A koronavírus-járvány miatti bezártság erőteljesen hatott az emberek pszichés állapotára, többségüknél több tünet is jelentkezett, sokuknál ráadásul életükben először.
Egy reprezentatív felmérés szerint azokban az államokban volt a legerősebb hatás, amelyekben a koronavírus járványhelyzet a legsúlyosabb volt – derül ki 6 európai országban készített 6000 online interjú eredményéből, melyet idén szeptemberben végeztek, hogy az 1992 óta minden évben október 10-én ünnepelt Lelki Egészség Világnapja alkalmából az eredményeket meg tudják osztani a nagyközönséggel.
A koronavírus miatti korlátozások a pszichénkre is rányomták a bélyeget
Az ELMA Kutatóintézet 6 európai országban (Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország és Lengyelország) végzett felmérést az Angelini Pharma megbízásából a Lelki Egészség Világnapja alkalmából. A felmérés alapján a koronavírus miatti kijárási korlátozás alatt az emberek 58 százalékánál jelentkeztek a pszichológiai rendellenességek olyan tünetei, amelyek 15 napnál tovább tartottak. Ez az arány Olaszországban (63%), Nagy-Britanniában (63%) és Spanyolországban (69%) volt a legmagasabb – ezekben az országokban erőteljesebb volt a COVID-19 hatása, míg például Németországban csak 47 százalék volt ez az érték.
Folytatás, részletek IDE kattintva
Mit tehetünk önmagunk illetve a pácienseink mentális védelme érdekében ebben a helyzetben? A mentális egészség megőrzésének alappillérei a következők: 1.: normalizálni a gondolatokat, azaz tudatosan szembenézni a valós problémákkal, 2.: a reális helyzet elfogadása (a csalódást is beleértve) és elkülöníteni a valós és vélt félelmeket, aggodalmakat, 3.: törekvés a mindennapi pozitív impulzusok begyűjtésére, a tudatosan megélt, energizáló pillanatok keresésére (pozitív irányú fókusz), 4.: minél több nyugodt perc megélése (relaxációs gyakorlatok, sport, légzőgyakorlás, 5.: a stressz leküzdésének tudatos módszereinek alkalmazása, 6.: megfelelő mennyiségű alvás (6-7 óra), 7.: megfelelő minőségű étrend (fehérjék szerepe fontos), 8.: hiteles forrásokból való hírfogyasztás és tájékozódás. Midezek segítenek a mentális egyensúly megtalálásában. Klinikailag igazolt szorongás és depresszió esetén pedig a szükséges terápia alkalmazása elengedhetetlen, bárkit is érinsen az.
Részletek, folytatás ITT
Ahogyan a vírus a testet, úgy a járvány a lelket támadja meg, sokaknál okozva stresszt, szorongást, depressziót, vagy ahhoz hasonló állapotokat. Vannak, akik egyenesen egy másodlagos járvány veszélyére hívják fel a figyelmet: a mentális pandémiára.
A koronavírus-járvány kitörése óta világszerte több szakcikk, tanulmány is napvilágot látott arról, vajon miként hat az emberi pszichére a pandémia okozta válsághelyzet.
Az Amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ egyik felmérése is azt találta, hogy a megkérdezettek több mint 40 százaléka számolt be a Covid-19 járvány kapcsán szorongásos vagy depressziós tünetekről, új vagy fokozott szerhasználatról, sőt egyesek öngyilkossági gondolatokról is.
A szorongás és a depresszió tüneteinek gyakorisága lényegesen magasabb volt, mint a 2019-es vizsgálatban.
Részletek, folytatás IDE kattintva