Farkas Bertalan űrrepülése a magyarokat a világon hetedikként beemelte az űrhajós nemzetek sorába. Emellett megalapozta a hazai űrtevékenység máig ható fejlődési irányait – jelentette ki Kara Ákos államtitkár május 26-án, Budapesten. Az évfordulón számos külföldi űrhajós és az Európai Űrügynökség képviselői tisztelegtek a magyar űripar szakembereinek teljesítménye előtt. Farkas Bertalan űrutazása történelmi jelentősége mellett azt is bebizonyította, hogy a magyar szakemberek képességei világszínvonalúak. Az akkori misszió során a Szoljut 6 fedélzetén használt, hazai fejlesztésű „Pille” sugárzásmérő műszer továbbfejlesztett változata ma is segíti a Nemzetközi Űrállomás legénységének munkáját.
Kara Ákos felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai tudósok és mérnökök teljesítménye tette lehetővé, hogy Magyarország 2015 februárjában aláírta a csatlakozási megállapodást az Európai Űrügynökséggel (ESA), ami mérföldkőnek számít a magyar űrtechnológiában.
Az űrbe több mint 100 hazai fejlesztésű műszer került már ki, ezek mindegyike működőképes volt. A BME szakemberei által készített első magyar műhold, a MaSat-1 három évig sikeresen keringett a Föld körül. Számos magyar tudós vett részt a Rosetta űrszonda-programban is, amelyet a „Csuri” becenevű üstökös tanulmányozására lőttek fel.
A magyar űrtevékenység eredményei több területen is hasznosíthatók: többek között a távközlés, az egészségügy, a meteorológia és a polgári légiközlekedés is profitál belőlük. Az ESA csatlakozás hatályba lépését követően a szervezet űrhajós válogatásai Magyarország számára is elérhetőek lesznek, így a jövőben akár újabb magyar asztronauta is bekerülhet valamelyik emberes űrprogramba. Farkas Bertalan Valerij Kubaszov, Leonyid Popov és Valerij Rjumin űrhajósokkal együtt vett részt egy nyolcnapos küldetésben 1980. május 26. és június 3. között. Az első magyar űrhajós a jubileumi rendezvényen köszönetét fejezte ki, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedek alatt zavartalanul fejlődhetett az űrkutatás, és kijelentette: nagy álma, hogy részt vehessen a következő magyar asztronauta felkészítésében.
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztály