Rovatunk támogatója Medveczkiné Tóth Edit PURINA Takarmány Kisáruháza.- Kedves ismerősöm kért segítséget az egyik közösségi portálon, mert, mint írta, meglepték a gyönyörű diófájukat valami élőlények. Félt, hogy veszélybe kerül a diópálinka. Képet is közölt, ahogyan az a valami rosszalkodik egy diólevélen. Aztán kiderült, hogy mi is az igazság. Ez nem más, mint egy harlekinkatica. Hogy ki ő? Egyik olvasónk azt írta, hogy szerinte embert is eszik, de ez persze csak vicc volt. Az viszont nem vicc, hogy egyre többen vannak Magyarországon, mondhatni már invázió jelleggel fordulnak elő.
Aztán a másik olvasó megfejtette: Ne félj, nincs veszélyben a pálinka. Ez a jószág levéltetveket eszik. Keress rá a katica lárvára.
Tehát, az, amit az első képen látunk a harlekin katica lárvája, igaz meglehetősen ronda! Mások is kiakadtak már a látványtól, ezt több internetes portál levelezése is bizonyítja. A harlekin katicának egy külön weboldalt is szentelnek. A fenti képen a kifejlett egyedek láthatók.
http://www.coleoptera.hu/harlekin/
A harlekinkatica (Harmonia axyridis) eredetileg távol-keleti, szibériai elterjedésű katicafaj. Eredeti elterjedési területe az Altaj-hegységtől a Csendes óceánig tart; előfordul Kinában, Japánban, Mongóliában és Szibériában. Észak-Amerikába és Európába a különböző levéltetű fajok elleni biológiai védekezés céljából telepítették be. A többszöri újratelepítés ellenére az USA-ban csak lényegesen később telepedett meg, ráadásul valószínűleg akkor is inkább véletlen behurcolás útján. Az első, 1988-ban leírt, önfenntartó populációból mára az USA leggyakoribb katicafajává vált, kiszorítva az őshonos fajokat.
Európában a terjedése a 90- es évek közepéhez kötődhet, amikor Franciaországban, Hollandiában és Belgiumban is kereskedelmi forgalomba hozták, mint biológiai védekezésben felhasználható ragadozó fajt. Terjedése 2002-től kezdve rohamos, mára Európa legtöbb országában meghonosodott, veszélyeztetve ezzel az őshonos katicafajokat. Mind az USA-ban, mind pedig Európa legtöbb országában, figyelőszolgálat és monitorozó központ segíti a faj terjedésének kutatását. 2006-os megjelenése után Csehország 2007-től támogatja az invazív katica intenzív monitorozását.
A faj a burgonyabogárhoz (Leptinotarsa decemlienata) és a kukoricabogárhoz (Diabrotica virgifera) hasonlóan pár év alatt meghódította Európa legtöbb országát. Gyors amerikai és európai terjedésében az emberi hatások egyértelműen fontos szerepet játszottak. Magyarországról Merkl Ottó jelentette először, 2008-ban, Szigetszentmiklósról.