Rovatunkat Medveczkiné Tóth Edit PURINA Takarmány Kisáruháza támogatásával olvashatják!- A cím igaz! Kedves abonyi olvasónk küldte el nekünk ezt az írást és a képeket. 14 éves koromban rabul ejtettek a békák. Látogattam Terrarisztikai szaküzleteket ahol az állatkákat nagyon megszerettem. Rövid időn belül egy pár piros szemű levelibékát szereztem (A.Callydrias)(ez csak a kezdet volt). Elhatároztam, hogy nyílméregbékákat fogok tartani. Régóta tetszenek, sokat olvastam , tanultam róluk. Kicsit féltem belekezdeni.
Ennek oka igen egyszerű. Szerintem túl sok a tévhit a természet ezen gyöngyszemek tartásával kapcsolatban. Szándékosan tartást, és nem tenyésztést írok, hiszen a tenyésztéshez nyilvánvalóan sokkal speciálisabb körülményeket kell biztosítani. Tény, hogy a vivárium megépítése, és főleg üzemeltetése odafigyelést igényel, de nem kivitelezhetetlen. Miután végigrágtam magam ezeken a várható problémákon, belekezdtem az építésbe.
Elkezdtem muslicát, és ugróvillást tenyészteni, és berendeztem egy 60x30x30-as terráriumot, vártam egy hónapot , hogy beálljon a biológiai egyensúly. A természetes anyagokkal való berendezés híve vagyok, faágakat, kéregdarabokat, köveket használok dekorációként. Csak élő növényeket telepítek, olyan fajokat, amelyek jól bírják a viszonyokat. Többszörös víz bespricceléssel tartom a magas pára szintet. E mellett egy 50x50x50 -es terráriumot kezdtem berendezni amit majd a békák végleges otthonának szánok. A szüleim mindig tudtak eleségállatot hozni Budapestről ha szükségem volt rá, mivel a közelben sehol nem lehet kapni.(ma már én tenyésztek minden eleség állatot)
Egy éve tettem szert 3 D. tinctorius’ Azureus’-ra.(kék nyílmérekbéka) Jelenleg 2 évesek. Szépek, egészségesek láthatólag jól érzik magukat, változatosan etetem őket.
Pár hónapja bővült a gyűjtemény 3 darab D.Leucomelassal (sárgaszalagos nyílméregbéka)
Remélem csatlakozok a hazai tenyésztők soraiba, és én is eredményesen tenyésztem , és gyűjtöm a fajokat.
Folyamatosan járok, hazai, és nemzetközi börzékre, ahol sokat tanulok a hazai békásoktól.
Írta nekem Varga Bálint.
Halálos méreg egy parányi békában- Közép- és Dél-Amerika esőerdeiben parányi, a szivárvány minden színében pompázó apró kis békák élnek. Kevesen gondolnák, hogy a világ egyik legmérgezőbb állatai közülük kerülnek ki. A Dendrobatidae családban jelenleg több mint 200 fajt tartanak számon.
Az apró békák bőrváladéka olyan alkaloidákat tartalmaz, melyek a világ legerősebb természetes méreganyagaihoz tartoznak, hatékonyságuk és erejük vetekszik a mérges kígyók által termelt alkaloidáéval.
Testhosszuk mindössze 2-4 cm , fő táplálékuk a trópusi ugróvillások, és egyéb parányi rovarok amikre napközben vadásznak. Csak nappal aktívak ,éjjel elrejtőznek.
szaporodásuk: A hím trillázó hanggal csalogatja magához a nőstényt. A nőstény lerakja petéit, majd a hím kikelésig őrzi őket, majd kikelésük után a hím a hatán víz közelbe szállítja őket.
Fogságban a békák 5-12 évig élnek. A fogságban nem termelnek mérget, mert nem mérgező rovarokkal táplálkoznak .
A 80-100%-os páratartalmat igénylik, és 24-27°-os hőmérsékletet.