Az elmúlt fél év médiahírei, illetve a rendelőnkben megnövekedett klinikai esetszám miatt szükséges beszélni a szív- és bőrférgességről. Szúnyogok által terjesztett két különböző kórokozóról, ezáltal két különböző megbetegedésről van szó. A bőrférgesség évek óta sűrű előfordulású hazánkban, sok esetet diagnosztizáltak már, viszont a szívférgesség eddig csak mediterrán országokban okozott – nem is csekély – egészségügyi gondot. Mindkét élősködőt egy úgynevezett lepkeszúnyog, vérszívás során juttatja az állatba, ahol tovább fejlődik, és hónapok múlva kifejlett parazita lesz, ami 6-8 évig életképes a gazdaszervezetben. A kifejlett férgek nem petéket raknak, hanem úgynevezett 1-es stádiumú lárvákat, melyeket microfilariaknak nevezünk. A lárvák kimutatása rendelői körülmények között vérteszttel, illetve vérkenetből mikroszkópos vizsgálattal történik. A paraziták életciklusának sajátosságai miatt a délutáni, koraesti órákban vett vérből könnyebben kimutathatók a fejlődési alakok.
allatorvosweb
A már fertőzött állatunk kezelése nagyon komplikált. Gyógyszeres kezeléssel, többszöri folyamatos, reklámokból is ismert „spot-on” cseppek alkalmazásával próbáljuk kiirtani az élősködőket, illetve meggátolni fejlődésüket, további szaporodásukat. Ez nem minden esetben sikeres, éppen ezért sokkal nagyobb figyelmet kell szentelnünk a védekezésre.
Évek óta elérhetők olyan repellens, tehát külső élősködőket távoltartó cseppek és nyakörvek, melyek folyamatos használatával minimálisra csökkenthető a fertőzés veszélye. Ha simogatás közben apró göböket, duzzanatokat talál állatán, vagy fáradékonyabbnak, levertnek találja, jelezze állatorvosánál, és kérje a vérvizsgálatot!
Ha külföldre, vízpartra, vagy délebbi megyékbe utazik kedvencével, mindenképp védekeznie kell a szúnyogok ellen!
Közegészségügyi vonatkozások: A Dirofilariának nevezett fonálféreg Magyarországon leggyakoribb két fajától az Immitistől, és a Repenstől is megfertőződhet az ember.
A szívférgességet okozó élősködőnek viszont az ember nem megfelelő gazda, tehát bennünk nem tud teljesen kifejlődni, és szaporodni. Viszont a bőrférgességet okozó parazita esetleg okozhat kisebb bőrtüneteket, elváltozásokat, de ez sem túl gyakori.
További hasznos tanácsokat, közérdekű információkat a www.tapioambulancia.hu honlapon találhat.
Dr. Crespo Carlos Enrique
állatorvos
Tápiómenti Állatorvosi Ambulancia