Kevés a valószínűsége, de előfordulhat, hogy évekkel később kiderül, az egyetemistaként leadott spermamintából több mint száz gyermek fogant meg. Az Egyesült Államokban most egy ilyen esett kapott óriási visszhangot. Még az illetékes szakemberek sem mernek abba belegondolni, milyen egészségügyi következményei lehet annak, ha két igen szoros biológiai rokonságba álló ember talál egymásra. A hazai szabályozás miatt itthon jó eséllyel nem kell ilyentől tartani.
Botrány körvonalazódik az Egyesült Államokban, egy leszbikus pár spermabankból vett minta alapján született gyermekéről ugyanis az derült ki, hogy mintegy 150 féltestvérnek örvendezhet. A Magyarországon érvényben lévő lazább szabályozások – itthon elvileg csak négy gyermek foganhat meg ugyanattól a spermadonortól – ugyanis nem zárják ki annak lehetőségét, hogy egy népszerű mintából ennyi gyerek megszülessen. De, hogy a jelenségnek milyen egészségügyi kockázatai lehetnek, ha például a későbbiek során két féltestvér kerül közelebbi kapcsolatba, anélkül, hogy tudnák egymásról az igazságot, abba a szakemberek egyelőre bele sem mernek gondolni.
"Az, hogy egy donornak valóban csak legfeljebb négy utódja szülessen, egy szigorú utánkövetési rendszerrel próbálják biztosítani" – mondta el megkeresésünkre Szabó Katalin, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet laborvezető embriológusa. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a spermabankok havonta lekérik az általuk forgalmazott donormintákból származó eredményeket a meddőségi intézetektől – itthon tizenegy ilyen klinika működik –, törvényi kötelességük ugyanis az ilyen úton született gyermekek nyilvántartása.
Furcsa módon nálunk sincs központi nyilvántartás, noha csak két spermabank működik az országban. így a csupán négy utód megszületése csak addig garantálható, amíg a donor csak egy bankba adja le mintáit. "Mivel számos külföldi országban a szabályozás, és az utánkövetés nem olyan szigorú, mint nálunk, ezért külföldről rendelt spermadonor mintánál érdemes megkísérelni utánanézni a donor kódszáma alapján az interneten, hogy hány gyermeke születhetett már" – tanácsolja Szabó Katalin embriológus szakember.
Forrés és részletek: http://hvg.hu/egeszseg/20110924_spermadonor
Beküldő: STEVE