táplálkozna, amit a Föld nyújt számára /szénhidrátok, zsír, fehérjék stb/ és megvonnák tőle a kozmikus napenergiát, akkor a várható élettartam drasztikusan lecsökkenne. Másrészt nem élhetünk kizárólag levegőből és fényből sem. Szükségünk van mindkét energiára, mind a földből származó Yínre, mind az űrből jövő Yangra. Ezeknek találkozniuk kell, kapcsolatot kell létesíteniük egymással, hogy együtt létre hozzák az „életenergiát”.
Az életenergia megléte önmagában kevés. Az energiának áramlania, keringenie kell, miközben állandóan átalakul. A zavartalan működés alapvető előfeltétele az, hogy az energiaáramlás akadálytalan legyen.
A Yin-Yang elmélete szerint a világ egységes egész, és ez az egész két egymásnak ellentmondó elv egységének az eredménye, azaz a Yin és a Yang.
Van egy Yang, és van egy Yin, tehát Ég és Föld.
A Yin és Yang közötti ellentét minden jelenségben benne van. Kölcsönösen szabályozzák egymást s ez az egymással való szemben állásukban nyilvánul meg.
Az egészséges működésükben a Yín és a Yang két ellentétes oldala nem működik békésen együtt anélkül, hogy ne hatnának egymásra, ellenkezőleg szemben állnak egymással és visszaszorítják egymást. De szemben állásuk dinamikus egyensúlyt teremt, aminek a következménye a dolgok fejlődése és átalakulása.
A Yin és aYang kölcsönös függése a következőt jelenti: a Yin jelenti az anyagot /a társadalmat, az emberi test állományát, stb/, a Yang a működést, azaz ami kívül nyilvánul meg. Az emberi társadalomban a nő Yin, a férfi Yang.
Mi van ma a világban? Ma a világban férfiuralom van.
Mit jelent, hogy férfi és férfiuralom?
Ha a férfiak uralmára nézünk, mivel van megjelölve? Borzalommal!
Hihetetlen, mi mindent megtettek a férfiak a nőkkel! Csonkítás, verés, elnyomás, kizsákmányolás stb
A keresztény egyház azt mondja, hogy a nőknek nincs lelkük csak a férfiaknak. A
Bibliában az van, hogy Isten saját képmására teremtette az embert.
A férfi nem Isten képmása.
Isten képmása: férfi + nő = Isten képmása
Kereszténység: Atya Isten – ez férfiuralom – Ez sajnos átvette a katolikus vallás is.
És most nézzük ezt meg részletesebben:
Honnan teremtődtünk: a földből,
- minden, ami növekszik az nő
- minden férfi egy nő által jön a világra
- amilyen tartása van egy férfinak a nő felé, olyan tartása van a föld felé
- és olyan a kapcsolata a saját testével is, gondoljunk az: extrém sport űzőkre, a bokszra, vagy hogyan gondoskodik a saját egészségről, a saját testéről – ez több szintre is kihat
- és a föld megy tönkre a férfi uralma alatt
A férfi a beteljesedését csak egy nőn keresztül találja meg – és fordítva is így van. A nők a férfiakon keresztül tudnak kiteljesedni.
Ha a két oldal nincs egyensúlyban, akkor kóros folyamatok indulnak el. Ma a Yang megerősődésének, a Yin gyengülésének vagyunk tanúi.
Mi tartozik a Yanghoz? Minden ami eleven, mozog, külső, felszáll, meleg, fényes, működik, valamilyen cselekvéshez kapcsolódik, tehát a Yang tűz. A tűz meleg, felfelé száll, a lángok a magasba törnek tehát Yang.
Rendes körülmények között a Yin és a Yang „csökkenése és növekedése” relatív egyensúlyt hoz létre. De ha ez az egyensúly nem tartható fenn, az egyik oldal túlságos növekedése vagy csökkenése betegséget okoz.
Mi van ma a társadalomban? Egyensúlyhiány.
Sok a Yang. Mit eredményez ez? Ami most van. Békétlenség, agresszió, egymás eltiprása, az anyagi javak hajszolása, rohanás, törés-zúzás A tűz éget. Nincs ami fékezné./Yin a víz, a nő, a hideg stb/.
Hát ide jutottunk. Ez van. DE ! Ha a helyes útra visszatérünk, újra önmagunkra találhatunk, s egy békésebb életet élhetünk.
Ezt a gyakorlati életfilozófát bármilyen élethelyzetre, társadalomra, családra, környezeti folyamatokra rávetíthetjük és akkor megláthatjuk a megoldást.
Csörnyei Ida családfelállító terapeuta