A jövő évi adócsomag legnagyobb vesztese az lesz, aki autót vesz, de a bérét a cége nem tudja megemelni, mert a boltban az áfaemelés és a chipsadó miatt többet kell fizetnie sok mindenért, ráadásul az autóátírásért is mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, miközben a kötelező biztosításának díját 30 százalékkal fejeli meg az új, baleseti adó. A 2012-es adócsomaggal a kormány 450 milliárd forintot vesz el az emberektől és a cégektől.
Durván 450 milliárd forintot vesz ki az emberek zsebéből és a cégek kasszájából a 2012-es adócsomag, amelyet a hétfői zárószavazáson szentesített a parlament. A számos apró és néhány nagyobb adóemelés mellett egy-két ponton tehercsökkentést is tartalmazó 2012-es adóváltoztatások közül a legfájdalmasabb és mindenkit sújtó lépés az áfakulcs 25-ről 27 százalékra emelése lesz. Drágább lesz a benzin, az áram, a zöldség, a hús, a szappan, a papír zsebkendő, többet kell fizetni a ruháért, de mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni akkor is, amikor televíziót veszünk, moziba megyünk, lakást vásárolunk. Ezzel az Európai Unióban nálunk lesz a legmagasabb az áfa, és világviszonylatban is dobogós helyezést ér a 27 százalék. (Dzsibutiban 33, St. Lucia szigetén 40 százalékos az adómérték.) A jövő évi adócsomagtól remélt pluszbevétel egyharmadát, 150 milliárd forintot ez a lépés adja.
A boltban a chipsadó miatt is drágul néhány termék. A szörpöket, koncentrátumokat, sűrítményeket, lekvárokat chipsadóval sújtják.
A béremelést a kormány elvárja, de csak részben díjazza
Nem elég, hogy többe kerül jövőre az élet - átlagosan 4-5 százalékos drágulás, ekkora infláció valószínű -, önmagukban az adóváltozások miatt sok munkavállaló rosszabbul is járna. Ha nem emelnék a bruttó béreket a cégek, akkor a dolgozók nagy része kevesebb pénzt vinne haza, mint idén. Megemelik az egészségbiztosítási járulékot, ez mindenkit egyformán érint. Az adójóváírás megszüntetésével és a szuperbruttó adóalap eltörlésével az átlagbér alattiak rosszul járnának.
A cikk itt folytatódik tovább: KATT