"A területi önkormányzatok végre valódi lehetőséget és tényleges felhatalmazást kapnak a helyi közösségek jövőképének, stratégiájának megalkotásához." Szűcs Lajos a megyei önkormányzatok új szerepéről, a 2012. év kihívásairól. A világot meg lehet változtatni. Elhivatott munkával, tehetséggel és összefogással ez lehetséges. Akkor is, ha a körülmények, a kihívások és a nehézségek rendkívüliek, és ha eszközeink szerények, így a lehetőségeink alig hagynak teret a cselekvésre. A változás azonban belülről fakad, s ezt ne felejtsük el – rajtunk áll, hogyan felelünk a válaszra váró kérdésekre.
Pest megye elmúlt ezer éve utat mutat: Közösségeinek sokszínűsége lehet a motorja – megannyi forró pontja – a fejlődésnek; a fenntartható fejlődésnek, a szellemi, lelki és természeti értékek megőrzésén alapuló megújulásnak, az állandó alkalmazkodásnak, a jövő reményének. Ez sokszínűség megkülönböztető erővel bír, méghozzá olyan erővel, amely a nagyvilág bármely térségével összemérhető teljesítményre képes, illetve ösztönöz minden itt élő embert, minden itt működő vállalkozást és minden itt elindított kezdeményezést. Nem az anyagi háttér, és nem is az ércek, ásványok – hanem az emberi találékonyság ennek az erőnek a forrása.
Illyés Gyula így mondta: „a szél kihívására a fa, gyökereivel válaszol”. Pest megye közösségei nem csak mondják, de értik is, hogy mit jelentenek ezek a szavak. Ezért versenyképesek ebben az egyre kisebb, és zajosabb világban – és ez Pest megye identitásának a lényege. Ami összekapcsol minket. Az egyedi, különleges közösségek sokszínűsége – melyek együtt, egységben egy olyan kulturális, társadalmi és gazdasági szövetet alkotnak, amely minden más vidéktől megkülönbözteti ezt a megyét.
Aki meg akarja ismerni e vidék múltját és jövőjét, annak e ténnyel tisztában kell lennie. S aki valóban meg akarja érteni azt, hogy mit tehet Pest Megye Önkormányzata, most, hogy a területfejlesztés lesz a legfontosabb feladata, annak szükségszerűen el kell fogadnia a tényt, hogy legfontosabb célkitűzéseink lényege és értelme változatlan: össze kell fogni, meg kell szervezni, és egységes programmá kell formálni a tehetséget, a kezdeményezéseket, az egyes közösségeken túlmutató ügyeket. Olyan döntéseket kell meghozni, amit eddig a területfejlesztésben nem vállaltak fel, mert nem volt rá lehetőség, jogkör, vagy éppen akarat. Márpedig a megye gazdasági és társadalmi fejlődését, tehát az egyes közösségek, az itt élő emberek, gyarapodását csak így, tehát a rendelkezésre álló eszközök gazdaságos, hatékony és hatásos alkalmazásával lehet elősegíteni – az idei évtől ez a megyei önkormányzatok elsőszámú felelőssége.
Folytatás ITT