Március elseje van, megérkezett a meteorológiai tavasz és vele együtt a tavaszi fáradtság is.
Ebben az időszakban, mikor hiába süt ki végre a nap, hiába csicseregnek a madarak, mi egyre csak aludnánk, és ezen az álmos érzésen még 1-2 bögre kávé sem segít! Ebben a tél végi, tavasz eleji időszakban gyakrabban leszünk betegek, esetleg alvászavarok is kialakulhatnak.
Tél végére kimerülnek a szervezetünk tartalékai, és a napi táplálék nem fedezi a szükségleteinket.
Most jöjjön néhány indok, ami okozhatja ezt a mormota-effektust:
A tél közeledtével egyre jobban csökken a napsütéses órák száma, így szervezetünk kevesebb napfényhez és ez által kevesebb D vitaminhoz jut. A napfény hiányával a kedvünk is egyre rosszabb lehet.
Mivel az idő hidegre fordul, a szabadidőnket szívesebben töltjük egy meleg szobában, mintsem kint a szabadban, így a napi mozgás is leredukálódik. Ráadásul bizonyított tény, hogy télen többet alszunk, ám ez nem jóleső és pihentető alvás – ez az a fajta, amitől csak még álmosabbak leszünk.
A hideg idő beköszöntével az étkezési szokásaink is átalakulnak. Évszázadok során az emberi szervezet megtanulta, hogy télen kevesebb a táplálék, így az anyagcserénk is lelassul, így biztosítva a szervezetünk számára a biztos túlélést. Valójában erre a lépésre a mai modern világban már nem lenne szükség, hiszen télen sem vagyunk táplálék szűkében, mint például pár száz évvel ezelőtt.
Mit tehetünk ellene?
Ha alkalmunk van rá, öltözzünk fel jó melegen és sétáljunk nagyokat télen is, így begyűjthetünk némi D vitamint.
Persze a mozgásról se feledkezzünk meg, hiszen már hazánkban is űzhetjük a népszerű téli sportokat, mint például a síelés és snowboardozás. De ha szűkös a büdzsé, akkor vigyük el a családtagokat szánkózni. Garantált a jókedv és a jóleső fáradtság.