A Békemenet a szabad Magyarország egyik legjelentősebb civil kezdeményezése. Bevallottan a magyar kormány melletti kiállás jegyében indult útjára először 2012-ben. Azóta többször megmozdult a hatalmas tömeg, amely minden alkalommal felrázta a jobboldalt, és védekezésre kényszerítette az ellenzéket.
„A haza minden előtt” – Kölcsey Ferenc-idézettel a molinóján indult el a Békemenet a fővárosi Bem térről a Parlamenthez, a menet útvonalán folyamatosan csatlakoznak az emberek.
Lengyelországból is jöttek résztvevők
A Bem tér már 12 óra előtt megtelt, az ország minden pontjáról és még Lengyelországból is érkeztek résztvevők.
Csizmadia László, a CÖF elnöke az M1 helyszíni tudósítójának elmondta, hogy „idén újra a korábbi jelszóval indul útjára a menet, mert azt látjuk, hogy Brüsszel ismét megpróbálja Magyarországot és Lengyelországot gyarmattá tenni. A magyar–lengyel kézfogásban lévő erő most megtestesült a Bem téren” –tette hozzá az elnök. Több mint ezren érkeztek Lengyelországból. A Békemeneten összességében 100-200 ezer emberre számítanak.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő levelet írt a Békemeneten résztvevő lengyeleknek, s ez egész Európát is buzdíthatja arra, hogy a polgárság hangját hallani lehessen Brüsszelben is. Az elmúlt hat Békemenet arról szólt, hogy „a tíz körömmel kikapart magyar szabadságot megőrizzük” – hangsúlyozta Csizmadia László. Hozzátette, ez nem pártállás kérdése, a lelkes tömeg kiáll a hazájuk szabadságáért.
A harangok megszólalnak – mondta az elnök. A Békemenet egy figyelmeztető Európának. Kiemelte, a civileknek dolgozniuk kell annak érdekében, hogy az európai népesség, amely nincs meghallgatva, meg tudjon szólalni, hogy a brüsszeli „elefántcsont-toronyban” is meghallgassák.
A Békemenet résztvevői a Margit hídon át vonulnak a Nyugati térhez, onnan az Alkotmány utcán keresztül jutnak el a Parlamentig, ahol részt vesznek az állami ünnepségen. mti