Az abonyi március 15-i megemlékezések méltó megkoronázása volt az a színdarab, melyet a Nagyabonyi Színkör mutatott be az esti órákban a városi sportcsarnokban. A darab annak ellenére újdonság volt, hogy abban a közönség sok, az abonyi amatőr színjátszás berkeiben már korábban bemutatkozott szereplőt láthatott a színpadon. A tapasztalatokról, múltról, jelenről és jövőről a Nagyabonyi Színkör vezetőjét Király Bélánét kérdeztem.
„Elmondhatom, hogy ebbe a színdarabba voltam szerelmes, már régóta álmodoztam arról, hogy színpadra visszük. Éppen 50 évvel ezelőtt, 17 évesen játszottam ebben a színi előadásban gimnazistaként. A Nagyabonyi Színkört a közelmúltban alakítottuk meg, 12 lelkes taggal. Ebben a felállásban ez az első színdarab, amit nagy szeretettel nyújtottunk át a közönségnek. Az abonyi amatőr színjátszás nagy múltra tekinthet vissza, hiszen 1849 -ben alakult az első színkör, és 1850 -ben adták elő Kisfaludy: Kérők című színművét.
Gyakorlatilag 162 éve van a városban amatőr színjátszás. Az édesanyám is aktív szereplője volt ennek, hiszen a szabadkai Magyar Színkör tagja volt. Mindvégig őrizte a magyar szót. Abonyba költözött házasságkötése után és itt is élénken bekapcsolódott édesapámmal együtt a városka kulturális életébe 1945-től.
Érdekes módon az 50-es évek elején az Ipartestületben, ahol a sportkör működött, hoztak létre egy színtársulatot. Ezt azért tették meg, mert a sportra igen kevés pénz jutott, és az előadások bevételét a sportkör finanszírozására fordították. Ekkor a földműves szövetkezetnek is volt már színköre, ez volt a támogatott, a másik az úgynevezett megtűrt. Kisgyerekként ott nőttünk fel az Ipartestület színpadán, így ezer szállal kötődöm a színjátszáshoz, mert az ipartestületi színjátszókört szüleim vezették.
Lehet, hogy furcsán hangzik, de úgy megyek az utcán eleve, hogy figyelem az embereket, és egyre több színjátszásra alkalmas ismerőst veszek észre a környezetemben. A Nagyabonyi Színkör egy civil szervezet, egy független dolog, mely nem köthető egyetlen intézményhez sem. Ide tényleg azok jönnek, akik valóban nagyon akarnak.
Több darab mellett bábáskodtam már, mint például a Kinizsi, az Obsitos, vagy a Nyitott ablak. Érdekes végignézni, hogy a gyerekek belenőnek az egyes szerepekbe. Nagyon jó, hogy a lányom énektanár, és ő a Kinizsi gimnáziumból és a Somogyiból fel tud figyelni a tehetséges gyerekekre.
Szeretem azokat a darabokat, amelyek nem egyénekre építenek, és a Bécsi Diákok pont ilyen. Itt a tömeg adja az erőt, nálam a statiszta a csúcs. Nagyon megbecsülöm azokat, akik egy mondat miatt ott ülnek akár három órát is a próbákon. A Bécsi Diákokban 48 színpadi szereplő volt, összesen 60 tagkönyvvel rendelkező műkedvelő csatlakozott hozzánk. Külön öröm számomra, hogy sikerült a színkör mellé 12 tagú zenekart is összeszervezni. Ez egy baráti társaság, igazi örömzenét játszanak, szívességből. A Party Music Band zenekar 4 vonós hangszeren játszó tagja is erősítette ezt a kis csapatot. Többen voltak a színészek között, akik most első színpadosok voltak.
Összesen egészen pontosan 599 fizető néző volt kíváncsi az előadásunkra, amit jónak tartok. Ahol tudtunk, takarékoskodtunk. Már az első napokban elfogytak a legjobb helyekre a jegyek. Úgy tervezzük, hogy május 13- án a Gyulai iskola aulájában, június 20-án a Somogyi iskola tornatermében a diákoknak is bemutatjuk ezt a darabot. Jövő év március 15- én pedig Jászfényszarura kaptunk meghívást. Komoly, 3 éves tervvel rendelkezünk már most, a Bécsi Diákokat Újszilváson, Törtelen és Nagykőrösön is, valamint októberben Cegléden is szeretnénk színpadra vinni. Szerencsések vagyunk, hiszen a szereplők mindig elérhetők, a ruhák megvannak, és bármikor bemutatható ismét a darab. Igaz, nem csak ez, hanem például a Kinizsi című is, melyet Pünkösdkor Abonyban szeretnénk megint előadni, és június 20-án pedig a Diósgyőri Várban, ahová meghívtak bennünket. Persze új darabbal is készülünk, Eisemann Mihály: Bástyasétány 77 című művét is hamarosan láthatja a közönség. Igazi kuriózum lesz majd Abonyi Lajos: A betyár kendője című színdarab. Ugyanis ezt népzene kísérettel fogjuk előadni. Már készülnek a régi citerások, de dudások is lesznek. Ennek az apropója az, hogy 2013-ban lesz Abonyi Lajos születésének 180. évfordulója.
Mi nem akarunk profinak látszani véletlenül sem, mi műkedvelő, színházszerető emberek vagyunk.” –mondta el lapunknak Király Béláné a Nagyabonyi színkör vezetője.
Lőrinczy Veronika