Mindent a körmökről- Új rovatot indítunk, egy kedves ifjú hölgynek köszönhetően, aki Abonyban is dolgozik, mint műkörmös, pedikűrös és manikűrös. Gratzag Rita nagyon nyitott nem csak az új dolgok iránt, de mint szakmájának tehetséges művelője, kérésemre megírta nekem a „ körömtörténelmet „. Megtudtam, hogy bizony az első műkörmökkel és körömfestéssel kapcsolatos dokumentáció az időszámításunk előtti III. évezredből maradt fent az utókor számára.
Ebben az időben még luxuscikknek számított a színezett és extrém hosszúságú köröm. Ezzel is kifejezték a társadalmi jólétet. Az ókori Egyiptomban a fáraók hosszú aranykörmöket raktak fel maguknak. A királyok és királynők mélyvörösre, az alacsonyabb rendűek pedig halványabbra festették a körmeiket. Kínában például az időszámítás előtt tojásfehérjéből, méhviaszból, zselatinból és gumiarábikumból készítettek körömfestéket. A kínai császárok aranyra és ezüstre, a Ming dinasztia tagjai feketére és vörösre színezték körmeiket.
Az időszámítás előtt az ötödik évszázadban az indiai nők hennával és egy rovar váladékával festették körmeiket. Hosszú ideig csak a hennafestés maradt meg a Közel- Keleten. Észak- Afrikában és Törökországban a mai napig fennmaradt ez a szokás. Judeában igen fájdalmas módszert találtak a körmök színezésére, ugyanis a köröm úgynevezett mátrixába juttattak tűvel festékanyagot. Így színesen nőtt tovább a köröm, mint a tetoválás napjainkban.
Az első műkörmöt egy körmét rágó fogorvos alkalmazta. A fogorvosok technikájából azóta is sokat merít a műkörmös szakma. Az 50-es években a filmiparnak köszönhető az áttörés. A színésznők eredeti, úgynevezett vendégkörmöket raktak fel maguknak a forgatások idejére. A technika azóta is fejlődik, új formák, színek jönnek divatba, vagy a régieket elevenítik fel ismét.
Hogy most mi a divat? Erről a következő, körmökkel foglalkozó cikkben olvashatnak.
Gratzag Rita: 20/297-5667, Várlak a Vénusz szépségszalonban!
.jpg)