Nagy a csend… Pedig a baj vélhetően nagy Abonyban is, mert a kibocsátott kötvény hitelként működik bizony.. Ezt polgármesterünk is megmondta… A Kéttorony kötvény svájci frank alapú 2,2 milliárdos csomagja fejlesztési célokat szolgál, pályázatok önerejét finanszírozzák belőle. Olyan beruházások valósultak meg mindebből, melyek a városnak ugyan nagyon kedvezőek, de szinte egyikük sem hoz csengő forintot a konyhára. Azaz nem termelő beruházások. Kivéve az energiamegtakarítást szolgáló építkezések, átalakítások. Abony kényszerpályán volt akkor, amikor a kötvénypénzt felvette. Nekünk nincsenek extra bevételeink. Nincsen jelentős iparunk, a legnagyobb foglalkoztató helyben sajnos maga az önkormányzat. Az idő és a kamat ketyeg. Ráadásul svájci frankban van a mi „ hitelünk „.
Az előző kormányzat kiéheztette az önkormányzatokat, belehajszolta a pénzszerzésbe. Hiszen akinek nincs önereje, nem kap fejlesztési pénzt a pályázati rendszerből. Az előző kormányzat kiéheztetett, a mostani pedig majd kivéreztet? Csúszik ki akaratlanul is számon. Nem tetszik ez nekem. Lehetne helyben felelősöket keresni, de azt hiszem felesleges. Nincs bűnbak még akkor sem, ha Romhányiné Dr. Balogh Edit gigantomán beruházásokat szorgalmazott. Igen, ezek kellettek a városnak, nagyon le voltunk maradva. Most is le vagyunk maradva.
Lehetne piszkálni az előző képviselő testületet, hogy minek szavazták meg a kötvénykibocsátást, miért nyomtak igent a drága fejlesztésekre. Nem kell… Szükségünk volt a Dr. Kostyán Rendelő Intézetre, az utakra, a tisztább ivóvízre, a hamarosan felépülő bölcsődére, a Gyulai sulin a tetőcserére, az iskolákban a nyílászárók korszerűsítésére és még ezernyi fejlesztésre.
Abony azonban, az ország több száz településével egyetemben szépen lassan elkezdte hattyúdalát. Haldoklik, de előtte még teljes pompájában tündököl. Sziporkázva fejleszt, beruház, épít, nagy költségekkel üzemeltethető épületeket. Nekünk, abonyiaknak, az utókornak. Nagy a csend helyben, baromi nagy. Nyilván a csodára várnak, a megváltóra. Hamarosan vissza kell majd fizetni a hitelt, a kötvénypénzt kamatostul.
Elkészül szépen rendben majd minden. Lesz művelődési házunk és piacunk is, meg csodás teljes főterünk, és Abony lyukas gatyában, koldusként áll majd és nem érti mi történt. Belegondoltak már ebbe kedves városvezetők? Én meg külsősként „ osztom az észt „, megoldást nem tudok, csak a vészharangot kongatom szépen, de hangosan. Tessék mondani biztosak Önök abban, hogy ezek után kell nekünk a Főtér program második üteme? A majdnem teljesen önerőből épülő piac? Ezek még talán visszamondhatók és a baj nem lesz még nagyobb.
Nyilván, ha hatalmas nagy baj lesz, a polgármester veszi a képen látható kalapját és megy. Mi meg itt maradunk egy felújított és kifosztott Abonyban. Bár ne lenne igazam. Természetesen várom az önkormányzat hivatalos állásfoglalását, a konkrét számokkal a Két Torony kötvénnyel kapcsolatban, meg az írásom cáfolatát is….
Korábbi cikk minderről:
Miért is írtam le mindezt? Íme, az országos híradások, mely szerint a többi önkormányzat elkezdett rettegni:
„Az önkormányzati hitelek tőketörlesztésének egy évvel való elhalasztását kéri a miniszterelnöktől, illetve közbenjárásával a bankoktól a svájci frank árfolyamának megugrása miatt a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ). „
„ Az önkormányzati kötvényeket 2007-től kezdve bocsátották ki nagy ütemben. Az átlagos futamidő 20 év, a tőketörlesztésre 3,8 év türelmi idővel, így a törlesztési moratórium 2011 végével jár le.
Piaci elemzők becslése szerint a felvett hitelek kamatának és tőketörlesztésének együttes összege az idén 120-140 milliárd forint lesz. „
….. "az egy év haladék a törlesztés hátralévő 16-17 esztendejében nem jelentene a településeknek megoldhatatlan többletterhet. Informális tárgyalások megerősítettek bennünket arról, hogy a hitelező bankok nyitottak az önkormányzatokkal való ilyen megegyezésre. A kibocsátott kötvények nagy része az európai uniós fejlesztési pályázatok önrészének fedezetéül szolgált, azaz többek között utak, bölcsődék, óvodák, iskolák, szociális-egészségügyi szolgáltatásokat biztosító, legtöbbször működési költséget csökkentő, a kötelező feladatok ellátásához elengedhetetlenül szükséges létesítmények épültek belőle."
Gémesi György azt mondta az MTI-nek: a MÖSZ vezetőségének meggyőződése, hogy a helyhatóságokon kívül az állam és a bankok is jól járnának a "türelmi idővel". Az államnak nem kerülne pénzébe ez a lépés, míg a bankok - ha egy évvel később is - rendben megkapnák a magasabb törlesztőrészleteket, végül pedig a felvett teljes összeget kamatostul, hiszen partnereik fizetőképesek maradnának. A pénzintézetek egyébként bajlódhatnának a jelzáloggal terhelt ingatlanok értékesítésével, ami nekik sem jó - fűzte hozzá Gémesi György. „
„ Gémesi György közlése szerint a teljesítőképességük határán álló helyhatóságok jelenlegi hitelállománya eléri az 1200 milliárd forintot, ebből 600 milliárdot 2006 és 2008 között, többségében 2007-ben vettek fel kötvény formájában. A konstrukció lényege, hogy a húszéves visszafizetési időszak első három évében csak a kamatokat kell törleszteni, utána a tőkét is. Mivel az együttes törlesztés időszaka az érintett önkormányzatoknál épp most, az amerikai adósságválság miatt "brutális" svájcifrank-árfolyamon kezdődne, feltétlenül segítség kell a csődök elkerülése érdekében - magyarázta a MÖSZ elnöke. „