Ideális időjárás, feldíszített induló helyek, dübörgő zene fogadta április 3-án a ceglédi és nyársapáti rajtra érkező résztvevőket. A szervezők már előre dörzsölték a tenyerüket és felkészültek a rohamra, hiszen az előzetes nevezésekből tudták, hogy a tavalyinál kilencszázzal többen választották a programot, mely az egészséges életmód népszerűsítése és az esélyegyenlőség elfogadásának jegyében zajlott.
Öröm volt nézni a vidám mosolygós arcokat. A másfélezer indulót Cegléden a helyi NBI-es férfi kézilabda csapat tagjai vezették fel. Kanyó Zsolt paraatléta a közel kétszáz óvodás között lendületesen tekert kerekesszékében a csemői kijárati határtábláig. Voltak, akik sokkal hosszabb táv teljesítésére vállalkoztak. Szelepcsényi Csaba Albertirsa BSI Futónagykövete mellett öt középiskolás és a rendezvényről az internetes megosztó oldalakról tudomást szerző négy amatőr hosszútávfutó is végig futott Albertirsáig. Az Unghváry László Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola 50, a Losontzi István Többcélú Közoktatási Intézmény 8 diákja váltófutással teljesítette a 32 km-t.
Albertirsa határában a Tessedik Sámuel Általános Iskola nagy létszámú csapatának és az Irmák Sprint SE fogyatékkal élő sportolóinak csatlakozásával 500 főre duzzadt a társaság. Az Atlétikai Centrumban a város polgármestere fogadta őket. A beérkezők meghatottan, néma 400 m-es futással emlékeztek a március végén, 80. születésnapján váratlanul elhunyt Ecsedi László testnevelő tanárra és edzőre, aki nemcsak a város, hanem a magyar atlétika egyik kiemelkedő egyénisége volt.
Nyársapáton a helyi iskola fennállásának 45. évfordulóját is ünnepelte az ötszáznál is több jelentkező. A helyi iskola és az abonyi Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény diákjaiból összeállított két váltó tagjaihoz lehetett csatlakozni, akik a települések határtáblái között 20 fős csapatként összeállva futottak.
A rendezvény második napján, Tápióbicske főterén egy tűt sem lehetett leejteni a rajtra várakozók tömegétől. A helyi iskola teljes létszámmal felsorakozott, de több százan érkeztek a távolabbi Bényéről. Pándról, Úriból és Pilisről is. Először a kerékpárosok, azután a futók, a nordicozók, végül a gyaloglók indultak a Nagykáta határában lévő 1848-as emlékműhöz. Két kilométeres sor kígyózott az út jobb oldalán.
A másikon két motoros rendőr folyamatosan vigyázott mindenki épségére.
A szobor mögött felállított célban már várták őket a szomszéd településről rövidebb távot teljesítők.
Az eredményhirdetés után több iskola képviselője szalagtűzéssel emlékezett szabadságharcos elődeinkre. Később sokan csatlakoztak a már hagyománnyá vált, az 1849-es tavaszi hadjárat győztes csatáját idéző tápióbicskei hídi csata és az ehhez kapcsolódó megemlékezések rendezvényéhez. Csákóval a fejükön részt vettek az élő történelem óra programjában is.
Közel harminc intézmény fenntartói, vezetői és pedagógusai közreműködtek abban, hogy rendezvényünk sikeres legyen. A ceglédi, nagykőrösi, és nagykátai rendőrkapitányság és a hozzájuk tartozó települések munkatársai, a csemői, nyársapáti és a többi település polgárőrei segítettek, hogy a résztvevők a közúti forgalomban is biztonságban érezhessék magukat.
A REMDEZVÉNYT A MAGYAR OLIMPIAI BIZOTTSÁG TÁMOGATTA!
A fotókat Töreki Zsolt készítette.
Lejegyezte:
Jezerniczky Attila