Kisfiam szobájának ablaka alatt tücsök koma, akit aztán elneveztünk Sanyinak, szépen ciripelt. Kristóf azt mondta, hogy bizonyára beszélget, én mondtam neki, hogy a lábaid dörzsöli össze és biztos hívja a párját. Legalábbis így derengett emlékeimben, aztán utána olvastunk és kiderült, hogy igazam volt. Kisfiam vidáman nyugtázta, hogy már megint….
Mosolygott, piciny fejét lehajtotta párnájára és a tücsökzene hangjai mellett, no meg némi anyai simogatással álomba szenderült. Tudtad kedves Olvasó, hogy a tücsökzenét májusban és júniusban hallhatod? Tudtad, hogy a tücsök kábán van a füle? Többek közt ezt is olvastuk.
Nos, akkor nézzük, miért is ciripelnek a tücskök?
E rovarnál a hallószerv nem a fején van, hanem az elülső lábszáron. A tücsök behajlítja lábát, hogy egy hangforrással összehangolja és megállapítsa, honnan jön a hang, de úgy hátsó két lába összedörgölésével ciripel.
A hím közismert hangos énekét V-VI között többnyire a maga vájta földi lyuk előtt hallatja. Elülső szárnyainak összedörzsölésével ciripel. Éneküket csak június végéig halljuk.
A ritmusok közül a legszélesebb körben elterjedt és legintenzívebben vizsgált a napi ritmus, amely még állandó környezeti feltételek mellett is fennmarad. A Teleogryllus tücsök hím pl. jellegzetes napi ritmusban ciripel, hogy nőstényeket csalogasson. A ciripelés kb. ugyanabban az időben kezdődik este, és nagyjából ugyanolyan hosszan tart minden este.A ciripelés ciklusa azzal kezdődik, hogy a hím tücskök a csökkenő fényintenzitás hatására kezdenek ciripelni. Ha a hímek egy populációját laboratóriumba visszük és folyamatosan égve hagyjuk a villanyt, (vagy a tücsköket folytonos sötétségbe tesszük), a hímek akkor is folytatják ciripelésüket, de csupán a nap néhány órájában. Folyamatos megvilágításnál a ciripelés kb. 25,5 órával később kezdődik, mint az előző napon. Az ilyen szabad ciklusokban egyedi változatosság van, azaz egyes hímek kb. 26 órás idő elteltével kezdik a ciripelésüket, míg mások 25 óránként. Ez a felfedezés mutatja, hogy a ciklus valóban belső és nem pedig valamilyen apró környezeti inger irányítja, amelyet a kísérletezők nem vettek észre.
Így anélkül, hogy a tücsök érzékelné a Naplementét ill. felkeltét, ismétlődő ciklusban ciripel, de a valódi estéhez képest folyamatosan eltolódó fázissal, mivel a hímek napi ritmusa nem pontosan 24 óra. A belső ciklus apró eltérése a 24 órától az állatfajok nagy részére jellemző.
Forrás ITT elérhető