A közelmúltban, Pünkösdkor ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját az Abonyi Fúvószenekari Egyesület, melynek kapcsán fúvószenekari találkozót, valamint igazi relikviákat is bemutató kiállítást szerveztek az elmúlt évek történetéről a Kultúra Házában. Ezen aprópóból beszélgettem az Abonyi Fúvószenekar karnagyával, Varga Gáborral, aki elmondta, hogy 25 évvel ezelőtt még nagy „ tábortűz „ volt, amikor egy fúvószenekari találkozót megszerveztek. Gyakorlatilag megmozdult az egész város, a zeneiskola, az egyesület és a lakosság. Ezt a nagy tábortüzet így az egész település körbeülte, mára azonban ebből már csak a parázs maradt meg, melyet szeretnének lángra lobbantani megint. Varga Gábor karnagy bő egy éve vette át a zenekart, azt mondja egyáltalán nem bánta meg, sőt. Szívügyének érzi a Fúvószenekar ügyét, és pár lelkes segítővel mindent meg is tesznek annak érdekében, hogy sikeresen, újult erővel működhessenek. Bíznak benne, hogy ismét lehet olyan rangra emelni ezt a zenekart, mazsorett csoportot, és a rendezvényeiket, mint a közelmúltban tündökölt. Varga Gábor lapunknak elmondta, hogy szakmai segítséget is kap, hiszen felkérte erre Varga Zoltánt, aki a Magyar Rádió Szimfonikusok szólistája. Ő az egyesület szakmai mentora.
Az egyesület munkaterve idén három alapvető pilléren nyugszik. Az első a hagyományos Újévi Koncert, a második a Fúvószenekari Találkozó, a harmadik az október 4-én megrendezésre kerülő Móri Fúvószenekari találkozó, ahol minősítik is a zenekarokat, és a velük együtt utazó mazsoretteket. „ Itt minősülünk egy felállított mérce szerint, ez nagyon fontos számunkra. Persze minden rendezvényre igyekszünk eljutni, ahová meghívnak bennünket, így képviseljük városunkat, Abonyt, és a település kultúráját. Remélem, hogy a fúvószenekari láng erőre kap ismét, ennek érdekében szeretettel vártuk vissza régi tagjainkat, támogatóinkat. Sokat és sokan segítenek, rengetegen mellénk álltak az elmúlt bő egy év alatt. Nagyon fontos nekünk a helyi önkormányzat támogatása, de a Bihari János Zeneiskola is, hiszen ez az oktatási intézmény az utánpótlás bölcsője. Amikor támogatásról beszélek, nem feltétlenül anyagiakról van szó. A családok támogatása nélkül ez nem menne. A gyerekek szüleinek el kell fogadniuk azt, hogy szinte minden hét vége foglalt számukra, a felnőttek esetében pedig a családnak kell a szülőkről lemondaniuk a programok miatt. Szeretném, ha a támogatóink köre bővülne, ezért is vettem fel a kapcsolatot más civil szervezetekkel is. Már közös programjaink vannak a Nosztalgia Kórussal, a Nagyabonyi Íjászokkal, labdarúgókkal, horgászokkal, lovasokkal. Meggyőződésem, hogy ezek a közös rendezvények egész Abony város képét, arculatát pozitív irányban képesek befolyásolni. Úgy gondolom, hogy a Főtér alkalmas is erre, valódi, remek gyűjtőpontként működhet. Jobban ki lehetne használni ennek lehetőségét.
Sajnos felgyorsult a világ. Sok tagunk számára már a velünk töltött órák felesleges plusszá váltak, ez egy olyan feladat, mely a szabadidő többségét valóban felemészti. A mai világban a gyerekeknek sincs ebből sok, hiszen a tanulás mellett van sok egyéb teendőjük, a felnőtteknek állandóan dolgozniuk kell. Újat kellett kitalálnunk, hogy vonzóvá tegyük magunkat, hiszen azzal már nem lehet érvelni, hogy „ szoktunk járni külföldre „. Mások is szoktak, máshogyan. Egy más műfajt, egy másik irányzatot kellett kitalálnunk. Járok továbbképzésekre is, új repertoárt alakítottunk ki. Fontos volt a magyar kortárs fúvószene visszaállítása műsorunkba, nem csak a történelmi indulókat játsszuk. Széles a repertoárunk, koncertet és show műsort is tudunk előadni. Úgy érzem, remek közösséggé kovácsolódtunk az elmúlt időszakban.
Az elmúlt bő egy évben a hozzáálláson kellett alapvetően változtatni, fontos volt, hogy a próbákat a tagok rendszeresen látogassák. Meg kellett újra teremteni a közösséget, össze kellett csiszolni az egyes szólamcsoportokat. Elment néhány régi tagunk, de jöttek helyettük újak, vagy visszajöttek néhányan a régiek közül. A létszámunk nagyon stabil. „- mondja lelkesen a zenekarvezető
Varga Gábor karnagy a Stúdió 11 zenekar, a Madách Színház, valamint az Operettszínház első trombitásaként dolgozik. Hosszú szakmai életúttal rendelkezik, és jó kapcsolatrendszerrel, hiszen naponta találkozik olyan művészekkel, akikről mások csak a hírekben olvashatnak.
„ Egyáltalán nem bántam meg, hogy ezt a feladatot elvállaltam. Bár társadalmi munkában teszem, ez nem egy hobbi, hanem ez egy küldetés a számomra. Ezt 100 %-osan kell csinálni. 45 éve trombitálok, úgy hiszem, a gátakat meg kell mászni, nem visszafele nézek. Abonyért tesszük, amit teszünk, nem felejtünk el lokálpatrióták lenni. Nagyon szeretném, ha a móri minősítő szereplésünk jól sikerülne, úgy vélem, minden működik majd magától, ha mindenki ugyanúgy dolgozik a közös célokért. „- mondja a karnagy
Az Abonyi Fúvószenekar ebben az évben már számos rangos rendezvényen lépett fel, így a Ceglédi fesztiválon, az Abonyi Fúvószenekari Találkozón, melyet helyiként ők maguk szerveztek, Gödöllőn, Albertirsán, de a továbbiakban is mozgalmas lesz a nyaruk. Június 28-án Tiszakécskén lépnek fel, és ezúton is szeretnék megköszönni a lehetőséget, a közvetítést Halápi Sándornak, aki nem felejtett el abonyi maradni, annak ellenére sem, hogy már hosszú évek óta Tiszakécskén él és dolgozik.
Nagyon büszkék a saját nevelésű mazsorett csoportjukra. Megtudtam, hogy tendencia az, hogy egyre több fúvószenekarnak van mazsorett csoportja, hiszen a menet kategóriához ők eleve nélkülözhetetlenek. Varga Gábor lapunknak elmondta, hogy a zenekar eredményes működéséhez nagyon fontos a komoly marketing és PR munka. Ezen cikk is ennek a szellemében íródott és a közeljövőben gyakran olvashatnak oldalainkon az Abonyi Fúvószenekarral kapcsolatos híreket és információkat. Mert a MiAbonyunknak is fontosak mindazon civilek, akik hírét viszik városunknak szerte az országban és a világban
Lőrinczy Veronika
fotó: Polyák Attila
Képek a fúvószenekari találkozóról és kiállításmegnyitóról ITT nézegethetők.