Kétféle ember van: aki szereti a listákat, és aki nem. Ezt a cikket talán bármelyik kategóriába tartozónak érdemes lehet elolvasnia. Amikor valaminek a kiválasztására kerül a sor, amely témában nem vagyunk szakértők vagy nagyon jártasak (gyerekfilmektől és 70-es évekbeli slágerektől kezdve madridi múzeumokon át a legjobb társasjátékokig) egy-egy lista nagy segítség lehet. Főleg akkor, ha nem is tervezünk nagyon belemélyedni egy adott témába, hanem a legkisebb erőfeszítéssel szeretnénk nagyon jó eredményt elérni.
Mikor használunk listákat?
Minden egyes alkalommal, amikor egy internetes keresőt, például a Google-t használjuk. Itt egy listát kapunk a legnépszerűbb oldalakról, a keresési kulcsszavunkra. Azonban, aki magasabb média-írástudással (média műveltséggel) rendelkezik, tudja, hogy egy adott kulcsszóra, főleg, ha termékkel vagy szolgáltatással kapcsolatos (és mi nem az manapság!?), nagyon sok reklámba és szponzorált cikkbe botlunk. Sokak szerint egyre nehezebb valós információt találni.
Amikor társasjátékokról van szó, a Gémklub webáruház társasjáték TOP 50 listájában valószínűleg sokan megtalálják majd a személyes kedvencüket. És miben más ez, mint egy reklám? A Gémklub csapata már igen rég óta foglalkozik társasjátékok forgalmazásával, kitalálásával, legyártatásával, értékelésével és egy társasjátékos közösség fenntartásával. Az ő TOP 50-es listájuk mindennek a több évtizedes tudásnak a desztillációja.
Hogyan állt össze a TOP 50-es lista a Gémklub weboldalán?
Több szempontot is felhasználtak a Gémklubos toplista megalkotása során: a vásárlók véleményét, az eladási statisztikákat, a listát összeállítók személyes kedvenceit is. A listán helyet kaptak klasszikus kedvencek és a nívós Év Játéka (Spiel des Jahres) díj nyertesei közül is néhányan, míg újabb társasjátékok is mindig megjelennek a listán, amikor az frissítésre kerül.
Mikre kell figyelni, hogy megtalálhassuk a legjobb játékokat a TOP 50-es listán?
A lista jelenleg tartalmaz kisebbeknek elérhető játékokat, már 6 éves kortól elérhető három játék: Dobble, Nem én voltam és Sztorikockák, ezek közül a Dobble már fiatalabbaknak is elérhető lehet, külön jó a sok kiegészítője, amellyel életre kelthetjük kisebb gyerekünk kedvenc figuráit, mesehőseit is.
Egy vicces játék 7 éves kortól a Robbanó cicák: ezt persze azoknak ajánljuk, akiknek a cím nem riasztó. Sok nevetés, gyors játékmenet és egy-két morbid vicc is helyet kap benne.
A TOP 50-es lista közel fele (egészen pontosan huszonhárom játék) 8 éves kortól elérhető. A mi személyes kedvenceink ezek közül az Azul (amely már trilógiává nőtte ki magát), a Dixit (ezt akkor érdemes, ha van még egy kis extra mentális kapacitásunk a játékra), a Kingdomino (itt királyságokat lehet szuperül építeni), és a furcsán aktuálissá vált Pandemic, amelynek jelenleg is jelennek meg új kiegészítői. Reméljük, a játék túléli a valódi világjárványt.
Idősebb gyerekeknek érdemes lehet olyan játékokat keresni, amelyek nagyobbaknak ajánlott (12+, 14+ stb.).