Negyedszerre választja meg az Országgyűlés miniszterelnöknek Orbán Viktort, a Fidesz elnökét csütörtökön délután. A döntéshez az országgyűlési képviselők több mint a felének szavazata szükséges. A miniszterelnök a megválasztásával azonnal (újra) hivatalba lép. Az eskütétel után a kormányfő beszédet mond a parlamentben. Áder János köztársasági elnök az Országgyűlés keddi alakuló ülésén javasolta, hogy a parlament Orbán Viktor kormányfőt, a Fidesz elnökét válassza újra miniszterelnöknek.
Rekordok
A 2018-as parlamenti választás eredményeképpen a Fidesz-KDNP szövetségnek 133 mandátuma van az új Országgyűlésben. Mindennek alapján Orbán Viktor megválasztása formaságnak tekinthető. Ha a Fidesz elnöke elnyeri a képviselők többségének a bizalmát, akkor három év múlva a magyar történelem leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke lesz. Orbán Viktor Tisza Kálmánt előzheti meg, aki 1875-1890-ig volt Magyarország kormányfője. Lázár Györgyöt, aki 1975 és 1987 között volt miniszterelnök, már három hónap múlva megelőzi, de Lázár György, a Kádár-rendszer egyik bábkormányfője értelemszerűen soha nem indult demokratikus választáson. -origo.hu -
Megalakulása utáni első ülésébe kezd ma az áprilisban megválasztott Országgyűlés. A képviselők újból miniszterelnökké választhatják Orbán Viktort, majd pénteken létrehozhatják az új kormány minisztériumait.
A parlament honlapján elérhető napirendi javaslat szerint délután fél háromkor tartják a miniszterelnök-választást, a döntéshez az országgyűlési képviselők több mint a felének szavazata szükséges. A miniszterelnök a megválasztásával hivatalba lép.
Az eskütétel után a kormányfő beszédet mond a parlamentben.
Áder János köztársasági elnök az Országgyűlés keddi alakuló ülésén javasolta, hogy a parlament Orbán Viktor kormányfőt, a Fidesz elnökét válassza újra miniszterelnöknek.
Péntekre a minisztériumok felsorolásáról, valamint egyes ehhez kapcsolódó törvények módosításáról szóló kormánypárti előterjesztés összevont vitáját és egyben zárószavazását tervezik, ha a képviselők előző nap - négyötödös többséggel - hozzájárulnak a házszabálytól eltéréssel való tárgyaláshoz. Korábban, az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő tárgyalássorozaton - Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető beszámolója szerint - az ellenzék hozzájárult a házszabálytól való eltéréshez.
A képviselőcsoportok megállapodása alapján a kormány megalakulásáig napirenden kívüli felszólalások, interpellációk, azonnali kérdések és kérdések nem hangoznak el. mti