1849. március 5-én a szolnoki csatában vereséget szenvedő és visszavonuló császári csapatok az éjszakát Abonyban töltötték. A római katolikus temető minden fáját és fakeresztjét az éj leple alatt eltüzelték.
Szolnokról az hitték, hogy ég egész Abony.
No, de ne vágjunk az események elébe.
A cikkben több olyan rövid történetről számolok be, amelyekről a történelem könyvek nem, vagy csak elvétve írnak.
1849. januárjában Ottinger Ferenc altábornagy két vértes lovasezrede állomásozott Abonyban.
Egészen addig amíg márciusban a Tisza felől előretörő Kazinczy huszárok ki nem szorították őket.
Ki is volt Ottinger Ferenc altábornagy?
A Batthyány miniszterelnök kormányának megalakulásakor felajánlották neki a hadügyminiszteri posztot, de nem fogadta el. A végül hadügyminiszterré kinevezett Mészáros Lázár hivatalba lépéséig Ottinger Ferenc volt a hadügyminiszteri tanács elnöke. 1848. májusában a magyar kormány a Jellasics ellen felállított drávai magyar hadsereg parancsnokává nevezte ki. Jellasics a határ átlépte után szinte azonnal kiáltványt tett közzé, melyben egyértelművé tette, hogy a Habsburg uralkodóház nevében jött, célja minden forradalmi lázadás és pártütés leverése.
A magyar származású, de császári érzelmű Ottinger Ferenc vezérőrnagy visszavonulót fújt, majd átállt Jellasics táborába.
Kossuth megéljenezése Abonyban
Ottinger Ferenc altábornagy amikor maga elé hívatta 1849. januárjában Abony vezetőit az egyik tanácsnok, Herédi János megéljenezte előtte Kossuth Lajost.
Az éljenzéstől megdöbbent és hüledező Ottingerrel a többi tanácsnok elhitette, hogy Herédi a "falu bolondja".
Az altábornagy ezt elhitte és megnyugodott, hogy Abony az osztrák császár hűséges városa.
A vasúton küldött futár
Innen jött vonattal a futár segítséget kérni Abonyba
A szolnoki csata idején is Ottinger Ferenc császári és királyi altábornagy lovassági alakulata, az Ottinger-dandár Abonyban állomásozott. A dandár rövid időn belül segítséget tudott volna nyújtani az osztrákoknak.
Leopold Karger tábornok csak reggel hét óra körül észlelte a magyar támadást és későn riadóztatta csapatait.
A császári főtiszt akkoriban modernnek számító módszerrel, vasúton küldött futárt Ottingerhez Abonyba segítségért.
Mivel Karger nem tartott a szolnoki hídfő ostromától, ezért itt csak gyenge erők álltak. Viszont Vécsey Károly serege csak akkor támadhatott, ha a híd már magyar kézen volt,ezért Damjanichnak kellett kezdeményeznie.
Damjanich János a bal szárnyra vezényelte a lovasságot, mégpedig azért, hogy elvágja az ellenséget az esetlegesen Abonyból érkező erőktől.
Karger központja a vasúti indóház volt, ami elé egy hatfontos lovas üteget állított fel.
A csatavesztés után Karger visszavonulását Abony felé a lovasság fedezte.
A sors iróniája az, hogy közben Abonyból megérkezett az osztrák segítség. Hatalmas késéssel persze, akik rövid lovassági harc és tüzérpárbaj után vissza is húzódtak a táborukba.
"Ég Abony"
Végül Abonyi Lajos emlékirataiból idéznék.
"Rémítő nagy mennyiségben vágtatott a Szolnoki, a Tószegi úton egy-egy vasas ezred.
Délután három órakor ért a csata teljesen véget, midőn a németek megverve vonultak vissza s szervezkedtek az abonyi piactéren. Oly tömeg katonaság gyűlt egybe, hogy a városba nem fértek be.
A római katolikus temető alatt ütöttek tábort és az éjjel a temető minden fáját levágták, sőt még a sírok keresztjét is feltüzelték, s egy elrémítő letarolt ürességet hagytak maguk után.
Óriási tüzelésük, mint egy szörnyű égés bevilágosította az egész várost, úgy hogy a szolnokiak azt gondolták, hogy Abony városa ég.
Szomorú éj szált le Abonyra."
Markó Ferenc
2011. 03 07