Tudod-e? KORMOSÉK segítenek!
A hatályos jogszabályok szigorú előírásokat fogalmaznak meg azon munkáltatókkal szemben, akiknek alkalmazottjaik képernyő előtt végeznek munkát. Akik több, mint négy órát töltenek el a számítógép mellett, azoknak a munkáltató köteles biztosítani éleslátást biztosító szemüveget. Nos, mindezt ösztönzik azzal is, hogy nem kell a megvásárolt szemüveg után járulékokat és adót sem fizetni. A képernyő előtti munka – nagyon sok esetben- folyamatos látásromláshoz vezet, és ennek következtében az ilyen munkát végzők egy-két évente kénytelenek szemorvoshoz fordulni.
A KORMOS OPTIKA vállalja cégek, vállalkozások, dolgozóinak, közigazgatásban, közszférában dolgozó szakembereknek szakorvos által történő szemvizsgálatát is, mely a képernyő előtti munkavégzés optimális feltételeihez kapcsolódik!
Elérhetőség: KORMOS Optika Abony, Ráday u. 2. / SPAR-nál / Telefon: 53/655-668 és 30/906-9439
Részletek a képernyő előtti munkavégzésről:
Geléria a kínálatról, itt: http://www.miabonyunk.hu/images/galeria/korm/
„ A rendelet előírja a munkáltatónak, hogy a szükséges (a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító) szemüveget, mégpedig a minimálisan szükséges mértékben – kell biztosítania.
A minimálisan szükséges mérték adott – hiszen az orvos előírja a szemüveg pontos paramétereit; az ehhez szükséges szemüveg keretet (szintén a minimálisan szükséges mértékben) a munkáltatónak kell biztosítania. A munkáltatóknak tudniuk kell, hogy a képernyő előtti munkához szükséges, éleslátást biztosító szemüveg/kontaktlencse védőeszköznek számít, tehát nem kell utána megfizetni a személyi jövedelemadót, továbbá mint természetbeni juttatás nem képez munkáltató járulékalapot. „
A képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg szemészeti szakvizsgálat eredményeként meghatározott, a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges szemüveglencse, és ennek a lencsének a rendeltetésszerű használatához szükséges keret.
A képernyő előtti munkavégzéstől független egyébként is használt szemüveg vagy kontaktlencse nem sorolható ebbe a kategóriába. Viszont ha szakorvosi vizsgálat megállapítja, hogy látásuk romlása a munkavégzésük során alakult ki, és emiatt kellett cserélni eddigi szemüvegüket, akkor joggal várhatják el munkáltatójuktól, hogy részükre biztosítsa a rendelet által előírt minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveget.
Hatályos jogszabályok minderre: 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet és ennek módosításáról szóló 3/2002. (VIII. 30.) ESzCsM rendelet
Egészségkárosító hatások:
A képernyő előtti munkavégzés legfontosabb negatív hatása az elfáradás, szellemi és fizikai értelemben egyaránt. Összetettebb a terhelés, ha adatbevitel is történik, hiszen a szemnek alkalmazkodnia kell a dokumentum, a klaviatúra, a képernyő távolságához. A képernyőfigyelés olyan panaszokat okozhat, mint a homályos távolra látás, vörös fájó szemek és fejfájás, vibrálás, kettős látás, lassú újrafókuszálás a papírról képernyőre és fordítva, emellett előfordulhat a képernyő előtti munkával járó kimerültség és stressz.
A kar, a kéz és a vállöv átmeneti elfáradásától a tartós fájdalmon át a krónikus lágyrész változásokig sok probléma előfordulhat a billentyűzet kapcsán is. A hát, a nyak és a fej hosszú idejű statikus helyzete szintén egészségügyi panaszokat okozhat. Emellett számolni kell az ülőmunkával járó egészségromlással is: kialakulhat aranyér, a comb nyomása miatti pangás a visszerekben, a kismedencében.
A képernyő előtti munkavégzés törvényileg megengedett időtartama:
A képernyő előtti munkavégzés időtartama a napi 6 órát nem haladhatja meg (másfajta – nem képernyő előtti – munkát végezni), illetve óránként 10 perces szünetet biztosítani kell, és ezeket az időtartamokat nem lehet összevonni. A számítógépet és a hozzá kapcsolódó munkakörnyezetet úgy kell kialakítani, üzembe helyezni és üzemben tartani, hogy a rendeltetésszerű használat ne jelentsen egészségi kockázatot vagy balesetveszélyt a munkavállalónak.
Forrás és részletek: http://www.standard-team.com/cikkek/ohsas-munka-vedelem.php