Lapinformációink szerint Abony és térsége egyelőre megúszta. Méhészek arról számolnak be, hogy környékünkön csak 10 % körüli a pusztulás. Az országban vannak oylan területek, ahol ez meghaladja a 30%-ot. Kedvezőtlen volt az utóbbi fél év időjárása a méhészetek számára. A száraz ősz, az enyhe tél, majd a kemény fagyok után következő gyors melegedés más-más módon, de ártott a méheknek. A tavaszi szárazság miatt is aggódnak a méhészek.Az ország egyes részein szokatlanul nagyarányú méhpusztulás volt idén: Békés és Szolnok megye néhány méhészetében elérte a 30 %-ot a hasznos rovarok elhullásának aránya. Baja környékén nem ennyire súlyos a helyzet, de az utóbbi két évszakban az időjárás errefelé sem kedvezett a méheknek, részben azért, mert az őket pusztító kártevők elszaporodtak.
Gégény Benjamin méhészeti szaktanácsadó Országos Magyar Méhészeti Egyesület:
Tudni kell azt, hogy a mi ellenségünk a varróatka, és fiasítás-mentes időszak nagyon kevés volt a télen. Még Mikuláskor is repültek a méheink, gyakorlatilag decemberben is többször kirepültek, a fiasítás egész december elejéig kitartott, és a méhészek a korábbi gyakorlattól eltérően kellett, hogy védekezzenek ellenük. Aki nem tartott lépést a változásokkal, az időjárás-változásokkal, annak a technológiája csődöt mondott már az ősszel.
Forrás, folytatás, részletek ITT
A Kormányhivatal is erre figyelmeztet: Az elmúlt év tavaszán ugrásszerűen megnőtt a növényvédő szer okozta méhpusztulások száma. Országosan mintegy tízezer méhcsalád pusztult el, vagy jelentősen károsodott, ami a méhpusztulások közel 10%-t okozta.
A mérgezések elsősorban a kora tavaszi időszakban, a gyümölcsösök és repce virágzásának időszakában fordultak elő.
A jelenség több okra vezethető vissza. Az utóbbi években jelentősen nőtt a méhészetek száma. Megsokszorozódott a gazdálkodók száma, kedvezőtlenül változott a földhasználat szerkezete, de az okok közül kiemelkedik, a nem megfelelő szakértelemmel, gondossággal elvégzett növényvédő szeres kezelés szerepe.
A további méhpusztulás elkerülése céljából tájékoztatjuk a termelőket, méhészeket a legfontosabb jogszabályi előírásokról, a probléma kezelésére hozott hatósági intézkedésekről.
Elöljáróban kiemeljük, hogy a termelő és méhész együttműködése nélkül a probléma eredményesen nem oldható meg!
Forrás, folytatás, részletek ITT