A vaklicit a transzplantáltak halálát jelentheti, erről számol be kétségbeesett olvasónk. Ezt írja: Engem is érint, mivel vesetranszplantált vagyok. Czirának elküldtem, de eddig még nem válaszolt... Ha ezt a vaklicitet megszavazzák, az nekünk a halálunkat jelenti. Kézcsók! De mi is az a vaklicit? Október elsejétől átrendeződtek a gyógyszerárak. Ennek oka a vaklicit, amely azt jelenti, hogy a gyártóknak úgy kellett benyújtaniuk a gyógyszerek árcsökkentésre vonatkozó javaslataikat az egészségbiztosítónak, hogy nem ismerhették a konkurencia ajánlatait- írta a Magyar Nemzet. A lap információi szerint a cégek maguk dönthettek, hogy lejjebb viszik-e áraikat, a biztosító azonban igyekezett különféle támogatási technikákkal kikényszeríteni a lépést. Az árcsökkentés mértéke változó vannak készítmények, melyeknél csak egy-két százalékos az árcsökkentés és vannak olyanok, amelyeknél eléri a 75 százalékot is. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár(OEP) adatai szerint 1686 medicinának nő, 534- nek pedig csökken a patikai térítési díja. Az árak óriási skálán változhatnak, van amelyiknek csak egy-két forinttal, de van amelyiknek akár tízezer forinttal is differenciálódik az ellenértéke. Az egyik pszichiátriai készítmény ára például 300 forintról 42 ezerre nő- írta a Magyar Nemzet.
Íme a szakma levele:
Tisztelt Képviselő Úr!
Jelen levelünkkel egy hamarosan bekövetkező, nagyon súlyos, számos honfitársunk életét végzetesen befolyásoló problémára szeretnénk ráirányítani figyelmét. A transzplantáltakról van szó, akiknek sokszor nem csupán életminőségét javítja a sikeresen végrehajtott szervátültetés, hanem magát az életet, a megmaradást jelenti.
Köztudott, hogy Magyarországon a sikeresen elvégzett szervátültetések száma jelentős mértékben elmarad a nyugat-európai átlagtól, és általánosságban véve is csökkenő tendenciát mutatott az elmúlt években. Erre, és még számos más problémára az Állami Számvevőszék 2010-ben készített jelentése is felhívta a figyelmet. Egyúttal számos javaslatot is megfogalmazott a kormány számára. Többek között azt, hogy a szaktárca dolgoztasson ki a transzplantációs szakma bevonásával országosan egységes utógondozást a transzplantáltak számára, és ellenőriztesse azok teljesülését.
Ez már csak azért is fontos, mert a szervátültetések sikeressége elsősorban azon múlik, hogy idejében és megfelelő arányban kapják meg az érintettek azon gyógyszerkészítményeket, amik a szervek kilökődését meggátolják. Ezek a szerek ún. szűk terápiás indexűek, ami azt jelenti, hogy meghatározott vérszint fölött toxikus, azaz mérgező hatásuk van a szervezetre, alacsonyabb szint esetében viszont nem védik meg a beültetett szervet a kilökődési reakciótól. Éppen ezért, minden egyes beteg gyógyszeres beállításakor több alkalommal gyógyszerszintet mérnek a vérben, és ennek alapján kalkulálják ki a még éppen hatékony, de nem toxikus gyógyszermennyiséget. Ebből adódóan komoly veszélynek vannak kitéve a szervátültetett betegtársaink akkor, ha valamilyen oknál fogva a már beállított gyógyszer mennyiségén és/vagy összetételén változtatásra kerül sor. Sajnálatos tény, hogy az ilyen átállásokkor átlagosan a betegek mintegy 20 százalékánál mérgezéses tünetek vagy szervkilökődési reakció léphet föl. Ebben az esetben újra el kellene végezni a szervátültetést, amely azonban a szervhiány miatt a betegtársunk elvesztésével járhat. Talán nem véletlen, hogy az Európai Transzplantációs Társaság (ESOT) és számos más ország szakmai szervezetei szervátültetett betegek esetében szigorú követelményeket fogalmaz meg és sehol nem támogatja a szűk terápiás indexű immunszuppresszív szerek cseréjét!
Mindezek ellenére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár gazdasági megfontolások alapján terápiás fix csoportba vonná össze a szervkilökődés kivédésére használt originális (még szabadalmi védettséggel rendelkező) és a generikus készítményeket. Ezzel szeretnék elérni az olcsóbb, generikus készítményekre történő váltást. Arról, hogy a kivételesen sérülékeny, transzplantált betegeket melyik, aktuálisan legolcsóbb árú készítményre kell átállítani, egy negyedévenként megrendezett vaklicit eredménye dönt.
Néhány héttel ezelőtt az Országgyűlésben napirend előtt, interpellációban mutatott rá ennek veszélyeire az egyik ellenzéki képviselő. Az akkor válaszoló államtitkár szerint „a transzplantált betegek szervkilökődését gátló, az OEP által korábban támogatásba befogadott gyógyszerek finanszírozásában januártól semmilyen változás nem történt”. Ez azonban csak részben igaz, mivel az említett vaklicitre idén első alkalommal éppen most, márciusban kerül majd sor! Vagyis a betegek rövidtávú költségvetési megfontolások áldozatává válhatnak. Ráadásul e rossz döntés nem csak a betegek és hozzátartozóik életét keserítik meg, hanem a kitűzött cél sem érhető el vele, hiszen például a transzplantáció költsége betegenként elérheti a 8-21 millió forintot. Az olcsóbb készítményekre történő váltással – néhány százezer forint megtakarítása reményében – ezt a „befektetést” teszik kockára. Mindez történik éppen akkor, amikor az Eurotranszplanthoz való csatlakozásunk zajlik!
Belátható, hogy módosítani kell a transzplantációs készítményekre vonatkozó szabályokat. Kiváltképp fontos, hogy a szervkilökődést gátló kombinációból a szűk terápiás indexű, és „legfontosabb hatású” gyógyszert, időben és pontosan szedjék. Különösen kritikus a gyermekek és az idős, kevésbé együttműködésre képes, mentálisan is érintett betegek csoportja. El kell érni, hogy ezek a gyógyszerek a jövőben semmiképpen se tartozzanak sem a hatóanyag alapú, sem pedig terápiás fix támogatású csoportba.
Tisztelettel kérjük, segítsen meggyőzni azokat, akik tehetnek azért, hogy a jelen és jövőbeni szervátültetett embertársaink és hozzátartozóik sorsa ne kizárólag a mindenkori döntési helyzetben lévők költségvetési-finanszírozási megfontolásain múljon!
Székely György Tilhof Ingrid
Magyar Szervátültetettek Szövetsége Magyar Szervátültetettek Szövetsége
elnök elnökségi tag, munkatárs
Budapest, 2012. március 21.