Szócska Miklós: folyamatban van az egészségügy megmentése
Az alapellátás idei megerősítésével párhuzamosan az egész rendszert érintő strukturális átalakítás előkészítése is zajlik, most éppen az ágazat részletes felmérése van folyamatban
Része az egészségügy rendbetételét célzó stratégiának az az ötmilliárd forintos többlettámogatás, amely a háziorvosi praxisokba és területi ellátási kötelezettségekkel bíró fogorvosi praxisokba érkezik még idén – nyilatkozta Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában szerda este. A szakpolitikus szerint az ágazat strukturális átalakítása már előkészületben van, jelenleg éppen a rendszer átfogó felmérése történik országszerte.
Már korábban is ismert tény volt, de csak most kezd átmenni a köztudatban, hogy az alapellátásba ötmilliárd forint plusz pénz érkezik három különböző csatornán – nyilatkozta Szócska Miklós államtitkár a Közbeszéd stúdiójában. Egyfelől a háziorvosok visszakapják az első Orbán-kormány idején bevezetett eszköztámogatást, a másfél milliárdos összeg az év második felében lesz lehívható; a teljesítményfinanszírozás két és fél milliárd forinttal emeli meg az alapellátási praxisok finanszírozását, ennek során egészségpolitikai és népegészségügyi prioritásoknak megfelelő teljesítmény mentén jutnak többletforráshoz a háziorvosok és házi gyermekorvosok április elsejétől. A területi ellátási kötelezettséggel bíró fogorvosi praxisoknál további egy milliárd forintos finanszírozási többlet áll majd rendelkezésre – hangzott az interjúban.
Inkább a “lyukak betömésének” lehet nevezni ezt az ötmilliárdos csomagot, vagy pedig hosszabb távú célokkal összekötve, azzal egységben dolgozták ki azt? - kérdezte e Közbeszéd.
Az egészségügy két alágazata jut egyértelműen többletforrásokhoz – az egyik a sürgősségi ellátás, a mentőellátás, a másik pedig az alapellátás. Ez egy stratégia cél, a többletpénzek eljuttatásának módja pedig hasonlóan stratégiai irányt jelöl ki – reagált Szócska Miklós. Egyébként pedig az alapellátástól, tehát az alapoktól kezdik el rendbe rakni az egészségügyet – tette hozzá.
Nem lesz rózsaszín ég egyik pillanatról a másikra
“De ez még korántsem a megmentés. Pontosan tudjuk, hogy 2010 a működőképesség megőrzésének az éve volt, 2011 a fenntartható átrendeződés éve lesz. És bízunk benne, hogy az ország gazdasági lehetőségei ennél jóval messzebbre engednek majd minket terjeszkedni” - mondta az államtitkár.
Ha valaki azt várta, hogy egyik pillanatról a másikra rózsaszínre festjük az eget, azt ki kell ábrándítanom – mondta Szócska Miklós a Közbeszéd felvetésére, miszerint nagyon sokan várják, mind az egészségügyben dolgozók, mind az állampolgárok közül, hogy kezdődjön el végre az ágazat “megmentése”.Teljesen érthető ugyanakkor az ezzel, tehát az ágazat megmentésével kapcsolatos elvárás is, és nem is szeretné elkerülni az erre adandó válaszokat. Az egészségügy megmentése azonban egy nagyon kemény, aprólékos, következetes munka lesz, ami folyamatban van – fűzte hozzá az egészségügyi államtitkár.
“Azzal, hogy a háziorvosi világban a praxisok rendbetételétől kezdve az eszközfinanszírozásig többféle beavatkozással próbálunk változtatni a dolgok menetén, az a megmentés része. Hogy a teljes egészségügyi rendszerben egy teljes leltárt készítünk, vagy hogy rávesszük az intézményeket, hogy hozzanak létre például beszerzési társulásokat, a felszabaduló pénzt pedig forgassák vissza a bérekbe – ez mind annak az aprómunkának a része, ami az egészségügy megmentése” - érvelt a politikus.
Előkészületben a strukturális átalakítás
Kilenc hónappal ezelőtt azt sem tudták, mennyi a kórházi szektor adósságállománya, most pedig negyed évente követik és látják a folyamatokat – és közben készülnek a struktúra átalakítására – hangoztatta Szócska Miklós.
A mostani időszakban – az országjárást követően – az egészségügyi ágazat részletes felmérése zajlik éppen. Ennek során például olyan kérdésekre is szeretnének választ kapni, mint hogy egy-egy megyében hány aneszteziológus altatja a betegeket? Avagy hány kiszervezett kórházi patika van az országban?- hangzott az interjúban.
Az otthonszülés rendszere egyelőre rendezve van
Az otthon szülés rendszere a jövőben működőképes lesz – reagált az államtitkár arra a kérdésre, hogy az új, meglehetősen szigorú szabályok mentén képes lesz-e majd működni a rendszer. A vajúdás az új szabályozás megszületéséig Szócska Miklós szerint nem tekinthető túlságosan hosszúnak, hiszen az ősz folyamán robbantak ki a demonstrációk Geréb Ágnes ügyével kapcsolatban, ehhez képest egészen gyors egyeztetési szakasszal eljutottak a mostani rendeletig.
“A félillegalitásból, illegalitásból ez az eljárás előjön a hétköznapi szakmai gyakorlat szintjére” - mondta az otthonszülés rendszeréről az államtitkár, aki szerint ez a módszer néhány száz szülést érint évente. Most majd elkezdőik egy munka,megtanulják a különböző szakmák képviselői egymást megismerni, a szakma fejlődésnek indul – kis idő múlva vissza lehet térni a területre a tapasztalatok feldolgozása után – hangsúlyozta az egészségügyi államtitkár a Közbeszéd stúdiójában.
Szöveg: Pintér Attila, felelős szerkesztő, Duna Televízió