Ahogy a nap lemegy, és besötétedik, megelevenednek azok az állatok, amelyek nappal pihennek és az éjszakai órákban indulnak vadászó körútjukra. Az állattartók és a kertes házak tulajdonosainak fel kell készülniük a látogatásukra, hogy baromfiállományuk épen megússza az éjszakákat. Extrém esetekben még a szabadban parkoló autókban is kárt tehetnek.
A leggyakoribb kerti ragadozók
A hazánkban a kertekben leggyakrabban előforduló kisragadozók a menyétfélék családjába tartoznak, és jó, ha tudjuk, hogy a család legtöbb tagja védettséget élvez. Vagyis ez azt is jelenti, hogy tilos őket elpusztítani, zavarni, kínozni vagy károsítani, élőhelyét vagy szaporodási helyét megzavarni, még akkor is, ha óriási pusztítást végeznek akár egyetlen éjszaka alatt a háztáji állatállományban.
A védett kisragadozók közé tartozik a menyét, a vidra, a nyuszt, a hermelin és a molnárgörény, míg nem élvez védettséget a nyest, a borz és a vadászgörény.
Az egyik leggyakoribb károkozó kisragadozó a kertben a menyét, ritkábban a hermelin. Mindkét állat világosbarna bundázattal rendelkezik, mely a hasuk alatt egészen fehér. A menyét az egyik legkisebb ragadozó, mérete mindössze 15-30 cm, a hermelin némileg nagyobb, 20-30 cm közötti. A hermelin elsősorban a vizes élőhelyeket kedveli, ezért a városokban elvétve fordul elő, szemben a menyéttel, amely jól alkalmazkodott a városi környezethez. Kisméretű testük miatt könnyen kihűlhetnek, testhőmérsékletük fenntartása érdekében folyamatosan táplálkozniuk kell. Rossz hír, hogy a menyét naponta akár 8-10 alkalommal is táplálkozik, ám sokkal több állatot megöl, mint amennyit el is tud fogyasztani.
A görények is igen elterjedtek hazánkban, a vadászgörény bárhol előfordulhat, a molnárgörény inkább az Alföldön gyakori. Karcsú, ruganyos testükkel és kisméretű fejükkel gyakorlatilag bárhová képesek bejutni, hosszúságuk fél méter körüli. Föld alatti üregekben élnek, vagy saját maguk ássák, vagy elfoglalják valamilyen más állatét.
A nyuszt is a menyétfélék családjába tartozik, hossza farok nélkül 24-25 cm. Rendkívül jó vadász, elsősorban alkonyatkor vadászik.
A nyest ma már igazi városlakó, alkalmazkodott a városi körülményekhez, éppen ezért mindenevő, nem csak állati eredetű táplálékot fogyaszt, hanem növényi eredetűt is. A legkisebb résen is befér, és előszeretettel rágja meg az autók vezetékeit, nem kis kárt okozva ezzel az autó tulajdonosának. Előfordult, hogy egy méregdrága autó teljes belső kárpitját szétrágta egyetlen éjszaka alatt.
Védekezzünk a kerti kisragadozók ellen!
Mivel a fent felsorolt kisragadozók igen sok kárt okoznak a háziállat tartóknak, védekezni kell ellenük, ám védettségük miatt, nem mindegy, hogyan. Az interneten számos praktika kering, hogy hogyan tarthatók távol az állatainktól, jó részük azonban nem igazán hatékony. Többen alkalmazzák elriasztásukra az éjszakára is bekapcsolt rádiót, vagy a szolárlámpát, ám idővel ezeket is megszokják és hatástalanná válnak. Ultrahangos rágcsálóriasztóval is védekezhetünk ellenük, a legjobb az, ha a különféle módszereket felváltva alkalmazzuk, hogy egyikhez se tudjanak túlzottan hozzászokni.
Minden rést, ahol bejuthatnak, zárjunk le módszeresen, hogy ne maradjon számukra hely, ahol a padlásunkra be tudnának költözni, és ne hagyjunk elől állateleséget, a szeméttárolókat pedig zárjuk gondosan! Jó megoldás a kutya is, melynek állandó jelenléte zavarólag hat ezen állatokra.