Magas Istvánra emlékeztünk…
2015. 10. 22.
Tisztelt Emlékezők!
Bármely korban kockázatos valakinek a tiszteletére emléktáblát elhelyezni, valakiről utcát elnevezni, vagy tiszteletére szobrot állítani.
Jön egy új kurzus és leverik az emléktáblát, átkeresztelik az utcát, ledöntik a szobrot.
Kevés az olyan személy, aki minden idők, minden próbáját kiállja, minden erkölcsi követelménynek megfelel. Mert, ami igazán méltóvá tehet valakit ilyen-fajta elismerésre, annak a tisztességéhez, becsületéhez kétség sem férhet, aki egész életében és bármilyen helyzetben a nemzeti közösséget szolgálta.
Magas István Abonyban élt és dolgozott az 1956 októberében. S bár Abonyban is aktívan részt vett az eseményekben, de az ő személye nem elsősorban ezért érdemel tiszteletet.
Képek: Borsányi János, képgalériája IDE kattintva
Ő a magyar nemzeti emigráció kiemelkedő képviselője, egyik szellemi vezére volt. Az emigrációban is szinte természetes, belső harcokat megvívva tartotta ébren ’56 szellemét. A rendszerváltozás után aktívan bekapcsolódott a hazai politikai életbe, a Magyar Egyeztető Testület (MET) elnökeként (1993) a hazai és a határon túli magyar szervezetek összefogásán fáradozott. Személyesen a MET-ben ismertem meg őt. (Tagja voltam a hét tagú elnökségnek.) Attól kezdve, hogy kiderült abonyi kötődése, gyakran megfordult Abonyban és édesapámmal együtt elevenítették fel a forradalom izgalmas napjait, a közös emlékeket.
Jövőre lesz az ’56-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója.
Akkorra szeretnénk mindenki számára hozzáférhetővé tenni egy - Magas István életének, és tevékenységének a dokumentumaiból összeállított - anyagot, egyrészt egy kis vitrinben a Gimnáziumban, másrészt egy monográfiát a Városi Könyvtárban illetve a Gimnáziumban.
Így lesz végre lehetősége minden érdeklődőnek megismerni Magas István munkásságát, és az abonyi helytörténet, valamint a világ-magyarság történetének fontos szereplőjeként tisztelni őt.
Emlékezett: Király Béláné