Miért ferde a Magyar Szent Korona Keresztje?
1620-as évek közepén volt utoljára a korona egyenes kereszttel ábrázolva.
1638. február 14-én történt a kereszt elferdítése, Mária Anna királyné, III. Ferdinánd király első hitvesének koronázása előtt. Szent Márton, pozsonyi dóm sekrestyéjében tárolták a koronát.
A ládának a kulcsát, amiben a korona volt, mindig Bécsből hozták. Ekkor viszont az udvarmester rossz kulcsot hozott, elmenni Bécsbe pedig nem volt már idő.
Így hangzik az egyik beszámoló: "felül az skatulyán az volt írva, hogy az magyarországi korona ládáinak kulcsai (de nem az volt). Próbálgatták az ládát, de semmiképpen meg nem nyithatták.
Lakatosokat hívának. Az ládát két kötélre egy fenyőgerendához felkötöttük. Lippay Gáspár, Zákány András és én is emeltük fel. Nagy sok veszekedéssel (értsd: vesződséggel - a szerk.) az lakatosok az ládát felszaggatták felül."
Tehát a ládát feltörték. A koronát még egy réztokba is beletették. A láda feltörésekor a korona beleszorult a réz tokba és késsel kellett kifeszegetni belőle.
A koronát nem tudták teljesen megjavítani, ráadásul példa nélkül 12 napig nem került a ládába bele. Erről nincsenek források, hogy ez idő alatt hol volt a korona.
A keresztet nem lehetne visszaállítani, hiszen megsérülne a korona, illetve 1860-as években Ferenc József koronázásakor rögzítették ilyen állapotban.
Forrás : mindenkilapja.hu