Mint lapunk korábbi írásában már beszámolt róla, az ország számos településén, így Abonyban is úgynevezett vetőkrumplit osztottak a háztáji program keretében. Elvileg ezt a töménytelen mennyiségű krumplit azért adták a rászoruló családoknak, hogy azt vessék el, legyen élelmük, és a burgonyagumó szaporulatot el lehessen jövőre ismét ültetni. Ez a program azonban nem egészen úgy sült el, ahogyan kormánykörökben szerették volna. Több helyen megették a burgonyát. De a lényeg nem is ez, annál is inkább az a tény, hogy aki egy picit is ért a veteményezéshez, az jól tudja, hogy a burgonyát nem ilyenkor kell elültetni. Szemtanúk egyébként arról számoltak be, hogy az Abonyba hozott krumpli egy része már rohadásnak indult sajnos. Az üggyel kapcsolatban részletes felvilágosítással szolgált nekem Abony Város alpolgármestere, Parti Mihály.
Megtudtam, hogy a polgármester asszony kapott egy felhívást, melyben a szaktárca érdeklődött, hogy részt kíván-e venni a város az „ ingyenkrumpli „ programban. Parti Mihály alpolgármester koordinálta az ügyet, de már a felkérés megérkezésekor is tudta, hogy kevés az esély arra, hogy ez a krumpli elvethető lesz. A szaktárca egyébként május 10-én kereste meg a helyi önkormányzatot a krumplik ügyében. Az alpolgármester úgy gondolta, hogy nem szabad ezt a lehetőséget visszautasítani és tárgyalt a minisztériumban a felelőssel. Első sorban szociális alapon osztották szét a vetőburgonyát, de ez nem volt kikötés. Parti Mihály megkereste a civil szervezeteket és a helyi kisebbségi önkormányzatot is, hogy segítsenek a feladat végrehajtásában. „ Én magam körbejártam a településen és kerestem azon házakat, ahol látszólag még volt hely a kiskertekben, ahol szívesen vették, hogy lesz krumpli, azoknak adtunk is. Volt ahová a közterület felügyelők kivitték, de több helyről is visszaküldték a zsákot. Azt mondták, hogy ők már vetettek krumplit, ennivalójuk meg van még. Egyébként ez a burgonya, amit osztottunk nincsen vegyszerrel kezelve, ez szaporítóanyag, nyugodtan meg lehet enni is, alkalmas emberi fogyasztásra. Szerencsésebb lett volna ezt a programot meghirdetni februárban és előbb adni a vetőmagot, akkor lett volna elég idő. Adtuk volna a krumplit, ősszel meg a vetőmagot fel lehetett volna szedni, és majd tavasszal újra elültetni. Mi a minisztérium kérésének megfelelően biztosítottunk targoncát és úgynevezett békát, hogy a teherautóról le lehessen a pakolni a rakományt. Ezt helyi vállalkozókkal oldottuk meg. Nem az első beígért alkalommal érkezett meg a vetőkrumpli, olyan is volt, hogy lerobbant az áruszállító autó. Mosonmagyaróvárról kaptuk az árut végül, melyet az ABOKOM-nál tároltunk be ideiglenesen. Nagy igény mutatkozott egyébként a burgonyára, tényleg volt, akinek azt kellett mondani, hogy jöjjön vissza később, meglátjuk, hogy marad-e neki is. Összesen 792 zsák krumplit osztottunk szét, 18 raklapon hozták, egy zsákban 30 kiló volt. Nem kis feladat egy ilyennek a felvállalása. Remélem, hogy a fentiek ellenére sikerült sok családnak örömöt okoznunk. „ – mondta el lapunknak Parti Mihály alpolgármester
2013. május 25- i hivatalos hír minderről:
(MTI) - Két kunhegyesi többgyermekes család kapta a 99 999., illetve a százezredik zsák vetőkrumplit a Vidékfejlesztési Minisztérium által indított háztáji program keretében szombaton. A 30 kilogramm burgonyával megtöltött zsákokat Fazekas Sándor, a tárca vezetője adta át a nehéz szociális helyzetben lévő, középkorú házaspároknak. A háztáji gazdálkodás újraindítását szorgalmazó országos programhoz 850 önkormányzat csatlakozott, ezek a helyhatóságok felmérték, hogy a településeken anyagi körülményeik alapján kik részesüljenek burgonyavetőmagban. A gazdálkodók ennek fejében vállalták, hogy a termésből egy zsákkal visszajuttatnak a programba, így újabb rászorulók kezdhetik meg a krumpli háztáji termesztését - mondta az átadás alkalmából Fazekas Sándor az MTI-nek.
A hazai burgonyafajtából összesen 120 ezer olyan család részesül, amelynek nincs pénze arra, hogy egyszerre vegyen 20-30 kilogramm burgonyavetőmagot, miközben a szükséges vetőmagot kis tételekben "méregdrágán" vásárolja meg az üzletekben - tette hozzá a miniszter.
Jelezte: a burgonyatermesztés első eleme a háztáji programnak, a további elemekről már folyamatban van a kormányzati előkészítés, az elképzelések között szerepel a sertés- és baromfitartás, a gyógynövény- illetve zöldségtermesztés beindítása központi segítséggel.