A Nagyabonyi Színkör hosszú hónapok óta próbálja már a Csongor és Tünde című színdarabot. Nem kevesebbre vállalkoztak, mint, hogy gyermekszereplőkkel állnak ki a nagyközönség elé, egy igen nehéz darabbal. Január utolsó napján kelt életre először a Kultúra Háza színpadán jelmezekkel a mű, mely tekintettel arra, hogy kötelező olvasmány is egyben, bizonyára nagyon kedvelt lesz a nagyközönség körében. Meglestem az első igazi „ nagypróbát „, és most fényképekkel is megmutatom Önöknek, hogy mi is van készülőben. Egy parányi kis csoda, ahol ártatlan, érintetlen gyermekszereplők játsszák a főszerepet, és mondják el felnőtteket is megszégyenítő módon a nagyon nehéz klasszikus szöveget. A két kicsi, Julcsi és Kristóf, azaz Tünde és Csongor játékát a pimasz, ügyes kamaszok remek előadásmódja teszi teljessé. Képek IDE kattintva, fotók: Lőrinczy Veronika
Király Béláné, Bella néni megint nagyot mert álmodni, és az álom hamarosan megelevenedik egy remek színielőadás formájában, melyet a tervek szerint pár hét múlva már láthat is a közönség.
És azoknak, akik már elfelejtették, vagy nem tanulták, vagy még nem tanulták, megmutatom, hogy mi is ez a klasszikus darab, azaz Vörösmarty Csongor és Tündéje. És milyen érdekes is a sors! Egykoron nagymamám ajánlotta figyelmembe ezt a magyar irodalmi gyöngyszemet, és vett rá annak elolvasására. Megtettem. Gyermekfejjel. Most pedig kisfiam játssza az egyik főszerepet benne, szintén gyermekfejjel. Az előadást így nem csupán az abonyi közönségnek, hanem Családom minden tagjának is szeretettel ajánlom, és drága jó nagymamámnak is, aki bizonyára egy felhőn ülve a Mennyországban boldogan nézi és hallgatja kis dédunokája előadását.
A dráma keletkezéstörténeti szempontból a magyar irodalom egyik legrejtélyesebb műve. A visszaemlékezések szerint Vörösmarty 1821-ben jutott hozzá a Csongor egyik forrásául szolgáló XVI. századi széphistóriához. A művet 1827 tavaszán kezdte el írni, de csupán az első négy felvonás készült el, majd a munkát félbeszakította.
A Csongor és Tündének egyetlen, még letisztázatlan kézirata maradt. Ennek első része egy vázlat a tervezett cselekményről, melyből nem derül ki, hogy verses epikai művet vagy drámát szándékozott készíteni a költő. A vázlat után egy szereplőlista áll, majd az I–IV. felvonás szövege. A Csongort Vörösmarty feltehetően azért szakította félbe, mert Kisfaludy Károly felkérésére az Eger című elbeszélő költemény írásába fogott, amelyért felajánlott díj kisegíthette nehéz anyagi helyzetéből.
Történet az alábbi linken elérhető
http://olvasonaplo.sulihalo.hu/component/content/article/34-csongor-es-tuende/80-vorosmarty-mihaly-csongor-es-tunde-kotelezo-olvasmany-roviden-olvasonaplo
Lőrinczy Veronika