Megkezdődött az úgynevezett Ungár ház megmentése. Az épület a volt négyes úton, a Postával átlósan szemben található, járdáját már korábban le kellett zárni a potyogó cserepek és a vakolat miatt. Néhány évvel ezelőtt elkészült az épület felújításához szükséges tanulmányterv, melyért a város akkor több, mint ötmillió forintot fizetett ki. Igaz, ennek jelentős részét pályázaton nyerték el. Ennek ellenére pénz hiányában nem történt semmi sem. Most talán tűzoltó munkával megállítható a további állagromlás. Sajnos csak ötmillió forintot adott erre a célra a Nemzeti Kulturális Alap. Ez meglehetősen viccesnek tűnik, hiszen a tervezés csaknem tíz évvel ezelőtt került ennyibe, akkor beárazták a felújítást is, mintegy 80-100 millió forintból lehetett volna megoldani.
Az épületbe az akkori tervek szerint beköltözött volna a könyvtár is. Mára persze mindez okafogyottá vált, hiszen egy gigaberuházás keretében sok százmillió forintért lesz új művelődési házunk, melybe a könyvtár is beköltözhet. A lényeg azonban az, hogy végre történik valami az Ungár házzal, mely épület páratlan Európában, tekintettel arra, hogy egyetlen ilyen épségben megmaradt zsidó kúria ebben a stílusban.
LŐVE
Részlet a hivatalos tájékoztatóból:
„ Örömmel tájékoztatjuk a lakosságot, hogy, Abony Város Önkormányzata az Ungár Kúria veszélyelhárítási és tetőfelújítási munkáira 5.000.000,-Ft támogatási összeget nyert a Nemzeti Kulturális Alaptól. Az önkormányzat az épület rekonstrukciójának első ütemeként - a héjazat hiányossága miatt - az egyre gyorsuló állagromlás megakadályozása érdekében szükséges halaszthatatlan beavatkozásokat tervezi megvalósítani. A tervezett beavatkozások eredményeként az épület további állagromlása megállítható.
Az Ungár kúria az 1840-50-es években épülhetett a zsidó hitközség egyik elöljárójának lakóházaként. A portikusz építése az 1850-es évek második felére tehető. Legrangosabb helyisége a közösségi célra is használható nagyterem volt, az udvari traktusban lévő előtérrel, mely önálló udvari bejárattal rendelkezett. A falkutatás mindkét helyiségben díszes mennyezetfestés létét rögzítette. Az Ungár család birtokába az 1880-as évek elejétől kerülő épületet 1944-ig lakóházként használták. 1952-ben a Magyar Állam tulajdonába kerül, majd a tsz veszi meg iroda céljára. A műemléki nyilvántartásba 1958-ban került épület 1990 óta üresen áll. Az épület a mai városszerkezetben is rangos helyet foglal el. Eddigi hasznosítása lehetővé tette az eredeti belső terek megőrzését, melyek a feltárt díszítőfestés maradványokkal együtt jelentős értéket képviselnek. Helyzetét ezen kívül a szintén hasznosításra váró zsinagóga közvetlen szomszédsága is felértékeli. A hosszú idő óta használaton kívül lévő kúriaépület állapota azonban - a karbantartás hiánya miatti folyamatos károsodás következtében - mára már jelentősen leromlott. „
Részlet a vonatozó képviselő testületi határozatból:
„ Abony Város Önkormányzat Képviselő-testülete pályázatot nyújt be A veszélyeztetett
helyzetű műemlék épületek veszély-elhárításának, állagmegóvásának, részleges
helyreállításának támogatása című pályázatra a Ungár ház tetőfelújítására
vonatkozóan.
A projekt összköltsége bruttó 7.804.953,- Ft, az igényelt támogatás 7.000.000,- Ft.
A pályázat nevezési díja bruttó 87.500,- Ft, melyet 2011. évi költségvetés terhére
biztosítja. A Képviselő-testület 804.953,- Ft összegű önerőt Abony Város Önkormányzat által
kibocsátott Két Torony Kötvény terhére biztosítja. „