Nyugodtan kérjék el a panaszkönyvet, ha a visszaváltós, betétdíjas, az adott üzletben is forgalmazott üveget nem akarják pénzre váltani vagy arra próbálják Önt rávenni, hogy vásárolja le az összeget. Ez bizony törvénytelen.
Kedves Olvasónk meglepődve tapasztalta, hogy a hónapok óta összegyűjtött üres üvegeit Abony városában bizony nem igazán nézik jó szemmel. Nagy nehezen pár helyen szerencsével járt és valahogy visszakapott pár forintot a betétdíjas üvegekért. Igaz, mindenhol próbálták rávenni arra, hogy vásárolja le a visszajárót. Olvasónk éppen semmit sem akart venni, csupán megszabadulni a felgyülemlett göngyölegtől. „ Mi van akkor, ha valamilyen nagyobb rendezvény van, és száz üveget szeretnék visszavinni valahova? Kénytelen vagyok vásárolni akkor is, ha nem akarok? „ Segítettem és találtam- eddig három – helyet, ahol visszaadják a pénzt, ha azt kéri a vásárló. Természetesen nyilván több is „ akad „, sőt a vonatkozó törvények alapján KÖTELEZŐ a göngyölegért kapott pénzt visszaadni.
Az általam megkérdezett boltok közül az egyik a Pék ABC, melynek egyik vezetője lapunknak elmondta, hogy természetesen az általuk is forgalmazott göngyölegeket minden további nélkül visszaveszik és akkor is visszaadják a pénzt, ha nem vesz éppen semmit a vevő, de vásárolni is lehet. A TESCO munkatársai elmondták, hogy náluk üvegvisszaváltó automata működik, ahova be lehet dobálni az üvegeket, majd az itt kapott blokkal lehet menni a vevőszolgálathoz és vissza lehet kérni a pénzt, de természetesen le is lehet vásárolni. A COOP ABC-ben szintén automata üzemel, blokkot ad a gép és a pénztárnál visszaadják a pénzt, de vásárlásra is fordítható.
A törvény pedig úgy rendelkezik, hogy a vásárlónak vissza kell fizetni a betétdíjat és nem kényszeríthető arra, hogy levásárolja az összeget. Íme egy érdekes tanulmány ide vonatkozó része:
„ A göngyöleg visszavételekor a forgalmazó az eladáskor felszámított betétdíjat köteles visszafizetni. A visszaváltási ár (visszafizetett betétdíj) tehát nem lehet alacsonyabb, mint az eladás alkalmával felszámított betétdíj összege. A vásárláskor felszámított és a
tájékoztatókon feltüntetett betétdíj mértéke 18 üzletben, a visszaváltást végző üzletek
6%-ánál tért el néhány ellenőrzött termék esetében. Két esetben fordult elő, hogy a felügyelők vásárlása során magasabb, visszaváltáskor alacsonyabb betétdíjat alkalmaztak az üzletekben, de előfordult ennek az ellenkezője is. Négy esetben valósult meg vásárlói megkárosítás, ebből két alkalommal az eltérő (vásárláskor magasabb, visszaváltáskor alacsonyabb) betétdíjak alkalmazása miatt összesen 30 Ft tekintetében, két esetben pedig a pénztáros hibás számolása miatt.”
5.3.2 A betétdíj visszafizetésének korlátozása
A hatályos rendelkezés szerint a forgalmazó köteles a betétdíjas termék visszaváltásakor
készpénzben visszafizetni a betétdíj összegét, vagy a vevő kérésére újabb termékvásárlás
esetén a vételárba beszámítani. Ez alapján a forgalmazó a betétdíj összegét akkor is köteles a fogyasztó részére visszafizetni, amennyiben a fogyasztó a visszaváltást követően nem vásárol újabb termékeket a kereskedelmi egységben. Az ellenőrzés arra is irányult, hogy feltárja a betétdíj készpénzbeni történő visszafizetését megtagadó jogsértő kereskedői
magatartást.
Jellemzően a pénztárban kezelik az üvegjegyeket, csupán néhány áruházláncnál (például
Tesco, Auchan) különült el a visszaváltás helye és a pénz visszaadása oly módon, hogy a pénz
az ügyfélszolgálati pultnál vehető át, és nem a pénztárnál.
A pénztáraknál az ellenőrzések során a felügyelőknek kivétel nélkül kifejezetten kérniük kellett
a betétdíj készpénzben történő visszafizetését. A gyakorlatban a kereskedők automatikusan a
vételárba számítják be a betétdíjat, az italboltokban pedig gyakran a termék cseréjével. Kérés
ellenére sem adták vissza készpénzben az üzletek 9%-ában (30 üzletben) a betétdíj
összegét, ragaszkodtak a betétdíj levásárlásához vagy a megszokott termékcseréhez.
Két kivételtől eltekintve a felügyelők bemutatkozása és a jogszabályi rendelkezések
ismertetése után sem voltak hajlandók készpénzben átadni az üvegjegyen feltüntetett
összeget a pénztárgép programjának beállításaira hivatkozva.
5.3.3 A betétdíj visszafizetésének időbeli korlátozása
A vonatkozó rendelkezések nem határozzák meg, hogy a göngyöleg visszaváltásáért
kapott igazolószelvényt a fogyasztó milyen határidőn belül használhatja fel, ezért jogsértő
az a forgalmazói magatartás, amikor az üvegjegyet kizárólag a visszavétel napján, illetőleg
egy meghatározott időtartamon (például 30 napon) belül hajlandó elfogadni.
Az esetleges időbeli korlátozást a felügyelők úgy ellenőrizték, hogy az üvegvisszaváltás napját követő napokon kísérelték meg készpénzre váltani az üvegjegyet. Ily módon 14 üzletben (4%) bizonyítható volt, hogy a forgalmazó jogsértő gyakorlatot folytatott.
Ennél jóval több olyan üzlet volt, ahol kihelyezték ugyan az időbeli korlátozásról
tájékoztató táblát (pl. Coop, Penny), de a gyakorlatban a jelzett határidőn túl is beváltották az
üvegjegyet, esetenként az áruházlánc bármelyik üzletében.
Forrás és teljes tanulmány itt: http://www.nfh.hu/data/cms24945/elelmiszer_2009.pdf