Szeretne egybefüggő, szép, erdei zöld területet kertjében? A pázsit fontos része kertünknek így megérdemel némi többlet gondoskodást, hogy szép és üde, zöld színfoltot adjon kertünknek. Ám a nyári csapadékhiányos, aszályos időszakban jobban oda kell figyelni a megfelelő gondozásra, hogy ekkor is dekoratív maradjon a gyep. Néhány tippel és tanáccsal szeretnénk ellátni a kertbarátokat, hogyan legyen a pázsit terület üde és zöld.
/ Képünk csak illusztráció! /
Tipp a nyírással kapcsolatban:
- A magasabbra nyírt gyep csapdába ejti a harmatot és elnyomja a gyomokat.
- A nyírás után hagyjuk a nyesedéket a pázsiton így többlet nedvességről gondoskodik a száraz időszakban is.
- Állítsuk a fűnyíró kését magasabbra így lassabban párolog el a nedvesség a levágott fűszálakból.
- A rendszertelen nyírás is sok kárt okozhat, vagy túl ritkán nyírjuk vagy épp túl sokszor és túl rövidre vágjuk, ekkor a fű már nem tud regenerálódni. Itt érdemes kikísérletezni a helyes vágásmagasságot és időt is. Ha pl. túl rövidre nyírjuk rendszeresen a füvet több esélyt adunk a gyomoknak és a mohának, hogy megtelepedjenek, így kiszorítják a fűszálakat.
- A fűnyíró kését mindig az adott fű típusának megfelelően állítsuk be, a finom gyepek esetében ez 2,5 cm, míg az általános gyepnél 4 cm, a sok terhelésnek kitett gyepnél akár 5-6 cm is lehet.
Tipp az öntözéssel kapcsolatban:
- A permetező öntözés mellé kéthetente iktassunk be alapos áztató öntözést is, mert a kevés öntözéssel csak arra sarkaljuk a fű gyökereit, hogy a magasabban fekvő száraz talajréteg felé növekedjenek, ahol könnyen megsemmisülnek vízhiány esetén.
- Ha nincs módunk a rendszeres öntözésre, vagy használjunk összegyűjtött esővizet a locsolásra vagy hagyjuk kiégni a füvet, ami a szárasság végén újra magához tér majd.
Bár nehezen hihető, de a kiéget megasárgult fű egy kiadós áztató esős időszak után képes újra magához térni és bezöldülni.
- Ha nincs módunk több locsolásra vagy spórolni szeretnénk a vízzel, vessük be kertünket szárasság tűrő fűmaggal, amely kevesebb locsolással is beéri.
Tipp a tápanyag utánpótlásról:
- Túl sok műtrágya is okozhat kellemetlen meglepetést. Túl jót akartunk a gyepnek ezért vagy nem egyenletesen vagy túl sok műtrágyát szórtunk ki, ennek következtében a fű foltokban kiég, és elsárgul. Épp ezért inkább osszuk el kisebb adagokra, tavasszal nyár közepén és ősszel a műtrágyázást. A kevesebb néha több. Ne csak egyfajta műtrágyát használjunk. Pl.: a nitrogén dús, gyorsan felszívódik, zöld lesz, és a növekedést serkenti.
A foszfor és kálium kell a szár (levélzet) és a gyökér erősítéséhez.
Tipp az igénybevétellel kapcsolatban:
- Ahol túl sokat gyalogolunk és sétálunk a gyepen, ott előbb utóbb a fű elhal. Sajnos ez ellen nincs más megoldás, mint évről évre új füvet vetni.
- Ritkán használt, ill. előkertbe alkalmas a vékonyszálú pászit fű.
Tehát összefoglalva, ha önnek is gondja van, a fű szép felületével gondolja végig a következő lehetséges okozókat:
Gyomosodás, és mohosodás, kártevők által okozott károk, egyenetlen felszín, túlszáraz vagy túl nedves föld, helytelen nyírásból eredő károk, öntözés hiánya, fény hiány, túl sok taposás, túl sok trágyázás.
forrás: virágcenter.hu