Egyre több gazdi köt sárga szalagot kutyája nyakörvére, vagy a pórázra. Ezzel jelezve a többi embernek. Sokan, viszont nem tudják, hogy mit jelent a sárga kendő, szalag vagy masni. A kutyák több ezer éve élnek együtt az emberrel, ők az egyedüli élőlények az állatvilágból, akik tudományos nevükben megkapták a 'familiaris' vagyis családi, családhoz tartozó jelzőt. Az évek során életünk részévé váltak. Több kutya munkatársként, segítőként szolgál minket. Mára már létfontosságúvá vált, a forgalomban résztvevő segítő, terápiás vagy szolgálati kutyák egyértelmű megkülönböztető jelzése. Ki ne látott volna már az utcán járőröző rendőrkutyát, police vagy rendőrség feliratú kutyahámban vagy éppen vakvezető kutyát keresztel ellátva jól-láthatósági mellényben. A The Yellow Dog Project (A Sárga Kutya Projekt) kanadai kezdeményezés, viszont a hétköznapi kutyák és kutyatartók életét hivatott megkönnyíteni.
Egy a pórázra vagy nyakörvre vagy hámra helyezett szalag, olyan kutyákra szeretné felhívni a figyelmet, akik megközelítése fokozott körültekintést igényel. Bizonyos esetekben ugyanis rosszul sülhet el, ha egészségügyi problémákkal küszködő, vagy nevelés esetleg rehabilitáció alatt álló félős vagy netalántán agresszív kutyákhoz meggondolatlanul közelítünk. A sárga szalag elhelyezése természetesen nem vonja ki a gazdit a felelősség alól, amennyibe pl. a kutya kárt okoz.
Viszont mindenképpen elősegíti,az ember és a kutya együttélését és a problémás kutyák beilleszkedését vagy gyógyulását. Hasznos jelzés lehet a sárga szalag tüzelő szukák esetében is , mely a többi kutyatulajdonos számára közvetíti, hogy a séta közben a jelzést viselő eb nagyobb teret igényel.
Természetesen itt is megemlíthetjük, hogy nagyszerű megoldás az úgymond beszélő kutyahámok hordása, legyen szó az IDC, K9-es vagy épp a TPP hámjainkról.
Egy viszont biztos, minél több információt közölnek a kutyasétáltatók környezetükkel, annál kevesebb lesz a konfliktus kutyások és nem kutyások között.
Kékcsillag Segítőkutyás Egyesület