Vitéz nagybányai Horthy Miklós Magyarország Kormányzója
Kenderes 1868. június 18. - Estoril, Portugália 1957. február 9.
Az Osztrák-Magyar Haditengerészet tengerésztisztje, 1909-1914 között Ferenc József szárnysegédje, ellentengernagyként a flotta utolsó főparancsnoka volt.
Az uralkodó, IV. Károly a világháború végén altengernaggyá léptette elő.
1920. március 1. - 1944. október 16. között a Magyar Királyság kormányzója.
Portugáliai emigrációban halt meg 1957. február 9-én.
1993. szeptember 4-én temették újra Kenderesen a családi kriptában, felesége és négy gyermeke
mellé.
Horthy Miklós a ravatalán
Magyar Távirati Iroda iratanyagából, 1921. május 31.
Horthy Miklós Abonyban
Horthy Miklós aláírása
A Magyar Távirati Iroda jelenti: Horthy Miklós kormányzó ma délelőtt Abonyban, az 1919 május hó 3-án vértanúhalált halt ellenforradalmárok emlékére emelt szoborleleplezésen vett részt.
Kíséretében voltak: Magasházy László őrnagy, első szárnysegéd, Görgey György őrnagy, a testőrségének parancsnoka, Koncz Gyula alezredes, a katonai iroda képviseletében, báró Misko Gerstenberger a kabinett iroda képviseletében, Hardy és Koós szárnysegédek, és Gömöry András, a honvédelmi minisztérium sajtóreferense. Az ünnepségen részt vettek: gróf Ráday Gedeon belügyminiszter, Dr. Preszly Elemér Pest vármegye alispánja, Agorasztó Tivadar, a vármegye alispánja, Dr. Erdélyi Lóránt Pest vármegye főjegyzője és a helyi kitűnőségek.
A pályaudvari fogadtatás után, a kormányzó és kísérete díszkocsikon a fellobogózott nagyközségen keresztül az ünnepség színhelyére hajtatott.
A menetet lovas bandérium vezette be. A lepellel borított emlékszoborral szemben a kormányzó és kísérete részére díszsátor volt felállítva. Az emlékszobortól oldalt tábori oltárnál Lévay Mihály címzetes püspök fényes segédlettel tábori misét celebrált. A mise végén Kiss Zsigmond református esperes egyházi imát mondott.
Az egyházi szertartás alatt a női kar, a Boldogasszony anyánk... és István király, téged magyar kíván című régi egyházi dalokat énekelte.
Mise után Madarász József Abony-i főszolgabíró tartott emlékbeszédet a vértanúk felett. Idézte a vértanúhalált halt mártírok emlékezetét, akik az élet különböző útjain haladva mint nemes, kisiparos, mezőgazdasági napszámos kisgazda és falu jegyzője, egy eszmében összeforrva adták önzetlenül életüket a hazáért. A hazafias lendülettel megtartott emlékbeszéd végén engedelmet kért a kormányzótól a szobor leleplezésére. A kormányzó intésére a szoborról lehullott a lepel.
Az emlékszobor, amely Vass Viktor szobrászművész műve, piedesztálon álló, töviskoszorút tartó Krisztust ábrázol.
A szobor talapzatán lévő márványtáblán a következő felírás olvasható:
Istenért, Hazáért, vértanúhalált szenvedtek 1919. év május 3-ik napján Sarudi Battik Béla, Piros Jenő, K. Molnár József, Telek Fehér Mihály, Lajcsák István, Dohy Gábor. Nemzetek jóléte, élők keze gondja,
dicsősége, mártírok homlokára fonva.
A leleplezés után Horthy Miklós kormányzó a következő beszédet mondotta:
- Azért jöttem ide Abonyba, hogy kifejezzem legmélyebb elismerésemet annak a nagyközségnek, amely a hazának vitézeket és vértanúkat egyaránt tudott adni.
Lelkem mélyéig meghatóak azok a szavak, amelyeket a főszolgabíró úr mondott, mert hiszen sok nehézségen, súlyos megpróbáltatásokon ment keresztül hazánk, de a legszégyenletesebb mégis csak a "vörös tatárjárás" volt. Ha annak okát keresem, hogy miként jutott ez a dicső faj idáig, azt, másként nem magyarázhatom, mint ha azokra a szenvedésekre gondolok, amelyek egy hosszú háború után letargiába süllyesztet nemzetet könnyen megtéveszthettek és megejthettek. Rövidlátóan azt hitték, hogy véres garázdálkodásaikkal kiolthatják milliók lelkéből a magyarságot, a nemzeti érzést, a vallást és a társadalmi rendhez való ragaszkodást és nem gondoltak arra, hogy minden nemes eszmének vértanúi adják a legnagyobb erőt.
Ma, amikor fájdalmas emlékezéssel hajtjuk meg a tisztelet zászlóját az Abony-i vértanúk előtt, kiknek hazafiságát ez a szobor fogja hirdetni nemzedékről nemzedékre, merítsünk erőt az ő dicső emlékükből a nemzet jövőjének, boldogságának előkészítéséhez!
A kormányzó keresetlen szavai lelkesítőleg hatottak.
Ezután a szobrot Madarász főszolgabíró átadta Abony nagyközség előljáróságának, amelynek nevében Papp Péter főjegyző vette azt át, majd a kormányzó koszorújának elhelyezése után egymásután helyezték el a különféle helyi és vidéki társadalmi egyesületek emlékezetük jeléül koszorúikat.
Az ünnepség befejeztével a kormányzó részvétet fejezte ki a vértanúhalált halt mártírok hozzátartozóinak.
A szép ünnepség a Szózat eléneklésével ért véget
Az eredeti szöveg a gépelési hibák kijavításával került közzétételre.
Markó Ferenc
2010 06 16