A Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt héten bemutatott pénzügyi stabilitási jelentése szerint a 90 napon túl törlesztési késedelemben lévő jelzáloghitelek bruttó állománya két év alatt több mint ötszörösére emelkedett: 2008 december végén ez az állomány "még csak" 97,8 milliárd forint volt, míg 2010 december végén összegük 541,6 milliárd forintra ugrott a hitelintézetek által nyújtott kölcsönök esetében. A jegybanki összegzés szerint a hitelintézeteken kívüli egyéb pénzügyi közvetítőknél (pénzügyi vállalkozásoknál, takarékszövetkezeteknél) nyilvántartott, 90 napon túl késedelemben lévő bruttó jelzáloghitel-állomány is tetemesen nőtt: 2008 december végén 49,4 milliárd forint, míg 2010 december végén 119 milliárd forint volt az összegük.
Az MNB pénzügyi stabilitási jelentése kitér arra: Magyarországon az árverezési, illetve kilakoltatási moratóriumok lényegében 2010 eleje óta korlátozzák - kisebb megszakításokkal - a banki portfóliók tisztítását, így gyakorlatilag nincs lehetőség az egyre növekvő számú problémás jelzáloghitel-adós ingatlanjainak piaci értékesítésére. Ez az eladásra váró lakások számának halmozódásával egyre nagyobb rejtett feszültséget jelent a hazai ingatlanpiacon - derül ki a jelentésből.
Az MNB szakértői rámutatnak: a moratórium bizonytalanságot okoz a jelzáloghitelek mögötti ingatlanfedezetek jogi érvényesíthetőségével kapcsolatban is, így csökkenti a jelzáloghitelek mögötti fedezetek értékét. Emellett negatív befolyással van az ügyfelek fizetési hajlandóságára is, mivel sok adósban azt a benyomást kelthette a moratórium, hogy a hitel nem-fizetésének nincsen következménye - állítják a jelentés készítői.
Az eredetileg ez év április 15-én lejáró árverezési moratóriumot teljes mértékben, a kialkotatási moratóriumot pedig részlegesen - csak a lakáshitelekre vonatkozóan - idén július 1-jéig meghosszabbították.
Forrás és részletek: http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/durvul_a_helyzet_egyre_tobb_lakashitel_dol_be.481018.html