A neve nem véletlenül az, ami, a 2009. évi LXII-es törvény értelmében ez... ...kötelező. Azonban választási lehetőségünk van: a piaci szereplők (biztosítótársaságok) közül rengetegen nyújtják ezt a szolgáltatást. Sokszor a szolgáltatás minősége gyakorlatilag azonos több cégnél, míg a különbség éves szinten akár több tízezer forint is lehet. Érdemes tehát utánajárni, hogy melyik a legjobb ajánlat a piacon. Na néhány óránk is rámenne erre, még mindig elég jó órabérrel keresnénk. Hiszen minden egyes forint, amit megspórolunk, pontosan ugyanúgy néz ki a bankszámlánkon, mintha megkerestük volna. A kettő valójában ugyanaz. Az angol erre utaló kifejezés az „A penny saved is a penny earned”, amit úgyis le szoktak fordítani, hogy „Ha most spórolsz, későbbre is marad.”
Hogyan lehet megtalálni a legjobb biztosítást?
Egyesével átnyálazhatjuk az összes biztosító kötelező biztosítás ajánlatait, de van itt egy jó kis hekkelés is: létezik ingyenes kötelező biztosítás kalkulátor is. Mielőtt megkötnénk a biztosítást, jó tudni, hogy Casco vagy akár új, váltott vagy meghosszabbított lakásbiztosítással is jó kedvezményekbe futhatunk bele.
A kötelező biztosítás váltásra évente egyszer van lehetőség. Méghozzá nem is olyan sokáig, a lejáró biztosítás előtt 60 naptól kezdve 30 napig. Tehát kb. egy hónapnyi időnk van váltani, az év további 11 hónapjában ezt nem tehetjük meg.
Ne feledjük el, hogy minden járműnek kötelező ez a biztosítás: nemcsak a személygépkocsiknak, hanem a teherautóknak, a motoroknak, a robogóknak (azoknak is, amelyeken nincs rendszám), utánfutóknak, mezőgazdasági járműveknek.
Mennyibe kerül egy biztosítás kalkulátor?
Az előző bekezdésben említettük, hogy ingyenes. Ez nem elírás volt, valóban az. Így felmerül a kérdés, hogy miért áldozna valaki rengeteg munkát azért, hogy létrehozzon valamit, amiért ingyen szolgáltatást nyújt, és egyáltalán, kinek az érdeke ez. Ha azonban ismerjük a biztosítócégek működését, akkor nem fogunk annyira meglepődni. Hiszen minden egyes alkalommal, amikor valaki biztosítást köt, egy jutalék is be van kalkulálva az árba. Egyes esetekben ezt talán senki nem kapja meg (ha közvetlenül, online rendelünk egy biztosítást), máskor a biztosítási ügynök, aki felkeres minket, máskor a pultnál ülő kolléga, stb. Ha egy biztosítási kalkulátoron keresztül kötünk biztosítást, ez a jutalék, amelyet a biztosító fizet, náluk landol.
Az ügyfelek számára ez tehát ingyenes. A jutalékrendszer törvényileg szabályozva van, így egy kalkulátor valóban független szakemberként működik, aki nem egy adott cég termékét igyekszik ránk tukmálni, hanem valóban segít a legjobb ajánlat megtalálásában.
Mennyibe kerül az éves kötelező biztosítás?
Ezt rengeteg minden befolyásolja. Az autó teljesítménye, típusa, az autó kora, és az üzembentartó személye is. Fontos, hogy milyen munkát végez, milyen idős, köztisztviselő vagy közalkalmazott-e, családos-e, más biztosításokkal rendelkezik-e ugyanott, és az is, hogy okozott-e már balesetet és mikor. Ebből kedvezmények, de pótdíjak is „kialakulhatnak”, ez az ún. bonus-malus rendszer.