A medúzák sok szempontból különleges lények, fehér vagy áttetsző, ernyőforma testüket kocsonyás anyag alkotja. Bármily meglepő, Magyarország kristálytiszta édesvizeiben is honos egy apró medúza. A Craspedacusta sowerbyi legfeljebb 2-4 centiméteresre nő meg, és bár rendelkezik a medúzák szokásos fegyverével, bennünk nem, csak apró, egysejtű élőlényekben tehetnek kárt mikroszkópikus méretű, méreganyaggal teli csalánsejtei. Aki nagyon keresi, leginkább bányatavakban és folyók holtágában, egyebek között a Duna szigetközi szakaszán, a Mályi-, az Omszki-, az Ecsédi-, a gyékényesi Kotró-, a Kis-Tokaji-, az esztergomi Palatinus- és a Dorogi-tóban fedezheti föl az édesvízi medúzát.
Medúza a Kotró-tóban…
Magyarország délnyugati csücskében, a kristálytiszta Kotró-tóban leginkább nyár végén, ősz elején találkozhatunk édesvízi medúzákkal. A Kotró-tó a falu egykori kavicsbányájának köszönheti nevét, kilencven évvel ezelőtt ugyanis még kavicsot kotortak itt építőanyagnak. A különleges talaj teszi, hogy a tó vize oly makulátlan: a Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség értékelése szerint hazánk egyik legtisztább tava a Kotró-tó. Érthető, hogy az édesvízi medúza is pompásan érzi magát benne, főként ott, ahol békés a víz, kevés a fürdőző.
…és Esztergomban
Az esztergomi Palatinus-tó – helyi becenevén: Pala – a Gerecse és a Pilis által határolt völgyben bújik meg. Mesterséges bányató, a 1950-es évektől homokot termeltek ki belőle. Jó vízminőségét az alkalmazott bányatechnológiának köszönheti: a vízmederbe sűrített levegőt fújtak, majd a fellazult homokot kiszivattyúzták, így nem algásodott el az aljzat. Ugyancsak hozzájárul a víz tisztaságához, hogy a tavat csupán talajvíz táplálja, valamint hogy néhány éve Esztergom önkormányzata rendbe hozatta a tó közvetlen környezetét.
Ma már csak strandolók, horgászok és búvárkodni vágyók látogatják a Palatinus-tavat. A bányatóba települt élővilág jellegzetes ökológiai rendszerré érett össze. Mint Szabó Tamás búvároktató-búvárfotós meséli, az édesvízi medúzán kívül megél itt sokféle moszat (nyáron élénkzöldben ragyog tőlük a tó tükre), valamint számos kagyló- és rákfaj.
Mozer Mária
Forrás: geographic.hu
Beküldő: www.zoldvalasz.hu
Íme egy érdekes cikk még a medúzáról: