Tűzoltók mentettek meg egy mustgáz-mérgezést szenvedett férfit Jászberényben- Mustgáz-mérgezéssel szállítottak el a mentők egy férfit Jászberényben még vasárnap. A férfi egy lakóház pincéjében lett rosszul, csak a tűzoltók tudták kihozni a helyiségből. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelem felhívja a figyelmet arra, hogy a szüret után fokozottan óvatosan járjanak el azok, akik pincéjükben mustot érlelnek, mert a felszabaduló gáz eszméletvesztést, végső esetben halált okozhat.
Jászberényben, egy kertes ház pincéjében esett össze egy férfi vasárnap reggel 9 óra körül. A tulajdonos vette észre a földön fekvő férfit, akihez azonnal mentőt hívott. A mentők a jászberényi tűzoltókat értesítették, akik négy percen belül kiérkeztek a helyszínre, és megkezdték a sérült ember mentését. Légzőkészülékkel, mentőkötéllel ereszkedtek le a pincébe, így tudták felhozni a bajba jutott embert, akit a mentők azonnal elláttak. A gyors beavatkozás mentette meg az életét.
Magyarországon évente 40-50 alkalommal riasztják mustgáz-mérgezéshez a tűzoltókat, az esetek körülbelül felénél viszont már nem tudnak segíteni, mert nagyon gyorsan bekövetkezik a mérgezés, az eszméletvesztés és a halál.
A mustgáz valójában szén-dioxid, színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz, amely a természetben is gyakori, a levegő állandó alkotóeleme. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése során keletkezik (pl. amikor „forr” a must): a cukor elbomlik, belőle etil-alkohol és szén-dioxid, más néven mustgáz lesz.
Ez az enyhén savanykás ízű gáz nem keverendő össze a szén-monoxiddal. Másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ezáltal oxigénhiányos állapotot teremt! Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti.
A szén-dioxid hatással van a központi idegrendszerre, ennek jelei a szédülés, hányinger, illetve mentális zavar, melynek következtében előfordulhat, hogy a mérgezés áldozata nem képes elhagyni a pincét.
Megfelelő szellőzés kialakításával, valamint a hordók nagy térben történő elhelyezésével elkerülhető, hogy felhalmozódjon az erjedés közben keletkező szén-dioxid. Ugyanakkor egyszerűen meg is előzhető a baj, könnyen ellenőrizhető, hogy a helyiségben van-e mustgáz, például gázérzékelővel vagy egy meggyújtott gyertya segítségével. A meggyújtott gyertyát térdmagasságban tartva kell lemenni a pincébe és leérve térdmagasságban elhelyezni. Ha a gyertya lángja menet közben vagy a pincében elhelyezve kialszik, akkor nagy valószínűséggel mustgáz van a helyiségben. Ilyenkor haladéktalanul a vissza kell fordulni, illetve el kell hagyni a helyiséget!
Senki ne próbáljon egyedül ájult ember segítségére sietni! Minél hamarabb riassza viszont a tűzoltókat a 105-ös segélyhívó számon, mivel a mustgáz-mérgezést szenvedett embereket csak a tűzoltók tudják biztonsággal, légzőkészülék segítségével kimenteni a pincékből.